სახალხო დამცველი 14 წლის გოგოს თვითმკვლელობის ტრაგიკულ ფაქტს ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი მწუხარებას გამოხატავს 10 თებერვალს ქობულეთში 14 წლის გოგოს მიერ თვითმკვლელობის ტრაგიკულ ფაქტთან დაკავშირებით. სახალხო დამცველის აპარატი შეისწავლის თითოეული სახელმწიფო უწყების პასუხისმგებლობის საკითხს, შესაძლო დაგვიანებული და არაეფექტური რეაგირების მიმართულებით.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ეს ტრაგიკული ფაქტი არ არის განყენებული შემთხვევა და წარმოადგენს იმ სისტემური უმოქმედობის, კვალიფიკაციის ნაკლებობისა და ძალადობის მსხვერპლ ბავშვთა სათანადო სარეაბილიტაციო სერვისების არარსებობის შედეგს, რომელზეც სახალხო დამცველის აპარატი წლებია მიუთითებს. მომხდარმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა, რომ პასუხისმგებელი უწყებები ვერ ახდენენ ბავშვის მიმართ სექსუალური ძალადობის შემთხვევებზე დროულ, ეფექტიან და კოორდინირებულ რეაგირებას, რაც სახელმწიფოს მხრიდან სასწრაფო რეაგირებას და სისტემური ცვლილებების გატარებას საჭიროებს.
სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით, 2018-2019 წლებში არასრულწლოვანთა მიმართ სექსუალური ძალადობის საქმეების მესამედზე შეწყდა გამოძიება, რომლის საფუძველი მათ შორის, მტკიცებულებების არარსებობა გახდა, რაც თავის მხრივ, განპირობებული იყო დანაშაულის გამოძიების დაგვიანებით და არასრულწლოვნებთან სათანადო კომუნიკაციის არარსებობით.
2018-2019 წლებში სექსუალური ძალადობის საქმეებზე დაზარალებულის სტატუსი მიენიჭა 317 არასრულწლოვანს. თუმცა, ამ ეტაპზე ქვეყნის მასშტაბით სახელმწიფო ზრუნვის სააგენტოს ბაზაზე თითო რეგიონში მხოლოდ ერთი ფსიქოლოგი მუშაობს, რაც შეუძლებელს ხდის ყველა შემთხვევაზე დროულ და სათანადო რეაგირებას. ბავშვის მიმართ ძალადობის თითოეულ ფაქტთან დაკავშირებით ეფექტური ღონისძიებების გატარებას ართულებს სააგენტოში დასაქმებულ სოციალურ მუშაკთა რაოდენობა, მათი სამუშაო პირობები და რესურსებზე ხელმისაწვდომობა.
გამოძიების ეტაპზე არსებითი მნიშვნელობა აქვს არასრულწლოვანთან შესაბამისი სპეციალისტების ჩართვას და ბავშვზე მორგებული გარემოს შექმნას. მიუხედავად ამისა, სახელმწიფოს მიერ არ არის ზუსტად განსაზღვრული რა შემთხვევებში და რა გარემოებების საფუძველზე უნდა მოხდეს ფსიქოლოგის ჩართვა. აღნიშნული გადაწყვეტილებას გამომძიებელი და პროკურორი იღებენ, რომლებსაც უშუალოდ სექსუალური ძალადობის თემაზე სათანადო და პერიოდულ გადამზადება არ აქვთ გავლილი, რაც არსებითად უშლის ხელს ამ სპეციფიკის საქმეებში არსებულ რისკის სათანადო შეფასებას.
სახალხო დამცველი ხაზს უსვამს არასრულწლოვანთა მიმართ სექსუალური ძალადობის საქმეებთან მიმართებით საზოგადოების ჩართულობის აუცილებლობას. გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს დანაშაულის დროულ შეტყობინებასა და დაზარალებულისთვის მხარდამჭერი გარემოს შექმნას. შემთხვევების დროული გამოვლენის და რეფერირების პროცედურის განსახორციელებლად განსაკუთრებული როლი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებს აკისრიათ.
მიუხედავად აღნიშნული პრობლემის სიმწვავისა და სისტემური ხასიათისა, სახელმწიფო უწყებები ვერ უზრუნველყოფენ შესაბამისი კადრების კვალიფიკაციის ამაღლებას უშუალოდ ბავშვთა მიმართ სექსუალური ძალადობის დანაშაულების სპეციფიკაზე მორგებული გადამზადების მოდულით. სექსუალური ძალადობის საქმეებზე მომუშავე პროფესიონალების რაოდენობა მნიშვნელოვნად ჩამოუვარდება არსებულ საჭიროებას. სახელმწიფო სერვისები ვერ უზრუნველყოფს ძალადობის მსხვერპლი ბავშვის და მისი ოჯახის რეაბილიტაციას და ვერ ქმნის მათ ეფექტიან მხარდაჭერაზე ორიენტირებულ გარემოს.

Public Defender Responds to Tragic Case of Suicide of 14-Year-Old Girl
The Public Defender of Georgia expresses her sorrow over the tragic case of a 14-year-old girl’s suicide that took place in Kobuleti on February 10. The Public Defender’s Office will examine the responsibility of each state agency for possible delayed or ineffective response to the case.
It is important to note that the above tragedy is not a single case and represents a result of systemic inaction, lack of qualifications and absence of proper rehabilitation services for child victims of violence, which are the challenges that have been indicated by the Public Defender's Office for years. This case once again shows that the responsible agencies are not able to respond to the cases of sexual abuse of children in a timely, effective or coordinated manner, which requires an urgent response from the State and implementation of systemic changes.
According to the information available to the Public Defender's Office, in 2018-2019, investigation was terminated into a third of cases of sexual violence against minors, one of the causes of which is lack of evidence, which in turn is caused by the delayed investigation and lack of proper communication with juveniles.
In 2018-2019, 317 juveniles were granted victim’s status in the sexual violence cases. However, at this stage, the State Care Agency has employed only one psychologist in each region, making it impossible to respond to all cases in a timely or proper manner. Effective action against each case of child abuse is also complicated by the number of social workers employed by the Agency, their working conditions and access to resources.
At the investigation stage, it is essential to involve relevant specialists and to create a child-friendly environment for juveniles. However, the state has not yet specified in what cases and under what circumstances a psychologist should be involved in the case. This decision is made by the investigator and the prosecutor, who have not undergone proper or periodic training on sexual violence, which substantially hinders the proper assessment of risks in cases of this specific nature.
The Public Defender emphasizes the need for public involvment in the cases of sexual violence of minors. Timely reporting of the crime and creation of a supportive environment for victim are crucial. Education institutions have a special role to play in the timely detection of cases and implementation of referral procedures.
Despite the severity and systemic nature of this problem, state agencies fail to provide the relevant staff with a retraining module tailored to the specifics of crimes of sexual violence against children. The number of professionals working on cases of sexual violence is significantly lower than the actual need. Public services fail to ensure rehabilitation of child victims of violence or their families or to create an environment in which they would be effectively supported.