საერთაშორისო კონფერენცია ქალთა და გოგოების მიმართ ძალადობის აღმოფხვრის შესახებ
2019 წლის 6-7 მაისს საქართველო სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრის საკითხებზე ავსტრიაში, ვენაში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრო და საქართველოში არსებული ვითარების შესახებ მოხსენებით გამოვიდა.
კონფერენცია მიზნად ისახავდა ევროპის უშიშროებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციის (ეუთოს) მიერ ჩატარებული კვლევის „ქალთა კეთილდღეობა და უსაფრთხოება“ შედეგების შესახებ შესაბამისი უწყებების, არასამთავრობო ორგანიზაციების და საერთაშორისო უფლებადაცვითი მექანიზმების წარმომადგენელთა ხედვის მოსმენას და გაზიარებას, ასევე, სხვადასხვა ქვეყანაში ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საუკეთესო პრაქტიკების გაცნობას.
ეკატერინე სხილაძემ კონფერენციაზე გამოსვლისას ისაუბრა სახალხო დამცველის როლზე ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოფხვრის ხელშეწყობის პროცესში, საინფორმაციო-საგანმანათლებლო აქტივობებსა და ზოგადად, საქართველოში არსებული მდგომარეობის შესახებ. აღნიშნა, რომ საქართველოში, განხორციელებული ცვლილებების მიუხედავად, კვლავ პრობლემად რჩება ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის მსხვერპლთა ეკონომიკური დამოუკიდებლობის ხელშეწყობა, რაც ხშირ შემთხვევაში მათ კვლავ ძალადობრივ გარემოში აბრუნებთ. სახალხო დამცველის მოადგილემ ასევე ისაუბრა საქართველოში წარმოებული საინფორმაციო კამპანიების შესახებ, მათ შორის, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მხარდაჭერითა და მორაგბეთა ჩართულობით განხორციელებულ აქტივობებზე. გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) განხორციელებული ღონისძიებების კაცების ცნობიერების ამაღლების და პოზიტიური მშობლობის ხელშეწყობის მიმართულებით „კაცები ზრუნავენ“ და სხვა.

International Conference on Elimination of Violence against Women and Girls
On 6-7 May 2013, in Vienna, Austria, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze attended an international conference on elimination of violence against women and delivered a report on the situation in Georgia.
The conference was aimed at sharing views between representatives of relevant agencies, non-governmental organizations and international human rights mechanisms about the OSCE survey on women's well-being and security, as well as the various countries’ best practices of combating violence against women.
Ekaterine Skhiladze spoke about the Public Defender’s role in the process of promoting the elimination of violence against women, information-educational activities and generally, the situation in Georgia. She noted that despite certain changes, it remains a problem in Georgia to promote economic independence of victims of violence against women and domestic violence, which often results in their return to the violent environment. The Deputy Public Defender also talked about the information campaigns being carried out in Georgia, including the activities involving rugby activists and supported by UN Women, as well as the UNFPA awareness-raising and positive fatherhood campaign MenCare.