ონლაინ კონფერენცია - ქალები და მობილობა: ქალთა ყოველდღიური გადაადგილების ასპექტები
2021 წლის 24 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ორგანიზებითა და გერმანიის თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მხარდაჭერით ონლაინ კონფერენცია გაიმართა თემაზე „ქალები და მობილობა - ქალთა ყოველდღიური გადაადგილების ასპექტები“.
კონფერენციაზე განიხილეს მობილობის გენდერული ასპექტები საქართველოში, საჭიროებები და თავისებურებები, კოვიდ 19-ით გამოწვეული გადაადგილების შეზღუდვების ჩათვლით. ასევე, ისაუბრეს ქვეყანაში არსებულ სატრანსპორტო პოლიტიკაზე და მუნიციპალურ სერვისებზე.
„ქალთა ყოველდღიურ გადაადგილებას მნიშვნელოვანი გენდერული ასპექტები აქვს, რაც მათი გადაადგილების რეჟიმზე, მიზნებზე და საშუალებებზე მოქმედებს და ხშირად მობილობის შეზღუდვას იწვევს, რადგან გადაადგილების არსებული მოდელი ქალთა საჭიროებებზე არ არის მორგებული. მაგალითისთვის, ქალების მობილობა პირდაპირ არის დამოკიდებული მათი შემოსავლის ოდენობაზე. მცირე შემოსავლის მქონე ქალების 38.4% იშვიათად ან საერთოდ არ გადის სახლიდან. საგანგაშოა მონაცემი, რომლის მიხედვითაც ყველა რეგიონში უკიდურესად დაბალია ქალების მობილობა განათლების მიღების მიზნით“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ღონისძიების გახსნისას.
შეხვედრაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების „მობილობა ქალაქებისთვის“ პროგრამის დირექტორი მარტინა კოლბი, საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭოს თავმჯდომარე ნინო წილოსანი და საქართველოს პრემიერ მინისტრის მრჩეველი ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებში ნიკო თათულაშვილი.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მიერ მომზადებული კვლევა „ქალები და მობილობა - ქალთა ყოველდღიური გადაადგილების ასპექტები“ შედეგები წარადგინეს კვლევის ავტორებმა ანა ილურიძემ და თათია ვერულაშვილმა.
ონლაინ ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს პარლამენტის, აღმასრულებელი ხელისუფლების, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და სხვა დაინტერესებულმა პირებმა.

Online Conference - Women and Mobility: Aspects of Women's Daily Movement
On September 24, 2021, an online conference was organized by the Public Defender’a Office with the support of the German Cooperation Society (GIZ). The theme of the conference was: “Women and Mobility - Aspects of Women's Daily Movement".
The topics discussed at the conference were the gender aspects of mobility in Georgia, needs and peculiarities, including the mobility restrictions caused by Covid 19, as well as transport policy and municipal services in the country.
"Women's daily movement has important gender aspects, which affect their mode, goals and means of movement and often limit mobility, as the existing model of movement is not tailored to the needs of women. For example, women’s mobility is directly dependent on the amount of their income. 38.4% of low-income women rarely or never leave home. The data show that the mobility of women for education is extremely low in all regions,” Public Defender Nino Lomjaria said at the opening of the event.
Martina Kolby, Programme Director of the German international cooperation - Mobility for Cities, Nino Tsilosani, Chairperson of the Gender Equality Council of the Parliament of Georgia, and Niko Tatulashvili, Prime Minister’s Human Rights Adviser, delivered welcoming speeches at the meeting.
The findings of the Report on Women and Mobility - Aspects of Women's Daily Movement drawn up by the Public Defender’s Office were presented by authors Ana Iluridze and Tatia Verulashvili.
The online event was attended by representatives of the Parliament of Georgia, executive branch, international and local organizations and other stakeholders.