განცხადება ქალთა მკვლელობებთან დაკავშირებით
ოჯახში ძალადობის მაჩვენებელი კვლავ საგანგაშოდ მაღალია მიუხედავად ცნობიერების ამაღლებისაკენ მიმართული არაერთი კამპანიის, საკანონმდებლო და ინსტიტუციური გარანტიების შექმნის და ოჯახში ძალადობის კრიმინალიზაციისა.
განსაკუთრებით საყურადღებოა ძალადობის ისეთი სასტიკი ფორმა, როგორიცაა მკვლელობა. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემების მიხედვით, 2013 წელს საქართველოში დაფიქსირდა ქალთა მკვლელობის 21 შემთხვევა, მათ შორის ქმრის მიერ ცოლის - 8, ხოლო შვილის მიერ დედის - 1 შემთხვევა.
პრობლემის არსებობა ბოლო დროს განვითარებულმა მოვლენებმა მთელი სიცხადით დაგვანახა; წლის განმავლობაში უკვე ათზე მეტი ქალის მკვლელობა მოხდა, ძირითადად მათი მეუღლეების და პარტნიორების მხრიდან. 22 მაისს გავრცელდა ინფორმაცია კიდევ ერთი ოჯახში ძალადობის ფაქტისა და ორსული ქალის მკვლელობის შესახებ. მკვლელობის გარდა, ხშირად მოძალადეები ქალთა მიმართ ფიზიკური ძალადობის სასტიკი ფორმებს მიმართავენ.
მწუხარებას გამოვთქვამ საქართველოში ქალთა მკვლელობების გახშირებულ ფაქტებთან დაკავშირებით. ვუსამძიმრებ გარდაცვლილთა ჭირისუფალს და მთლიანად საზოგადოებას. ეს არ არის მხოლოდ კონკრეტული ოჯახების ტრაგედია, ესაა მთელი საზოგადოების ტკივილი და პრობლემა, რომელთანაც გამკლავება ვერ შევძელით. დღეს მნიშვნელოვანია გავერთიანდეთ და დავგმოთ ქალთა მიმართ ძალადობა, ვიყოთ შეუწყნარებელნი ქალთა მიმართ ძალადობის ნებისმიერი ფორმის მიმართ, რათა მომავალში თავიდან ავიცილოთ მსგავსი დანაშაული და ქალებმა შეძლონ იცხოვრონ მათთვის მშვიდ, არაძალადობრივ გარემოში.
არსებითია ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის მიმართ დამკვიდრებული სიჩუმის კულტურის დანგრევა და ნულოვანი ტოლერანტობის დამკვიდრება შესაბამისი უწყებების, არასამთავრობო სექტორისა და მთლიანად საზოგადოების წარმომადგენლებში. მნიშვნელოვანია გაძლიერდეს საზოგადოებასთან მუშაობა, რათა აღმოიფხვრას არსებული სტერეოტიპული მიდგომები და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის საქმეში არსებული ბარიერები, რომ მსხვერპლებმა მიიღონ დროული და ეფექტიანი მხარდაჭერა და დახმარება.
განსაკუთრებული შეშფოთება მინდა გამოვთქვა ბოლო დროს ქალთა მკვლელობების შემთხვევების მზარდი ტენდენციის გამო და მივმართავ შინაგან საქმეთა მინისტრ დაუყოვნებლივ დაიწყოს და უმოკლეს დროში უზრუნველყოს ქალთა მიმართ ძალადობასთან ბრძოლის საგანგებო სტრატეგიის შემუშავება, რაც არა მხოლოდ მომხდარი ძალადობრივი ფაქტების ეფექტური გამოძიების ჩატარებაზე იქნება კონცენტრირებული, არამედ მაქსიმალურად მოახდენს მსგავსი დანაშაულების პრევენციას.
მოვუწოდებ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, გაძლიერდეს სოციალური მუშაკების როლი და ჩართულობა ოჯახში ძალადობის საკითხებზე მუშაობისას, ამოქმედდეს სოციალური მუშაკის ინსტიტუტი ქალთა მიმართ ძალადობის პრევენციისთვის.
მოვუწოდებ საქართველოს მთავრობას სიღრმისეულად გააცნობიეროს ქალთა მიმართ ძალადობის საგანგაშო ტენდენციის მასშტაბები და მიმართოს ყველა ძალისხმევას, რათა უზრუნველყოს საერთაშორისო კონვენციებით აღებული ვალდებულებების განუხრელი შესრულება და შეიმუშაოს შედეგზე ორიენტირებული, ყოვლისმომცველი სახელმწიფო პოლიტიკა ქალთა მიმართ ძალადობის აღმოსაფხვრელად.
2014 წელს საქართველოს სახალხო დამცველმა ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარებისათვის სათანადო მექანიზმების გამოყენების აუცილებლობასთან დაკავშირებით 4 წინადადება გააგზავნა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში. აპარატი აგრძელებს მუშაობას და შეისწავლის ყველა შემთხვევას სათანადო რეაგირებისათვის.

Statement on Murder of Women
Despite numerous awareness raising campaigns, creating legal and institutional guarantees and criminalization of domestic violence, a rate of domestic violence still remains alarmingly high.
The most brutal form of the violence is a murder. According to the statistics of the MIA (Ministry of Internal Affairs) of Georgia, in 2013 only, 21 cases of the murder of women has occurred in Georgia out of them 8 cases of the murder of wives by husbands and 1 case of mother by son.
Recent events have clearly demonstrated the existence of this problem. On 22 May, there was the information on domestic violence and murder of pregnant woman spread by Media.
I would like to express my condolences to the families of killed women and the entire society. This is not just a tragedy for these families, but pain and problem of the society. Today, it is important to combat the violence against women and strongly deplore any facts of such occurrences, be intolerant against any forms of violence against women and consolidate our efforts to ensure that women live and develop in a peaceful and non-violent environment.
It is vital to conduct educational activities aimed to break down a culture of silence in the society in regards with the violence against women, to establish zero tolerance towards this crime in the society. It is significant to work with society for elimination the existing stereotypical approaches and the barriers of struggle against domestic violence and render a timely and effective support to the victims.
I would like to express my deep concerns about an increased tendency of murders of women and urge to the Minister of Internal Affairs to act immediately and to introduce a special emergency strategy in shortest possible time not only concentrating on the effective investigation of facts of violence, but also paying a special attention to setting up preventive measures.
I would like to appeal to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia to strengthen the role of social workers and involvement in working process on the issues of domestic violence.
I call upon the Government of Georgia to deeply comprehend the scales of violence against women and take all efforts to ensure a full compliance with the provisions of the international conventions, commit to the fulfilment of assumed obligations and develop a comprehensive, result-oriented state policy aimed to eliminate violence against women.