სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება შრომით ურთიერთობებში ასაკის და ჯანმრთელობის მდგომარეობის ნიშნით დისკრიმინაციის საკითხზე
2023 წლის 6 აპრილს, საქართველოს სახალხო დამცველმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიას წარუდგინა სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება (Amicus Curiae) სარჩელზე, რომელიც შრომით ურთიერთობაში ასაკის ნიშნით, ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან ერთობლიობაში, სავარაუდო დისკრიმინაციის ფაქტს ეხება.
მოსარჩელე დასაქმებული იყო შსს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურში სახანძრო-სამაშველო სიტუაციების მართვის სამსახურში I სახანძრო-სამაშველო განყოფილების ოპერატორის თანამდებობაზე. სარჩელის თანახმად, მოსარჩელე სამსახურებრივ ფუნქცია-მოვალეობებს ასრულებდა ჯეროვნად და კეთილსინდისიერად. თუმცა, ზღვრული ასაკის მიღწევის გამო, დაკავებული თანამდებობიდან გაათავისუფლეს.
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით, საერთაშორისო და ეროვნულ სტანდარტებსა და საუკეთესო პრაქტიკებზე დაყრდნობით, სახალხო დამცველმა წარმოადგინა შრომითსამართლებრივ ურთიერთობებში სავარაუდო დისკრიმინაციის გამოვლენის ტესტი/სტანდარტები, დისკრიმინაციასთან დაკავშირებულ საქმეებში მტკიცების ტვირთის გადანაწილების წესი; ასევე, ასახა ასაკის ნიშნით (ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან ერთობლიობაში) განსხვავებული მოპყრობის ფაქტებთან დაკავშირებული საერთაშორისო ინსტიტუტების პრაქტიკა და განსხვავება ისეთ შემთხვევებს შორის, როდესაც ასეთი მოპყრობა, ერთი მხრივ, გამართლებულია, მეორე მხრივ კი - დისკრიმინაციას წარმოადგენს. სახალხო დამცველმა ასევე წარმოადგინა განსაკუთრებული და დროებითი ღონისძიებების გამოყენების სტანდარტები.
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებაში ხაზგასმულია, რომ მნიშვნელოვანია, დავის განმხილველმა სასამართლომ შეაფასოს, გამოყენებული იქნა თუ არა, ობიექტური გამართლების მქონე საფუძვლებზე დაყრდნობით, ლეგიტიმური მიზნის მისაღწევად საჭირო ყველაზე ნაკლების ინტენსივობის ჩარევის მქონე საშუალებები, პროპორციულობის პრინციპის დაცვით; ამგვარი ასაკობრივი ზღვრის დაწესებით, სამუშაო ადგილზე რამდენადაა უზრუნველყოფილი ხანდაზმული მუშაკების პროფესიული ინტეგრაცია და პირიქით, საფრთხის წინაშე ხომ არ აყენებს მათი სტაბილური დასაქმების შესაძლებლობას, რაც, ასევე, დასაქმებულთა დაცვის მნიშვნელოვანი ელემენტია.
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება მიზნად არ ისახავს რომელიმე მხარის პოზიციის მხარდაჭერას და ყურადღებას ამახვილებს ადამიანის უფლებათა სამართლის სტანდარტებზე.

Amicus Curiae Brief relating to Age and Health-Based Discrimination in Employment Relations
On April 6, 2023, the Public Defender of Georgia filed an amicus curiae brief (opinion of the friend of the court) with Tbilisi City Court’s Administrative Cases Panel relating to a lawsuit pertaining to alleged discrimination based on age and health status in employment relations.
The plaintiff was employed as an operator of the 1st fire-rescue department of the Fire-Rescue Management Service, a state sub-agency of the Ministry of Internal Affairs. According to the lawsuit, the plaintiff performed his official duties diligently and conscientiously. However, he was dismissed due to reaching the age limit.
In the amicus curiae brief, based on international and national standards and best practices, the Public Defender presented a test/standards for detecting alleged discrimination in labour relations and the rule of distribution of the burden of proof in cases related to discrimination; He also reflected the practice of international institutions relating different treatment based on age (combined with health status) and the difference between cases when such treatment is justified on the one hand and constitutes discrimination on the other hand. The Public Defender also provided standards for the use of special and temporary measures.
The amicus curiae brief emphasizes that it is important for the court to assess whether, based on objective justifying grounds, the least intensive means of interference was used to achieve the legitimate goal, in compliance with the principle of proportionality; whether establishing such an age limit ensures professional integration of older workers in the workplace or endangers their stable employment, which is also an important element for the protection of employees.
The amicus curiae brief does not intend to support either party's position and only focuses on human rights law standards.