სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება ნიკანორ მელიას საქმეზე
საქართველოს სახალხო დამცველმა 2019 წლის 28 ნოემბერს სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს, რათა საქართველოს პარლამეტის წევრის ნიკანორ მელიას მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით გამოყენებული დამატებითი ვალდებულებები არაპროპორციულად არ ზღუდავდეს კანონმდებლობით დადგენილი და საპარლამენტო მანდატით გათვალისწინებული უფლებამოსილების განხორციელებას.
სასამართლოს განჩინებებით, პარლამენტის წევრს აკრძალული აქვს საგამოძიებო ორგანოს ნებართვისა და ინფორმირების გარეშე საცხოვრებელი ადგილის დატოვება და საჯარო განცხადებების გაკეთება. საპარლამენტო საქმიანობის შემადგენელი ისეთი ელემენტარული უფლებამოსილებაც კი, როგორიცაა პარლამენტის ადმინისტრაციულ შენობაში მისვლა, ნიკანორ მელიას მხოლოდ გენერალური პროკურატურის კეთილი ნების საფუძველზე ეძლევა. მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს ისეთი საპარლამენტო საქმიანობის განხორციელების შეუძლებლობა, როგორიცაა საჯარო განცხადებების გაკეთების უფლება, ასევე სატელევიზიო ეთერში მისვლის გამო პროკურატურის გაფრთხილება. ამასთან, გაუგებარია, თუ რატომ არ უნდა შეეძლოს პარლამენტის წევრს აღნიშნულის გაკეთება არა საკუთარი სახლიდან, არამედ ტელეკომპანიის შენობიდან.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ სიტყვის თავისუფლების არსებითი შეზღუდვა მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში უნდა იყოს გამოყენებული და არ უნდა ზღუდავდეს თავისუფალ პოლიტიკურ დებატებს პარლამენტში. ვენეციის კომისიის თანახმად, პარლამენტარის გამოხატვის თავისუფლება საპარლამენტო იმუნიტეტის უმნიშვნელოვანეს სუბიექტს წარმოადგენს. სიტყვის თავისუფლება წარმომადგენლობითი ორგანოს წევრისთვის კიდევ უფრო აღმატებული შინაარსისა და დაცვის მქონეა, ვიდრე ჩვეულებრივი მოქალაქისთვის.
სახალხო დამცველი ყურადღებას ამახვილებს ასევე საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს დადგენილ პრაქტიკაზე, რომლის თანახმადაც განსაკუთრებული ლეგიტიმაციით სარგებლობენ დემოკრატიული წესით ხალხის მიერ არჩეული პირები, ხოლო სახალხო ლეგიტიმაციის მქონე არჩეული თანამდებობის პირების მიმართ უფლებამოსილების შეზღუდვას განსაკუთრებული საფუძველი და დასაბუთება ესაჭიროება.
შესაბამისად, სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ აღკვეთის ღონისძიების საკითხის გადაწყვეტისას, სასამართლომ უნდა გაითვალისწინოს კონსტიტუციითა და კანონმდებლობით დაცული საპარლამენტო მანდატის განსაკუთრებული არსი და დამატებითი ვალდებულებების დაკისრებისას მხედველობაში იქონიოს ის როლი, რომელსაც წარმომადგენლობით დემოკრატიაში თითოეული პარლამენტარი ასრულებს. პარლამენტის წევრს უნდა შეეძლოს საცხოვრებელი სახლიდან პარლამენტში თავისუფლად მისვლა და საჯარო განცხადებების გაკეთება. შესაბამისად, ამჟამად ნიკანორ მელიასთვის გამოხატვის უფლების შეზღუდვის დაწესებით შესაძლებელია ადგილი ჰქონდეს საქართველოს პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების განხორციელების არაპროპორციულ შეზღუდვას.

On 28 November 2019, the Public Defender of Georgia filed an amicus curiae brief with the Tbilisi City Court and called it to ensure that the additional obligations imposed on MP Nikanor Melia as a preventive measure does not disproportionately restrict the performance of duties by him under the legislation or the parliamentary mandate.
According to the court rulings, the Member of Parliament is forbidden to make public statements or leave the place of residence without notifying and getting permission from the investigative body. Even the elementary parliamentary activity, such as arrival at the administrative building of the Parliament, depends on the good will of the Prosecutor General's Office. The inability to carry out parliamentary activities, such as to make public statements, as well as the obligation to warn the Prosecutor General's Office about arriving at TV channels for participating in programmes, is an important problem. In addition, it is unclear why the Member of Parliament should not be allowed to participate in TV programmes from the building of the TV channels instead of his own home.
The Public Defender considers that a substantial restriction on freedom of speech should only be used in an extreme case and should not restrict free political debate in the Parliament. According to the Venice Commission, freedom of expression of a parliamentarian is a key subject of parliamentary immunity. Freedom of speech for a member of a representative body is of even higher content and enjoys stronger protection than for an ordinary citizen.
The Public Defender also draws attention to the practice of the Constitutional Court of Georgia, according to which, the officials democratically elected by people have special legitimacy, and limiting their authority requires special grounds and justification.
Accordingly, the Public Defender considers that when applying a preventive measure and imposing additional obligations, the Court must take into account the particular essence of the parliamentary mandate protected by the constitution and legislation, as well as the role played by each parliamentarian. The parliamentarians should be able to freely leave their homes for the Parliament and make public statements. Consequently, the current restriction on Nikanor Melia’s freedom of expression may be seen as a disproportionate restriction of the exercise of authority by a parliamentarian.