სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება (Amicus Curiae) აფგან სადიგოვის საერთაშორისო დაცვაზე უარის თქმის შესახებ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით
2024 წლის 4 ნოემბერს სახალხო დამცველმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის აფგან სადიგოვის საერთაშორისო დაცვაზე უარის თქმის შესახებ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებულ საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარუდგინა.
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებაში განმარტებულია თუ რა საერთაშორისო სტანდარტებით უნდა იხელმძღვანელოს პასუხისმგებელმა უწყებებმა საერთაშორისო დაცვის განაცხადის განხილვისას.
სახალხო დამცველის შეფასებით, მიწოდებული ინფორმაცია დაეხმარება სასამართლოს მიიღოს დასაბუთებული გადაწყვეტილება აფგან სადიგოვისთვის საერთაშორისო დაცვაზე უარის თქმის გადაწყვეტილების - „სერთაშორისო დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონთან, საერთაშორისო სტანდარტებთან და ადამიანის უფლებებთან შესაბამისობის საკითხზე.

Opinion of the Friend of the Court (Amicus Curiae) regarding Refusal of International Protection for Afghan Sadigov
On November 4, 2024, the Public Defender of Georgia filed an opinion of the friend of the court with Tbilisi City Court regarding the decision to refuse international protection of Azerbaijani journalist Afgan Sadigov.
The opinion of the friend of the court explains what international standards should guide the responsible agencies when considering the application for international protection.
According to the Public Defender's assessment, the information provided in the opinion of the friend of the court will help the court make a justified decision on the issue of compliance of the decision to refuse international protection for Afghan Sadigov with the Georgian Law on International Protection, international standards and human rights.