სახალხო დამცველის რეკომენდაცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისათვის სახელმწიფო პროგრამების თანაბარი მისაწვდომობის თაობაზე
საქართველოს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს, უზრუნველყოს „სოციალური რეაბილიტაციისა და ბავშვზე ზრუნვის 2013 წლის სახელმწიფო პროგრამის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 28 მარტის №74 დადგენილებაში შესაბამისი ცვლილებების შეტანა, რომელიც გაითვალისწინებს ობიექტურ რეალობას და ხელს შეუწყობს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისათვის სახელმწიფო პროგრამების თანაბარ მისაწვდომობას.
2013 წლის 23 აპრილს საქართველოს სახალხო დამცველს ღია წერილით მიმართეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა კანონიერმა წარმომადგენლებმა, „კავშირი ადამიანებისთვის განსაკუთრებულ ზრუნვას რომ საჭიროებენ“ წევრებმა.
მოქალაქეთა განმარტებით, მათი შვილები არიან გონებრივი განვითარების შეფერხების მქონე პირები და ისინი წარმოადგენდნენ ზემოთ დასახელებულ ორგანიზაციასთან არსებული სოციალური თერაპიის სახლის (დღის ცენტრის) ბენეფიციარებს. თერაპიის სახლის ფუნქციონირება დაფინანსებულია დონორი ორგანიზაციების მიერ. 2005 წლიდან დღის ცენტრი ასევე ფინანსდება სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში.
განმცხადებელთა ინფორმაციით, „სოციალური რეაბილიტაციისა და ბავშვზე ზრუნვის 2013 წლის სახელმწიფო პროგრამის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 28 მარტის №74 დადგენილების საფუძველზე, ზრდასრული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბენეფიციარებისათვის შემცირდა დღის ცენტრის მომსახურების ვაუჩერების რაოდენობა, შესაბამისად 37 პირი დარჩა მომსახურების გარეშე.
ღია წერილის ავტორები აღნიშნავენ, რომ დადგენილებაში შესული ცვლილებების შედეგად შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ოჯახებს, მათ კანონიერ წარმომადგენლებს შეექმნათ სერიოზული პრობლემები, ვერ დადიან სამსახურში, შესაბამისად გაუარესდა ოჯახების ეკონომიკური მდგომარეობა და მათი ერთადერთი შემოსავალი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის სოციალური პაკეტი შეიძლება გახდეს.
გონებრივი განვითარების შეფერხების მქონე პირები საჭიროებენ მუდმივ მეთვალყურეობას, მათი განმარტოება სახიფათოა. ამ პირების მოვლისა და მეთვალყურეობისთვის დღის ცენტრის მომსახურება წარმოადგენს აუცილებელ და საჭირო ალტერნატივას. განსაკუთრებით იმ შემთხვევებში, თუ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის ოჯახის წევრი და/ან კანონიერი წარმომადგენელი დასაქმებულია.
ამავე დადგენილებით გათვალისწინებულ ბავშვთა რეაბილიტაციის ქვეპროგრამის განხორციელების დროს, არსებული ხარვეზების შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვების მშობლებმაც.
განცხადების შესწავლის შედეგად გაირკვა, რომ ქვეპროგრამით გათვალისწინებული რეაბილიტაციის კურსის ხანგრძლივობა არ არის საკმარისი ბავშვთა სპეციფიკური რეაბილიტაციის, ფიზიკური ჯანმრთელობის გაუმჯობესების, ადაპტაციური შესაძლებლობების გაძლიერებისა და სოციალური ინტეგრაციის ხელშეწყობისათვის. ამასთან მშობლებისთვის მიუღებელია ქვეპროგრამით დადგენილი დაფინანსების წესი, რომლის თანახმადაც ბენეფიციარების ნაწილს, რომლებიც არ არიან სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული ოჯახების წევრი ბავშვები; რომელთა სარეიტინგო ქულა ქვეპროგრამაში ჩართვის მომენტისთის არ აღემატება 100 000–ს; ასევე არ არიან რეინტეგრაციის შემწეობის მიმღები ოჯახების წევრი ბავშვები, ვაუჩერი უფინანსდებათ შესაბამისი ლიმიტის 75%–ით. მძიმე ეკონომიური მდგომარეობის გამო, განმცხადებლები ითხოვენ თანადაფინანსების წესის შეცვლას და ვაუჩერის გაცემას არა სიღარბის, არამედ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირის სტატუსის მიხედვით.
სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ ზემოთ დასახელებულ შემთხვევებში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა გარკვეული ჯგუფების მიმართ ადგილი აქვს საერთაშორისო და ეროვნული კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნების უგულებელყოფას.

Recommendation of the Public Defender on equal access to the state programs for persons with disabilities
The Public Defender of Georgia addressed the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia with the recommendation to provide appropriate amendments to the decree No.74 of the Government of Georgia “On approval of the state program of social rehabilitation and child care of 2013”, dated March 28, 2013, which takes into consideration the objective reality and promotes equal access to the state programs for the persons with disabilities.
On April 23, 2013, the legal representatives of the persons with disabilities, the members of “Association for People in Need of Special Care” addressed the Public Defender with open letter.
According to the explanation of the citizens, their children are the persons with mental retardation and were the beneficiaries of the social therapy house (day center) existing within the above mentioned organization. The therapy house is funded by the donor organizations. Since 2005 the day center has also been funded within the scope of the state program.
According to the information of the applicants, based on the decree No.74 of the Government of Georgia “On approval of the state program of social rehabilitation and child care of 2013”, dated March 28, 2013, the number of the day center service vouchers has been decreased for the adult beneficiaries with disabilities, accordingly - 37 persons remained without service.
The authors of the open letter note that as the result of the amendment made to the decree, the families of the persons with disabilities and their legal representatives faced serious problems, therefore the economic condition of the families deteriorated and social package can become the only source of income for the persons with disabilities.
The individuals with mental retardation require constant supervision, their isolation is dangerous. The day center service represents essential and necessary alternative for care and supervision of these persons. Especially in the cases when the family member of the person with disability and / or the legal representative is employed.
The parents of the children with disabilities addressed the Public Defender on the shortcomings occurred during implementation of the children’s rehabilitation subprogram stipulated by the same decree.
The examination of the above application revealed that the length of rehabilitation course set by the subprogram is not sufficient for specific rehabilitation, improvement of physical health, strengthening of adaptive capacities and promotion of social integration of children. In addition, parents will not accept the rule of funding prescribed by the subprogram, according to which the part of the beneficiaries, who are not the children of the families registered in the unified database of the vulnerable families, whose rating score does not exceed 100 000 by the moment of inclusion in the subprogram, the voucher will be financed by 75% of the appropriate limit. Due to hard economic conditions, the applicants request for modification of rule of co-funding and issuance of the voucher not according to the poverty level, but based on the status of person with disability.
The Public Defender considers that the requirements of international and national legislation are neglected towards certain groups of people with disabilities in the above-mentioned cases