სახალხო დამცველმა გიორგი ტუღუშმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრს კობა სუბელიანს შეისწავლოს ნანა და კლარა კვაშილავების მდგომარეობა და დააკმაყოფილოს ისინი ალტერნატიული საცხოვრებელი ფართით.
სახალხო დამცველს განცხადებებით მიმართა აფხაზეთიდან დევნილმა ნანა კვაშილავამ, რომელიც დედასთან კლარა კვაშილავასთან ერთად 2010 წლის 10 აგვისტოდან სოფელ ფოცხო-ეწერში ცხოვრობს. განმცხადებლის განმარტებით, ფოცხო-ეწერის ნესტიანი კლიმატისა და ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო, ოჯახს არ შეუძლია დევნილთა ახალ ჩასახლებაში ცხოვრება.
განმცხადებლმა წარმოადგინა სამედიცინო დოკუმენტაცია. ცნობაში მითითებულია, რომ სამკურნალო და შრომითი რეკომენდაციების თანახმად, თუ ნანა კვაშილავამ საცხოვრებელი პირობები არ შეიცვალა, შედეგი სავალალო იქნება.
საცხოვრებელი ადგილის შეცვლის თხოვნით, ნანა და კლარა კვაშილავებმა არაერთხელ მიმართეს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს. თუმცა, სამინისტრომ კვაშილავების საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილების საკითხის ხელმეორედ განხილვა მიზანშეუწონლად მიაჩნია.
ფოცხო–ეწერის ახალი ჩასახლების შეუსაბამობა ადეკვატური საცხოვრებლისთვის დადგენილ სტანდარტებთან საქართველოს სახალხო დამცველის 2010 წლის საპარლამენტო ანგარიშში აისახა. აღნიშნულ ფაქტზე ყურადღება საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც გაამახვილეს. ამასთან, საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებენ დევნილთა ჩასახლებებში, მათ შორის ფოცხო–ეწერშიც. ბოლო მონიტორინგმა კიდევ ერთხელ ცხადყო სამედიცინო ინფრასტრუქტურაზე ხელმისაწვდომობის პრობლემა.
ფოცხო–ეწერში არ ფუნქციონირებს აფთიაქი, არ არის სამედიცინო პუნქტი. სამედიცინო მომსახურების მისაღებად აუცილებელია დაბა ჯვარში ჩასვლა ან ზუგდიდში, რომელიც დასახლებიდან 50 კილომეტრით არის დაშორებული. კლარა კვაშილავას ოჯახს არ გააჩნია ზუგდიდში ჩასვლისა და სამედიცინო მომსახურების ხარჯების ანაზღაურების საშუალება. შესაბამისად, იგი მუდმივ მკურნალობას ვერ დაექვემდებარება.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ ნანა და კლარა კვაშილავების ჯანმრთელობის მდგომარეობის გათვალისწინებით, ზემოაღნიშნულ პირობებში ცხოვრება არ შეესაბამება ადეკვატური საცხოვრებლისთვის დადგენილ სტანდარტებს და ერთობლიობაში მათი სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის საშიშ გარემოს ქმნის. აღნიშნულ შემთხვევაში, სახელმწიფო კისრულობს ვალდებულებას, გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა საშუალება და უზრუნველყოს განმცხადებლები ადეკვატური საცხოვრებელი პირობებით. ამასთან, სათანადო საცხოვრებელზე უფლების დარღვევამ შესაძლოა გამოიწვიოს მათი სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უფლების დარღვევაც, რაც ფუნდამენტური ხასიათისაა და აუცილებელია ადამიანის სხვა უფლებების ეფექტური რეალიზაციისათვის.

The Public Defender’s recommendation to the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia
The Public Defender, George Tugushi, has addressed the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia, Koba Subeliani, with a recommendation to study the condition of Nana and Klara Kvashilava and provide them with alternative accommodation.
The Public Defender received an application of an IDP from Abkhazia, Nana Kvashilava, who has lived in the village of Potskho-Etseri together with her mother, Klara Kvashilava, since August 10, 2010. According to the applicant, due to the damp climate of Potskho-Etseri and the condition of their health, the family cannot live in the new settlement of IDPs.
The applicant submitted medical documents. The medical certificate says that, according to the recommendations for treatment and labor, if Nana Kvashilava’s living conditions do not change, the consequences for her will be deplorable.
Nana and Klara Kvashilava have addressed the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia with a request to change their place of residence on a number of occasions, but the Ministry deemed it inexpedient to do another review of the issue of providing the Kvashilavas with accommodation.
The incompatibility of the new settlement of Potso-Etseri with the standards of adequate accommodation was reflected in the 2010 parliamentary report of the Public Defender of Georgia. The aforementioned was also emphasized by international NGOs. In addition, representatives of the Public Defender of Georgia have been carrying out permanent monitoring in IDP settlements, including in Potskho-Etseri. The latest monitoring has made it clear once again that access to medical infrastructure is problematic.
There is no pharmacy or medical unit in Potskho-Etseri. To get medical service, IDPs have to travel to the settlement of Jvari or Zugdidi, which is 50 kilometers from the settlement. Klara Kvashilava’s family cannot travel to Zugdidi and pay for medical service. Accordingly, they are not able to get permanent treatment.
The Public Defender thinks that, considering Nana and Klara Kvashilava’s health condition, living in the aforementioned conditions does not correspond to the standards established for adequate accommodation and, in entirety, creates an environment that is dangerous for their lives and health. In the aforementioned case, the state should take the obligation to use all means at its disposal and to provide the applicants with adequate living conditions. In addition, violation of the right to adequate accommodation may also cause a violation of their right to life and health, which is a fundamental right and is necessary for effective exercise of other human rights.