სახალხო დამცველმა „საქართველოს უნივერსიტეტში“ სტუდენტების ჯგუფებში გადანაწილების პრაქტიკა აკადემიური მოსწრების ნიშნით დისკრიმინაციულად მიიჩნია
2019 წლის 29 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველმა შპს „საქართველოს უნივერსიტეტის“ მხრიდან დისკრიმინაცია დაადგინა და რეკომენდაციით მიმართა უნივერსიტეტს, შეცვალოს სწავლის შედეგების საშუალო კოეფიციენტის (GPA) მიხედვით სტუდენტების სეგრეგაციის წესი.
„საქართველოს უნივერსიტეტში“ არსებული პრაქტიკის თანახმად, 2-ზე დაბალი GPA-ს მქონე სტუდენტებს საგნების არჩევა-რეგისტრაციის პერიოდში არ ეძლევათ შესაძლებლობა, აირჩიონ ყველა შემოთავაზებული სალექციო ჯგუფი და დრო, ხოლო, 2-ზე მაღალი GPA-ს მქონე სტუდენტებს, მსგავსი შეზღუდვა არ აქვთ. პირველი სემესტრის სტუდენტების შემთხვევაში ამგვარი დაყოფა ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების მიხედვით ხდება. მოპასუხის პოზიციის თანახმად, ამგვარი დაყოფის მიზანი სწავლის ხარისხის გაუმჯობესებაა.
რეკომენდაციაში სახალხო დამცველმა ყურადღება გაამახვილა, როგორც აღნიშნული წესის სწავლის გაუმჯობესების მიზნებისთვის გამოუსადეგარობაზე, ასევე ასეთი დამოკიდებულებით სტუდენტების პიროვნული განვითარების შეზღუდვაზე.
სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ სტუდენტები არიან ზრდასრული, დამოუკიდებელი პიროვნებები, რომლებსაც აქვთ უნარი თავად მიიღონ გადაწყვეტილებები, მათ შორის, დაგეგმონ საკუთარი აკადემიური ცხოვრება. „საქართველოს უნივერსიტეტის“ მიდგომა კი სტუდენტებს პიროვნული შესაძლებლობების ერთიან გარემოში გამოვლენის საშუალებაა ართმევს. წინა სასწავლო სემესტრის განმავლობაში მიღებული შედეგის საფუძველზე მომავალი სემესტრის დაგეგმვა და ხელოვნური ბარიერების შექმნა გულისხმობს სტუდენტის პირადი, დამოუკიდებელი არჩევანის შეზღუდვას. ამასთან, საგულისხმოა, რომ აკადემიური მოსწრების მიხედვით სტუდენტების „სუსტ“ ჯგუფებში გადანაწილება მათ სტიგმის ქვეშ აქცევს, რაც შესაძლოა, ინდივიდისთვის შეურაცხმყოფელიც იყოს.
სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ უნივერსიტეტს არ აქვს კომპეტენცია, განსაზღვროს, კონკრეტული სტუდენტი, მისი მიმდინარე აკადემიური მოსწრების მიუხედავად, როგორ წარმართავს მომავალ სასწავლო სემესტრს, ასევე, რომელ სტუდენტს რა სახის გონებრივი ძალისხმევის და რა ტიპის სამუშაოს შესრულება უწევს დადებითი ან უარყოფითი შედეგის მისაღებად.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, სახალხო დამცველმა „საქართველოს უნივერსიტეტს“ მიმართა, სწავლების ყველა საფეხურსა და ყველა ფაკულტეტზე გაუქმდეს დიფერენცირებული სალექციო ჯგუფები, რაც ითვალისწინებს 2-ზე ნაკლები და 2-ზე მეტი GPA-ს მქონე სტუდენტებისთვის (პირველი სემესტრის სტუდენტების შემთხვევაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების მიხედვით) სალექციო კურსების არჩევასთან დაკავშირებულ შეზღუდვებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი იმედს გამოთქვამს, რომ სტუდენტებს მაქსიმალურად მიეცემათ შესაძლებლობა, დისკრიმინაციისგან თავისუფალი აკადემიური გარემოთი ისარგებლონ.

Public Defender Terms Segregation of Students by University of Georgia according to their Academic Performance as Discriminatory
On 29 August 2019, the Public Defender of Georgia established discrimination against the University of Georgia and recommended the University to amend the rule of segregation of students according to their gradepoint average (GPA).
According to the practice of the University of Georgia, students with less than 2 points are not allowed to choose all the proposed groups and hours during the registration period, while no similar restriction apply to students with higher points. Such a division among first-semester students is based on the results of the Unified National Exams. According to the University, the purpose of such a division is to improve the quality of education.
In her recommendation, the Public Defender emphasized both the uselessness of the above rule for the purpose of improving the learning process and the restriction of students' personal development with similar attitude.
The Public Defender noted that students are grown-up, independent individuals with the ability to make decisions themselves, including to plan their own academic life. The mentioned approach of the University of Georgia deprives students of the opportunity to express themselves in a unified environment. Planning the next semester on the basis of the results of the previous semester and creating artificial barriers limit students’ personal, independent choices. In addition, it should be noted that placement of students into weak groups according to their academic performance makes them stigmatized, which may be offensive to the individual.
The Public Defender considers that the University has no competence to forecast how a particular student, regardless of his/her academic performance, will conduct the next semester, as well as what kind of mental efforts he/she makes to achieve a positive or negative result.
In view of the above, the Public Defender recommended the University of Georgia to abolish the differentiated groups at all stages of education and in all departments, in particular the restrictions relating to the students’ opportunity to choose courses regardless of their GPA (or results of the Unified National Exams in case of first-semester students).
The Public Defender of Georgia hopes that students will be allowed to enjoy a non-discriminatory academic environment.