სახალხო დამცველის განცხადება აგვისტოს ომის 13 წლისთავთან დაკავშირებით
უკვე 13 წელია 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგები დამანგრეველ გავლენას ახდენს, როგორც საოკუპაციო ხაზის გასწვრივ, ისე ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებელ ადამიანებზე. კვლავ გრძელდება რუსეთის ფედერაციის მესაზღვრეების მიერ ადამიანების უკანონოდ დაკავება და დაჯარიმება. 2009 წლიდან 2020 წლამდე საოკუპაციო რეჟიმმა ე.წ. საზღვრის უკანონო კვეთისთვის უკანონოდ დააკავა 3 204 ადამიანი[1]. მათგან, 1 314 ოკუპირებული აფხაზეთის, ხოლო 1 890 ოკუპირებული ცხინვალის მიმართულებით. ბოლო წლებში საოკუპაციო რეჟიმების მხრიდან გახშირდა უკანონოდ დაკავებულ პირთა მიმართ სისხლის სამართლის საქმეების წარმოება და ხანგრძლივი პატიმრობის შეფარდება.[2] თავისუფლების შეზღუდვის ადგილებში ადგილი აქვს პატიმართა ცემისა და არასათანადო მოპყრობის შემთხვევებს.
წლიდან წლამდე უარესდება გადაადგილების თავისუფლება ორივე ოკუპირებულ რეგიონში. საოკუპაციო ხაზზე გადაადგილებისთვის, დე ფაქტო ხელისუფლების მიერ დადგენილი ფორმალური რეჟიმი და სხვადასხვა ბარიერის დაწესება, როგორიცაა ე.წ. გამშვები პუნქტების არაპროგნოზირებადი ჩაკეტვა, ზღუდავს ოკუპირებული რეგიონების მკვიდრთა გადაადგილების თავისუფლებას და გაუმართლებელ დაბრკოლებებს უქმნის მათ საარსებო წყაროებზე წვდომას. დაწესებული შეზღუდვების გამო, ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებლები საკუთარი სიცოცხლის ფასად, სხვადასხვა შემოვლით გზას მიმართავენ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოსახვედრად. განსაკუთრებით ყურადსაღებია ოკუპირებულ ახალგორში არსებული მძიმე უფლებრივი მდგომარეობა და ჰუმანიტარული კრიზისი. ე.წ. გამშვები პუნქტის თვითნებური ჩაკეტვის შედეგად ადამიანის გარდაცვალების ფაქტებმა ნათლად წარმოაჩინა სამედიცინო დახმარების სავალალოდ დაბალი ხარისხი და თავისუფალი მიმოსვლის სასიცოცხლო მნიშვნელობა.
მძიმე ჰუმანიტარული მდგომარეობისა და ხელოვნური იზოლაციის პირობებში, პანდემიის დროს ოკუპირებულ რეგიონებში მცხოვრები მოსახლეობა განსაკუთრებული საფრთხის წინაშე აღმოჩნდა. 2021 წლის 2 აგვისტოს მონაცემებით ოკუპირებულ აფხაზეთში კოვიდ 19-ის დადასტურებული შემთხვევები 22 227-მდე გაიზარდა, ხოლო ოკუპირებულ ცხინვალში 4 215-მდე. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ, კორონავირუსის გავრცელების პირველივე დღეებიდან სრული მზადყოფნა გამოხატა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ადამიანების დასახმარებლად, განსხვავებული აღმოჩნდა დე ფაქტო ხელისუფლებების პოზიცია ამ დახმარების მიღებაზე. აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ პანდემიის დაწყებისთანავე თავად გამოავლინა ინტერესი, რომ საქართველოსგან საერთაშორისო ორგანიზაციების მეშვეობით, მატერიალური დახმარება (სამედიცინო აღჭურვილობა) მიეღო. ხოლო ოკუპირებული ცხინვალის რეჟიმი დღემდე კატეგორიულ უარზეა, საქართველოს კონტროლირებული ტერიტორიიდან მიიღოს რაიმე ტიპის დახმარება. ოკუპირებულ გალის ტერიტორიაზე მცხოვრები პირების სახალხო დამცველის მიერ ჩატარებული გამოკითხვით ირკვევა, რომ მოქალაქეებს სკეპტიკური დამოკიდებულება აქვთ ვაქცინაციის პროცესის მიმართ. ასევე, არ აქვთ საკმარისი ინფორმაცია კოვიდ 19-ის ვაქცინის უსაფრთხოებაზე.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარებითა და ჩართულობით, გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის კოვიდ 19-ის შესახებ ცოდნის ასამაღლებლად, რაც შემდგომში მათ ინფორმირებული არჩევანის გაკეთების საშუალებას მისცემს და დააჩქარებს კოვიდ საწინააღმდეგო ვაქცინაციის პროცესს.
უმწვავეს პრობლემას წარმოადგენს, ჯანდაცვის და განათლების ხარისხი.განათლების უფლების რეალიზება აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას. 2015 წელს გალის რაიონში, ხოლო 2017 წელს ახალგორის მუნიციპალიტეტში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვამ ეთნიკურად ქართველების უფლებრივი მდგომარეობა, მშობლიური ენის ცოდნა და ზოგადად განათლების ხარისხი მკვეთრად გააუარესა.
ადამიანის უფლებების კუთხით არსებული მძიმე მდგომარეობა განსაკუთრებით შემაშფოთებელია იმ ფონზე, როდესაც ადამიანის უფლებათა საკითხებზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციებს არ ეძლევათ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შესვლის საშუალება.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარებითა და ჩართულობით ყველა შესაძლო მექანიზმი გამოიყენოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები ადამიანების უფლებების დასაცავად.
[1] საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების 2020 წლის 21 ოქტომბრის №SSG 6 20 00131318 წერილი
[2] ამის ნათელი მაგალითია: ვაჟა გაფრინდაშვილის, გენადი ბესტაევის, ზაზა გახელაძის, ირაკლი ბებუას, რამაზ ბეღელურის, მირიან თაზიაშვილის და ხვიჩა მღებრიშვილის შემთხვევები.

Public Defender’s Statement on 13th Anniversary of August war
For 13 years now, the consequences of the August 2008 war has had devastating effects on people living along the occupation line and in the occupied territories. Illegal detention and fining of people by the border guards of the Russian Federation continues. From 2009 to 2020, the occupation regime illegally detained 3,204 people for illegally crossing the so-called border.[1] Of these, 1,314 were detained in occupied Abkhazia and 1,890 – in occupied Tskhinvali. The launch of criminal proceedings against illegally detained persons, as well as their long imprisonment, has become more frequent in recent years.[2] There have also been cases of beating and ill-treatment of the detainees.
Freedom of movement has been deteriorating from year to year in both occupied regions. The formal regime established by the de facto authorities for movement across the occupation line and various barriers, such as the unpredictable closure of the so-called checkpoints, restricts the freedom of movement of residents of the occupied regions and creates unjustified obstacles to their access to livelihoods. Due to the imposed restrictions, residents of the occupied territories try to get to the Tbilisi-controlled territory through various bypasses at the cost of their own lives. The difficult rights situation and humanitarian crisis in occupied Akhalgori are especially noteworthy. The deaths of people as a result of the arbitrary closure of the so-called checkpoint have clearly demonstrated the deplorable low quality of medical care and the vital importance of free movement.
Under severe humanitarian conditions and artificial isolation, the population living in the occupied regions have found themselves in a particular danger during the pandemic. As of August 2, 2021, the number of confirmed cases of Covid-19 increased to 22,227 in occupied Abkhazia and to 4,215 in occupied Tskhinvali. Although the Georgian authorities, from the very first days of the spread of coronavirus, expressed their full readiness to help the people living in the occupied territories, the position of the de facto authorities on receiving this assistance turned out to be different. As soon as the pandemic started, the de facto Government of Abkhazia expressed its interest in receiving material assistance (medical equipment) from Georgia through international organizations, while the Tskhinvali regime still categorically refuses to receive any kind of assistance from the Tbilisi-controlled territory. The Public Defender’s survey of the Gali population reveals that citizens are skeptical about the vaccination process and have no enough information about the safety of the Covid-19 vaccine.
The Public Defender calls on the Georgian authorities, with the assistance and involvement of the international community, to take effective steps to raise awareness of Covid-19 in the occupied territories, which will enable them to make informed choices and will accelerate the vaccination process.
The most acute problem is the quality of health care and education. The exercise of the right to education in the occupied territories of Abkhazia and South Ossetia faces many challenges. The restriction of education in the mother tongue in the Gali district in 2015 and in Akhalgori municipality in 2017 sharply worsened the rights situation of ethnic Georgians, their knowledge of their mother tongue and the quality of education in general.
The dire human rights situation is particularly troubling in the light of the fact that international human rights organizations have no access to the occupied territories.
The Public Defender of Georgia calls on the Georgian authorities, with the assistance and involvement of the international community, to use all possible mechanisms to protect the rights of people living in the occupied territories.
[1] Letter No. SSG 6 20 00131318 of the State Security of Georgia of October 21, 2020.
[2] Clear examples of this are the case of Vazha Gaprindashvili, Genadi Bestaev, Zaza Gakheladze, Irakli Bebua, Ramaz Begheluri, Mirian Taziashvili and Khvicha Mghebrishvili.