საქართველოს სახალხო დამცველმა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა და მოითხოვს სხვადასხვა დისკრიმინაციული ნორმის გაუქმებას
საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით საქართველოს სახალხო დამცველს აქვს საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის მიმართვის უფლებამოსილება, როდესაც ირღვევა გარკვეულ პირთა ძირითადი კონსტიტუციური უფლებები. ამ მიზნით საქართველოს სახალხო დამცველმა მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს და იმ ნორმების გაუქმება მოითხოვა, რომლებიც თანასწორობის უფლებას არღვევს ქვეყანაში.
სახალხო დამცველმა საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა და „სახელმწიფო ქონების შესახებ“ კანონის იმ კონკრეტული ნორმის არაკონსტიტუციურად ცნობა მოითხოვა, რომელიც სახელმწიფო ქონების შეძენისას საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალურ მართლმადიდებელ ეკლესიას შესაძლებლობას აძლევს საკუთრებაში მიიღოს ამ კანონის ამოქმედებამდე არსებული მართლმადიდებლური ეკლესია-მონასტრების მიმდებარე ტყეთა ფართობები − თითოეულ შემთხვევაში არაუმეტეს 20 ჰექტრისა.
სადავო ნორმა შინაარსობრივად მსგავსია იმ ნორმისა, რომელიც საკონსტიტუციო სასამართლომ 2018 წლის 3 ივლისის N1/1/811 გადაწყვეტილებით გააუქმა. სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ სამოციქულო ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ დადგენილი გამონაკლისი შემთხვევა ეწინააღმდეგება კონსტიტუციით გამტკიცებულ თანასწორობის პრინციპს.
სახალხო დამცველმა კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და ზომიერად გამოხატული და მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის, საჯარო საქმიანობის განხორციელების შემთხვევაში სოციალური პაკეტის შეწყვეტის წესის არაკონსტიტუციურად ცნობა მოითხოვა. სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ სადავო ნორმა დისკრიმინაციულ მიდგომას ადგენს დასაქმების ადგილის და შესაძლებლობის შეზღუდვის სტატუსის ნიშნით.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დისკრიმინაციის საკითხს შეეხება სახალხო დამცველის კიდევ ერთი კონსტიტუციური სარჩელი, თბილისში მოქმედი სატრანსპორტო საშუალებების პარკირების რეგულირების წესს ეხება. კერძოდ, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა გადაადგილებისთვის საჭირო პარკირების სპეციალური პირობები ვრცელდება მხოლოდ მკვეთრად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსისა და ქვედა კიდურის ამპუტაციის მქონე პირებზე. ქმედუნარიანობის ზომიერად და მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდვის მქონე პირები კი სამწუხაროდ ვერ სარგებლობენ პარკირების სპეციალური პირობებით.
სახალხო დამცველმა კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა საკონსტიტუციო სასამართლოს და „სპეციალური პენიტენციური სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული ზღვრული ასაკის გამო სამსახურიდან განთავისუფლების წესის არაკონსტიტუციურად ცნობა მოითხოვა. საკანონმდებლო რეგულაცია აწესებს ბლანკეტურ შეზღუდვას და განურჩევლად ჯანმრთელობის თუ ფუნქციური მონაცემებისა, ყველა უმცროს სპეციალური წოდების მქონე პირს ათავისუფლებს დაკავებული თანამდებობიდან 60 წლის მიღწევისას. საკანონმდებლო ჩარჩო ითვალისწინებს სხვა მრავალ რეგლამენტაციას, რომელიც სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს უფლებამოსილებას ანიჭებს გაათავისუფლოს თანამშრომელი შრომისუუნარობის ან მოვალეობის შეუსრულებლობისას. შესაბამისად, ზღვრული ასაკის დამდგენი ნორმა დისკრიმინაციულია იმ პირების მიმართ, რომელიც სადავო ნორმის რეგულირების სფეროში ექცევიან.
კიდევ ერთი კონსტიტუციური სარჩელი ანდერძისმიერი მემკვიდრის სტატუსმა განაპირობა. განმცხადებელს სურდა საკუთრების უფლება მოეპოვებინა იმ საცხოვრებელ სივრცეზე (ბინა), რომელსაც კანონიერად ფლობდნენ მისი მშობლები. აღნიშნული ბინა, მათ, როგორც საქართველოს მოქალაქეებს, საცხოვრებლად გადაეცათ საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში გაწეული სამსახურის გამო. ბინა დღემდე წარმოადგენს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ბალანსზე რიცხულ ქონებას. კანონმდებლობის შესაბამისად, განმცხადებელმა საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსგან მოითხოვა იმ ცნობის გაცემა, რომელიც ამ ბინის საკუთრებაში უსასყიდლოდ რეგისტრაციის წინაპირობას წარმოადგენდა. აღნიშნული დოკუმენტის გაცემაზე სამინისტრომ მას უარი უთხრა, იმ მიზეზით, რომ განმცხადებელი არ არის საქართველოს მოქალაქე. უარი ეფუძნებოდა საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 17 ივლისის №445 დადგენილებით განსაზღვრულ წესს, რომელიც საკუთრების უფლების მოპოვებიდან გამორიცხავდა უცხო ქვეყნის მოქალაქეებს. სახალხო დამცველი თვლის, რომ აღნიშნული წესი დისკრიმინაციულია მოქალაქეობის ნიშნით.
იმედს ვიტოვებთ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო გაიზიარებს საქართველოს სახალხო დამცველის სარჩელებს და ამ გზით უზრუნველყოფს დისკრიმინაციული დებულებების გაუქმებას.

Public Defender Applies to Constitutional Court and Demands Abolition of Various Discriminatory Norms
According to the Constitution of Georgia, the Public Defender of Georgia has the authority to apply to the Constitutional Court when the basic constitutional rights of certain persons are violated. To this end, the Public Defender of Georgia applied to the Constitutional Court and demanded the repeal of the norms that violate the right to equality in the country.
The Public Defender applied to the Constitutional Court to declare unconstitutional the norm of the Law on State Property, which allows the Apostolic Autocephalous Orthodox Church, when purchasing state property, to appropriate the forests around the Orthodox Churches-Monasteries that existed before the enactment of this law – no more than 20 hectares in each case.
The content of the disputed norm is similar to the norm that was annulled by the Constitutional Court by its ruling N1/1/811 of July 3, 2018. The Public Defender considers that the exceptional case imposed on the Apostolic Autocephalous Orthodox Church contradicts the principle of equality enshrined in the Constitution.
The Public Defender filed a constitutional complaint with the Constitutional Court of Georgia, requesting that the rules of termination of social package for persons with moderate and severe disabilities in case of being employed in the public sector be declared unconstitutional. The Public Defender considers that the disputed norm establishes a discriminatory approach based on the place of employment and disability status.
Another constitutional claim of the Public Defender concerns discrimination against persons with disabilities, relating to the parking rules in Tbilisi. In particular, the special parking conditions apply only to persons with severe disabilities and lower limb amputation. People with moderate and significant disabilities are unfortunately unable to enjoy the special parking conditions.
The Public Defender filed a constitutional complaint with the Constitutional Court and requested that the rule of dismissal due to the age limit under the Law of Georgia on Special Penitentiary Service be declared unconstitutional. The regulation imposes a blanket restriction and, regardless of health or functional ability, dismisses all lower rank persons after reaching 60 years of age. The legislative framework provides for a number of other regulations that authorize the Special Penitentiary Service to dismiss an employee in the event of incapacity or failure to perform his or her duties. Accordingly, the norm setting the age limit is discriminatory against persons subject to the disputed norm.
Another constitutional claim was conditioned by the status of testamentary heir. The applicant wanted to acquire ownership of the living space (apartment) legally owned by his parents. The apartment was transferred to them as citizens of Georgia for their service in the Georgian Armed Forces. The apartment is still the property on the balance sheet of the Ministry of Defence of Georgia. In accordance with the law, the applicant requested the Ministry of Defence of Georgia to issue a certificate, which could serve as a precondition for free registration of ownership of the apartment. The Ministry refused to issue such a document on the grounds that the applicant was not a Georgian citizen. The refusal was based on the rule defined by Decree No. 445 of the Government of Georgia of July 17, 2020, which excluded foreign citizens from the property rights. The Public Defender considers that this rule is discriminatory on the grounds of citizenship.
We hope that the Constitutional Court of Georgia will grant the claims of the Public Defender of Georgia and thus ensure the repeal of discriminatory provisions.