ტრენინგი სახალხო დამცველის აპარატის რეგიონული ოფისების თანამშრომლებისთვის
2023 წლის 23-24 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის რეგიონული ოფისების თანამშრომლებისთვის ჩატარდა ტრენინგი თემაზე სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობა და უფლებები: ლგბტქი+ ადამიანების საჭიროებები და გამოწვევები.
ტრენინგზე ექსპერტმა ეკა აღდგომელაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო ძირითადი ტერმინოლოგია და განსაზღვრებები, განიხილა მითები და სტერეოტიპები გენდერის, გენდერული როლების შესახებ; ისაუბრა ადგილობრივ და საერთაშორისო სტანდარტებსა და პრაქტიკაზე. აპარატის თანამშრომლებმა რეპროდუქციული ჯანმრთელობის საკითხებთან დაკავშირებით ქვეყანაში არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს.
ტრენინგი მონაწილეთა აქტიური ჩართულობით და დისკუსიის რეჟიმში მიმდინარეობდა.
ღონისძიება ჩატარდა გენდერის დეპარტამენტის პროექტის „ქალებისა და გოგოების სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და კეთილდღეობის მონიტორინგი“ ფარგლებში, რომელიც გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის მხარდაჭერით ხორციელდება.

Training for Employees of Public Defender’s Regional Offices
On February 23-24, 2023, training was held for the employees of the regional offices of the Public Defender’s Office relating to sexual and reproductive health and rights: needs and challenges of LGBTQI+ people.
During the training, expert Eka Rastomelashvili provided information to the meeting participants about the basic terminology and definitions, discussed myths and stereotypes about gender and gender roles, spoke about local and international standards and practices. The employees of the Office discussed the challenges in the country related to reproductive health issues.
The training took place with the active participation of the participants and in discussion mode.
The event was held within the framework of the Gender Department project "Monitoring the Sexual and Reproductive Health and Well-being of Women and Girls", which is supported by the Georgia Office of the United Nations Population Fund (UNFPA).