ტოლერანტობის საერთაშორისო დღე - 2022
2022 წლის 16 ნოემბერს სახალხო დამცველმა და სახალხო დამცველთან არსებულმა ტოლერანტობის ცენტრმა, ტოლერანტობის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გამართა. ღონისძიების მხარდამჭერია აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამა - „ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია“, რომელსაც საქართველოს გაეროს ასოციაცია ახორციელებს.
სახალხო დამცველის აპარატი ტოლერანტობის ცენტრთან, რელიგიათა და ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოებთან ერთად ბოლო 16 წელია ინტენსიურად მუშაობს ქვეყანაში ტოლერანტობის კულტურის, რელიგიის თავისუფლების, თანასწორუფლებიანობისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის დასანერგად, ყოველწიურად განიხილავს განაცხადებს, აწარმოებს სტრატეგიულ სამართალწარმოებას, მათ შორის, არაერთი სარჩელი წარადგინა საკონსტიტუციო სასამართლოში - პოზიტიური სისტემური ცვლილებების მისაღწევად; გამოწვევებსა და ტენდენციებს ყოველწლიურად ასახავს საპარლამენტო და სპეციალურ ანგარიშებში.
ღონისძიების გახსნაზე დამსწრე საზოგადოებას მისასალმებელი სიტყვით მიმართა აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს კავკასიის მისიის დირექტორმა ჯონ ა. პენელმა.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ ის პრობლემები მიმოიხილა, რომლებზეც წლებია სახალხო დამცველი საუბრობს და რომლებიც საფრთხეს უქმნის საქართველოს მოქალაქეების თანასწორუფლებიანობას და კეთილდღეობას. აღნიშნა, რომ კვლავ გადაუჭრელია საბჭოთა პერიოდში ჩამორთმეული რელიგიური ნაგებობების რესტიტუციის საკითხი; კვლავაც გადაულახავი პრობლემაა რელიგიური ნიშნით ძალადობის ფაქტებზე ეფექტური და შედეგიანი გამოძიების წარმართვა, წლების განმავლობაში დაგროვებული ასეულობით საქმიდან ერთი-ორი გამონაკლისის გარდა, უმრავლესობა უშედეგოდაა შეჩერებული ან შეწყვეტილი.
„საქართველოში დღემდე არიან ადამიანები, რომლებიც მალავენ თავიანთ ეთნიკურ წარმომავლობას, იცვლიან გვარსა და ეროვნებას, რადგან არ სურთ იყვნენ სეგრეგირებული და მეორეხარისხოვნად მიჩნეული მოქალაქეები. პროცენტულად კიდევ უფრო მეტია იმ ადამიანების რაოდენობა, ვინც არ ამხელს თავის აღმსარებლობას.
რა უნდა დავუპირისპიროთ ამას? - ადამიანის უფლებების მტკიცე და შეუვალ დაცვასთან ერთად ასევე, აუცილებელია სიძულვილის ამ პროპაგანდის წინააღმდეგ ბრძოლაც, იმ განწყობის ტრანსფორმაციაზე მუშაობა, რომლის თანახმადაც ადამიანის უფლებები, ტოლერანტობა, რელიგიისა თუ გამოხატვის თავისუფლება, ლიბერალური დემოკრატია ჩვენი ქვეყნისთვის უცხო და საზიანო ფენომენებია.
ამ თვალსაზრისით, აუცილებელია ჩვენი ისტორიის, ჩვენი ტრადიციისა და კულტურის შესწავლა და სრულფასოვანი წარმოჩენა. იმედი მაქვს, რომ ჩვენ, კეთილი ნების ადამიანები, შევძლებთ კონსოლიდაციას უზენაესი ღირებულებისა და მიზნის გარშემო და ჩვენი ქვეყნის ისტორიაში ალბათ ერთ-ერთ ყველაზე უფრო კრიტიკულ მომენტში თავისუფლებისა და თანასწორობის, ლიბერალური დემოკრატიის გზით მსვლელობას გავაგრძელებთ“, - განაცხადა თამარ გვარამაძემ და თავისი გამოსვლის დასასრულს მადლობა გადაუხადა თითოეულ საქართველოს მოქალაქეს, ეთნიკური და რელიგიური თემების წარმომადგენლებს და უცხოელ მეგობრებს მათი ფასდაუდებელი თანამშრომლობის, მხარდაჭერისა და გამხნევებისთვის.
სახალხო დამცველთან არსებული ტოლერანტობის ცენტრის წარმომადგენლებმა - ბექა მინდიაშვილმა, იზაბელა ოსიპოვამ და კობა ჩოფლიანმა საქართველოში ეთნიკური და რელიგიური უმცირესობების უფლებრივი მდგომარეობა მიმოიხილეს და სამოქალაქო ინტეგრაციისა და რელიგიის თავისუფლების კუთხით ტოლერანტობის ცენტრის მიღწევებზე ისაუბრეს.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო ეპისკოპოს რუსუდან გოცირიძის ნამუშევრების გამოფენა, ასევე, ტრადიციულად გამოავლინეს და დააჯილდოვეს 2022 წლის ტოლერანტობის ქომაგები: მეწარმე, საოჯახო სასტუმროს მფლობელი პანკისის ხეობაში ნაზი დაქიშვილი, სამოქალაქო აქტივისტი სამირა ბაირამოვა და გადაცემა „დროებას“ ჟურნალისტი დავით თამაზაშვილი.

International Day for Tolerance - 2022
On November 16, 2022, the Public Defender of Georgia and the Tolerance Center of the Public Defender of Georgia held an event dedicated to the International Day for Tolerance. The event was supported by the USAID program - Unity Through Diversity, which is being implemented by the United Nations Association of Georgia.
The Public Defender’s Office, together with the Tolerance Center, Council of Religious and Council of Ethnic Minorities, has been working intensively for the last 16 years to introduce the culture of tolerance, freedom of religion, equality and civil integration in the country; reviews applications annually and is involved in strategic litigation; Inter alia, many lawsuits have been filed with the Constitutional Court - to achieve positive systemic changes; In addition, challenges and trends are described in annual parliamentary and special reports.
John A. Pennell, Mission Director for USAID/Caucasus, delivered opening remarks at the event.
First Deputy Public Defender Tamar Gvaramadze reviewed the problems that the Public Defender has been talking about for years, which threaten the equality and well-being of Georgian citizens. She noted that the issue of the restitution of religious buildings confiscated during the Soviet period is still unresolved; It is still an unsolved problem to conduct an effective investigation into the cases of violence committed on religious grounds. Except for few exceptions, hundreds of cases have been suspended or terminated without any results over the years.
"There are still people in Georgia who hide their ethnic origin, change their surnames and nationality, because they do not want to be segregated or considered second-class citizens. The percentage of people who do not disclose their religion is even higher.
How should we combat this? - Along with the firm and uncompromised protection of human rights, it is also necessary to fight against the propaganda of hatred, to transform the attitude, according to which human rights, tolerance, freedom of religion, freedom of expression and liberal democracy are alien and harmful phenomena for our country.
From this point of view, it is necessary to fully explore our history, our traditions and culture. I hope that we, people of good will, will be able to consolidate around the highest value and goal, and probably in one of the most critical moments in the history of our country, we will continue the path of freedom, equality and liberal democracy", Tamar Gvaramadze said. At the end of her speech, she thanked every citizen of Georgia, representatives of ethnic and religious communities and foreign friends for their invaluable cooperation, support and encouragement.
Representatives of the Tolerance Center of the Public Defender of Georgia - Beka Mindiashvili, Izabela Osipova and Koba Chopliani reviewed the rights situation of ethnic and religious minorities in Georgia and spoke about the achievements of the Tolerance Center in terms of civil integration and freedom of religion.
At the end of the event, the works of Bishop Rusudan Gotsiridze were exhibited and the Advocates of Tolerance 2022 were traditionally identified and awarded: entrepreneur Nazi Dakishvili, the owner of a family hotel in the Pankisi Gorge, civil activist Samira Bairamova and Droeba journalist Davit Tamazashvili.