თბილისის საჯარო სკოლებში ახალი კორონა ვირუსის პირობებში სასწავლო პროცესის უსაფრთხოება
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა, კორონავირუსის პანდემიის პირობებში საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სასწავლო პროცესის მზაობისა და უსაფრთხოების კუთხით არსებული საჭიროებების გამოსავლენად, 2021 წლის 22-25 თებერვალს, თბილისში მდებარე 21 საჯარო სკოლის[1] მონიტორინგი განახორციელა.
მონიტორინგმა რიგი გამოწვევები გამოავლინა, რომელთა პრევენცია და აღმოფხვრაც მნიშვნელოვანია სასწავლო პროცესის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად. აღსანიშნავია, რომ შემოწმებული სკოლები მეტწილად პასუხობს ვირუსის პრევენციისთვის აუცილებელ პირობებს, თუმცა გამოიკვეთა სანიტარულ-ჰიგიენური, ინფრასტრუქტურული მოწესრიგების, სასმელი წყლის ხელმისაწვდომობის, საპირფარეშოების მოწყობისა და დისტანციის დაცვის პრობლემები. შემოწმებული საჯარო სკოლების ნაწილში საჭიროა სანიტარული კვანძების და ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებაც, რათა სრულყოფილად იქნეს შესაძლებელი ჰიგიენური ნორმების დაცვა.
აღმოჩნდა, რომ იმ 21 სკოლიდან, რომლებშიც მონიტორინგი განხორციელდა, 2020-2021 წლის განმავლობაში მხოლოდ ერთ სკოლაში იყო ჩატარებული სასმელი წყლის უვნებლობისა და უსაფრთხოების მიკრობიოლოგიური კვლევა. ასევე, ძირითადად, სასმელი წყალი ბავშვებს პლასტმასის ბოთლით სახლიდან დააქვთ ან სკოლის საპირფარეშოებიდან იღებენ. საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ საჭიროა ფინანსური და ადმინისტრაციული რესურსის მობილიზება, რათა მოსწავლეებისათვის სასმელად ვარგისი წყალი ყველა სკოლაში იყოს ხელმისაწვდომი.
მნიშვნელოვანია, რომ საჯარო სკოლების ნაწილში არ არის ცხელი წყალი და კორონავირუსის პანდემიის პირობებში, მოსწავლეები ხელებს ცივი წყლით იბანენ. შემოწმებული სკოლებიდან ცხელი წყალი მხოლოდ 8 დაწესებულებაში იყო სრულად ხელმისაწვდომი.
დასვენებებზე ვერ ხერხდება ბავშვებს შორის დისტანციის დაცვა სკოლის დერეფნებსა და საკლასო ოთახებში; დისტანცია არც სამასწავლებლოშია დაცული. ამიტომ კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, საჯარო სკოლებში გადაიხედოს დისტანციის დაცვის მოქმედი სისტემა და გატარდეს ადეკვატური ღონისძიებები, რათა სკოლების შესასვლელებსა და დერეფნებში, ასავე საკლასო ოთახებში შესაძლებელი გახდეს დისტანციის დაცვა.
საქართველოს სახალხო დამცველის შეფასებით, სკოლაში დასაქმებულ პირებს, მათი კომპეტენციისა და დაკისრებული ფუნქციების ეფექტურად შესასრულებლად, სრულყოფილად უნდა მიეწოდებოდეს ინფორმაცია პანდემიის პირობებში უსაფრთხოებისა და სასკოლო მოწყობის საკითხებზე.
თბილისის საჯარო სკოლებში ახალი კორონავირუსის პირობებში სასწავლო პროცესის უსაფრთხოებისა და ფიზიკური გარემოს უვნებლობის კუთხით იდენტიფიცირებულ ძირითად გამოწვევებზე, საქართველოს სახალხო დამცველმა 2021 წლის 10 მარტს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრს მიმართა.

Safety of Educational Process in Tbilisi Public Schools during Coronavirus Pandemic
On February 22-25, 2021, the Public Defender’s Office monitored 21 public schools of Tbilisi,[1] in order to check the readiness of educational institutions for the educational process in the context of the pandemic and to identify the safety needs.
The monitoring revealed a lot of challenges, the prevention and elimination of which is important for ensuring the safety of the educational process. It should be noted that the inspected schools largely meet the necessary conditions for the virus prevention, however, some problems were identified with sanitation-hygiene, infrastructure, access to drinking water, toilet arrangement and distance protection. In some of the inspected schools it is necessary to put the sanitary system and infrastructure in order so that to make it possible to properly observe the hygienic norms.
It was found that out of the 21 schools monitored, only one school had conducted a microbiological examination on the safety of drinking water throughout 2020-2021. In addition, children mostly bring drinking water with plastic bottles from home or get it from the school toilets. The Public Defender of Georgia believes that it is necessary to mobilize financial and administrative resources to make safe drinking water accessible to students in all schools.
It is important that there is no hot water in some public schools and students have to wash their hands with cold water during the coronavirus pandemic. Hot water was fully accessible only in 8 of the inspected schools.
It is not possible to maintain a distance between children in school corridors or classrooms during breaks; distance is not maintained in the teachers’ room either. It is therefore critical that public schools review the current distance protection system and take adequate measures to enable distance protection at school entrances and corridors, as well as in classrooms.
According to the Public Defender of Georgia, in order for the employees of the school to perform their competencies and functions effectively, they should be fully informed of issues relating to the safety and school arrangement during the pandemic.
On March 10, 2021, the Public Defender of Georgia addressed the Minister of Education, Science, Culture and Sports of Georgia relating to the main challenges identified in terms of safety of educational process and safe physical environment in Tbilisi public schools during the coronavirus pandemic.