სიმპოზიუმი ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების როლზე კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირების თაობაზე ანგარიშვალდებულების ხარვეზის აღმოფხვრაში
2021 წლის 3, 4 და 5 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მონაწილეობა მიიღო ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების სიმპოზიუმში, რომელიც გაეროს კლიმატის ცვლილებს (COP26) მიეძღვნა. სიმპოზიუმის თემა იყო „ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების როლი კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირების თაობაზე ანგარიშვალდებულების ხარვეზის აღმოფხვრაში“.
სიმპოზიუმზე სიტყვით გამოსვლისას თამარ გვარამაძემ ისაუბრა თუ რა გავლენას ახდენს ადამიანის უფლებების დაცვაზე კლიმატის ცვლილები და ქვეყანაში ენერგეტიკული პროექტების განხორციელება. მან აღნიშნა, რომ საქართველოს კონსტიტუცია ჯანსაღ გარემოში ცხოვრების უფლების გარანტს წარმოადგენს და განიხილა საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის სპეციალური ანგარიში, რომელშიც გარემოზე ზემოქმედების შეფასების სისტემასთან დაკავშირებით სახელმწიფოს საერთაშორისო და ეროვნული ვალდებულებებია გაანალიზებული.
სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ ასევე ისაუბრა საქართველოში ეკოლოგიასა და განახლებადი რესურსების განვითარებასთან დაკავშირებით არსებულ გამოწვევებზე და ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი ამ მიმართულებით მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებს.
აღსანიშნავია, რომ სიმპოზიუმის მონაწილეები სხვადასხვა ქვეყნის მაგალითებს გაეცნენ, განიხილეს ადამიანის უფლებების მდგომარეობა კლიმატის ცვლილების პირობებში; მიგრაციისა და ენერგიის განაწილების საკითხების გავლენა კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული პოლიტიკის შემუშავებაზე და სამოქალაქო საზოგადოებებისა და შესაბამისი ორგანიზაციების ჩართულობის შესაძლებლობა კლიმატის ცვლილების შესაჩერებლად. გარდა ამისა, მონაწილეებმა ისაუბრეს საგანგებო სიტუაციებში ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ძალისხმევაზე და წარმოდგენილ იდეათა პრაქტიკული განხორციელების გზებზე. განსაკუთრებული მნიშვნელობით გაუსვეს ხაზი კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებით ახალგაზრდებს შორის განათლებისა და ცნობიერების ამაღლების აუცილებლობას.

Symposium on NHRIs’ Role in Eliminating Lack of Accountability for Disaster Risk Reduction
On November 3, 4 and 5, 2021, Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, participated in the symposium of national human rights institutions, dedicated to the United Nations Climate Change Conference (COP26). The theme of the symposium was: "The Role of National Human Rights Institutions in Eliminating the Lack of Accountability for Disaster Risk Reduction".
Tamar Gvaramadze spoke about the impact of climate change on the protection of human rights and the implementation of energy projects in the country. She noted that the Constitution of Georgia guaranteed the right to live in a healthy environment and reviewed the special report of the Public Defender's Office, which analyzes the international and national obligations of the state regarding the environmental impact assessment system.
The First Deputy Public Defender also spoke about the challenges relating to ecology and development of renewable resources in Georgia and stressed that the Public Defender's Office was constantly carrying out monitoring in the mentioned direction.
Participants in the symposium received information about the practices of different countries, discussed the human rights situation in the context of climate change, as well as the impact of migration and energy distribution issues on the development of a climate change policy and the engagement of civil society and relevant organizations in the fight against climate change. In addition, the participants spoke about the efforts of national human rights institutions during emergencies and the practical implementation of their ideas. Emphasis was placed on the need for education and awareness-raising among young people in the direction of climate change.