შშმ პირთა უფლებების კონვენციის მონიტორინგის საკონსულტაციო საბჭოს სხდომა
2023 წლის 19 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველთან არსებული შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის პოპულარიზაციის, დაცვისა და იმპლემენტაციის მონიტორინგის საკონსულტაციო საბჭოს სხდომა გაიმართა.
სხდომაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდა საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი.
შეხვედრაზე განიხილეს მისაწვდომობის მიმართულებით ინფრასტრუქტურული პროექტების მონიტორინგის შედეგები და მისი მნიშვნელობა, სოციალურად დაუცველი სტუდენტის სტატუსთან დაკავშირებული საკითხები, ახლად რეაბილიტირებული ინფრასტრუქტურის მისაწვდომობის ხარვეზები, საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით გათვალისწინებული სტომატოლოგიური მომსახურების ხარვეზები.
ასევე ისაუბრეს შშმ პირთა საკითხზე ეროვნულ დონეზე მომუშავე საკონსულტაციო საბჭოების საქმიანობასა და მათ ეფექტიანობაზე, შემოსავლების სამსახურის მიერ ანგარიშებისა და ოფიციალური ელექტრონული პლატფორმების მისაწვდომობის საკითხებზე.
სახალხო დამცველთან არსებული საკონსულტაციო საბჭოს მორიგი შეხვედრა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერა“ფარგლებში გაიმართა.

CRPD Consultative Council Session
On December 19, 2023, the Consultative Council for the Promotion, Protection and Monitoring of the Implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities held a session.
The Public Defender of Georgia Levan Ioseliani gave a welcome speech at the session.
Irine Oboladze, Head of the Department of the Rights of Persons with Disabilities, spoke about the measures and future plans within the framework of the promotion, protection and monitoring of the implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities.
The topics discussed at the meeting included the results of the monitoring of infrastructure projects in the direction of accessibility and its importance, issues related to the status of socially vulnerable students, gaps in terms of accessibility of the newly rehabilitated infrastructure, gaps in the dental services provided by the universal health care programme.
They also talked about the activities of the consultative councils working at the national level on issues of persons with disabilities and their effectiveness, accessibility of reports and official electronic platforms of the Revenue Service.
The next meeting of the Consultative Council of the Public Defender was held within the framework of the European Union-funded project Support to the Public Defender’s Office of Georgia.