სემინარი ,,ადამიანის უსაფრთხოების მონიტორინგი - გენდერულად სენსიტიური მონიტორინგის ინსტრუმენტი“
2024 წლის 13-14 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის გაიმართა სემინარი თემაზე „ადამიანის უსაფრთხოების მონიტორინგი - გენდერულად სენსიტიური მონიტორინგის ინსტრუმენტი“. სემინარს საერთაშორისო ექსპერტი ზარა ჯარვინენი უძღვებოდა.
ღონისძიების მიზანი იყო გენდერულად მგრძნობიარე ადამიანის უსაფრთხოების მონიტორინგის საკითხებზე მონაწილეების ცნობიერების გაზრდა, საერთაშორისო პრაქტიკების გაზიარება, კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულთა და დევნილთა უსაფრთხოების მდგომარეობის შეფასება გენდერულ ჭრილში.
ორდღიან სამუშაო შეხვედრაზე მონაწილეებმა ქვეყანაში ადამიანის უსაფრთხოების მიმართულებით არსებულ გამოწვევებზე იმსჯელეს და ყველა მათთვის მნიშვნელოვან საკითხზე მიიღეს ინფორმაცია.
სემინარი ჩატარდა გაეროს ქალთა ორგანიზაციის პროექტის - „ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების დღის წესრიგის ეფექტიანი განხორციელებისთვის საქართველოში“ - მხარდაჭერით, რომელიც დიდი ბრიტანეთის მთავრობის, კონფლიქტის, სტაბილურობისა და უსაფრთხოების ფონდის მიერაა მხარდაჭერილი.

On February 13-14, 2024, a seminar - “Human Security Monitoring - Gender-Sensitive Monitoring Tool” was held for the employees of the Public Defender’s Office and representatives of non-governmental organizations. International expert Zara Jarvinen led the seminar.
The purpose of the event was to increase the participants' awareness of issues of gender-sensitive human security monitoring, to share international practices, to assess the security situation of conflict-affected victims and displaced people from a gender perspective.
During the two-day working meeting, participants discussed the challenges in the direction of human security in the country and received information on all important issues for them.
The seminar was held with the support of the UN Women project - "Accelerating Effective Implementation of the Women, Peace and Security Agenda in Georgia" - which is supported by the Conflict, Stability and Security Fund of the British Government.