2017 წლის 5 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტს მორიგი კომუნიკაცია წარუდგინა. კომუნიკაცია შეეხება ე.წ. „ღარიბაშვილის ჯგუფის“ საქმეებს, რომლებშიც ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ წამებისა, არაადამიანური მოპყრობის და სიცოცხლის ხელყოფის ფაქტებზე, გამოძიების განახლება დაავალა საქართველოს.
მინისტრთა კომიტეტის სხდომაზე, რომელიც ჩატარდება 19–22 სექტემბერს, განიხილება საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულების შესრულების საკითხი – გამოძიების მიმდინარეობის შედეგები. სხდომაზე მინისტრთა კომიტეტი ასევე განიხილავს საქართველოს მიერ გატარებულ იმ ინდივიდუალურ და ზოგად ღონისძიებებს, რაც ემსახურება წამებისა და არასათანადო მოპყრობის ფაქტების ეფექტიან გამოძიებასა და მათ პრევენციას.
სახალხო დამცველმა, როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგის განმახორციელებელმა ეროვნულმა ინსტიტუტმა, კომუნიკაციის დოკუმენტით გამოიყენა თავისი შესაძლებლობა და მინისტრთა კომიტეტს წარუდგინა ინფორმაცია დღეისათვის არსებული ვითარების შესახებ. აღნიშნული დოკუმენტი, გარკვეულწილად, ასევე ეხმიანება საქართველოს მთავრობის მიერ მინისტრთა კომიტეტისთვის უკვე წარდგენილ ინფორმაციასაც. აღსანიშნავია, რომ მსგავსი შესაძლებლობა სახალხო დამცველმა გასული წლიდან დაიწყო და ამჯერად ეს მესამე კომუნიკაციაა მინისტრთა კომიტეტში. პირველი კომუნიკაციაც ეხებოდა სწორედ არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე ეფექტიანი და დამოუკიდებელი გამოძიების საკანონმდებლო–ინსტიტუციურ ხარვეზებს.
დოკუმენტში მიმოხილულია როგორც საკანონმდებლო, ისე – პრაქტიკული ხასიათის სისტემური პრობლემები, კერძოდ, ხაზი გაესვა შემდეგ მნიშვნელოვან საკითხებს:
– ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის პრაქტიკული არარსებობის გამო, რომელიც დასაბუთებულია კანონმდებლობის ანალიზით, აუცილებელია დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნა;
– ერთი მხრივ საპროკურორო საბჭოსა და მთავარი პროკურორის არჩევის ახალი მოდელი ვერ უზრუნველყოფს პროკურატურის დამოუკიდებლობასა და დე–პოლიტიზაციას, ხოლო მეორე მხრივ, სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილი საკუთარი მოდელი არ იქნა გაზიარებული.
– არაეფექტიანი გამოძიება კვლავ პრობლემაა, რომელსაც ადასტურებს 2014–2017 წლების პრაქტიკა: ამ პერიოდში 60 ფაქტზე მოითხოვა სახალხო დამცველმა გამოძიების დაწყება და არცერთ ფაქტზე დღემდე დამნაშავე არ გამოვლინდა;
– სახალხო დამცველის მიერ შესწავლილ საქმეთაგან რამდენიმე ნათლად წარმოაჩენს გამოძიების არაეფექტიანობას;
– იმ 23 საქმეში, რომელთა ეფექტიანი გამოძიებაც საქართველოს დაევალა (მათ შორისაა ღარიბაშვილის ჯგუფის საქმეები), მხოლოდ ერთ შემთხვევაში გამოვლინდა დამნაშავე, ხოლო დანარჩენ შემთხვევაში – გამოძიება უშედეგოდ მიმდინარეობს.

Public Defender Submits another Communication to Committee of Ministers of Council of Europe
On September 5, 2017, the Public Defender of Georgia submitted another communication to the Committee of Ministers of the Council of Europe. The communication concerns the so-called Gharibashvili Group cases, in which the European Court of Human Rights instructed Georgia to resume investigation into the cases of torture, inhuman treatment and deprivation of life.
Fulfillment of the obligation by Georgia - the results of the investigation - will be considered at the session of the Committee of Ministers on September 19-22. The Committee of Ministers will also discuss the individual and general measures taken by Georgia, which serve effective investigation and prevention of the cases of torture and ill-treatment.
The Public Defender, as the national institution for monitoring human rights, used its opportunity through the communication and submitted information on the current situation to the Committee of Ministers. The document, in some respects, deals with the information already submitted to the Committee of Ministers by the Government of Georgia. It reviews both legislative and practical systemic problems. It is noteworthy that the Public Defender started to use the similar opportunity last year and this is his third communication submitted to the Committee of Ministers. Like the third one, the first communication concerned the legislative-institutional shortcomings in the effective and independent investigation of the cases of ill-treatment.
In particular, the document underlines the following important issues:
– It is necessary to establish an independent investigative mechanism due to the practical absence of institutional independence, which is substantiated by the analysis of the legislation;
– On the one hand, the new model of the election of the Chief Prosecutor and the Prosecutorial Council cannot guarantee independence and de-politicization of the Prosecutor's Office, and on the other hand, the model offered by the Public Defender has not been shared;
– Ineffective investigation is still a problem, which is proved by the practices of 2014-2017: in this period the Public Defender requested the launch of investigation into 60 cases, though no offender has yet been indentified in any of the cases;
– Some of the cases studied by the Public Defender clearly demonstrate inefficiency of the investigation;
– An offender has been identified only in one out of the 23 cases (including the cases of the so-called Gharibashvili Group), effective investigation of which was requested from Georgia, while investigation in other cases is still pending.