სასამართლო მეგობრის მოსაზრება არჩევნებში ფარულობის უზრუნველყოფის სტანდარტის შესახებ
საქართველოს სახალხო დამცველმა 2024 წლის 13 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება (Amicus Curiae) წარადგინა ა(ა)იპ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის სარჩელის საფუძველზე დაწყებულ საქმეზე.
ამიკუსის წარდგენის მიზანია სასამართლოს გაუზიაროს ის საერთაშორისო ადამიანის უფლებების სტანდარტები, რომელიც ამ შემთხვევაში არჩევნების ფარულობის უზრუნველყოფის სტანდარტს ეხება. სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებაში, მათ შორის, ყურადღება გამახვილებულია საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებებზე.

Amicus Curiae Brief on Secrecy Standard in Elections
On November 13, 2024, the Public Defender of Georgia filed the opinion of the friend of the court (Amicus Curiae) with Tbilisi City Court’s Collegium of Administrative Cases relating to the case launched on the basis of the lawsuit of the Georgian Young Lawyers Association.
The purpose of the amicus curiae brief is to share with the court the international human rights standards relating to the standard of ensuring the secrecy of elections. In the opinion of the friend of the court, among other things, attention is focused on the judgments of the Constitutional Court of Georgia and the European Court of Human Rights.