საქართველოს სახალხო დამცველმა ვენეციის კომისიას მიმართა საქართველოს კონსტიტუციის ცვლილებების პროექტთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა ვენეციის კომისიას თხოვნით მიმართა საქართველოს კონსტიტუციის ცვლილებების პროექტის შეფასებისას მხედველობაში მიიღოს ის ფუნდამენტური მნიშვნელობის საკითხები, რომელთა გათვალისწინებაც არ მოხდა სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის მუშაობის ფარგლებში. ამასთან, ვენეციის კომისიისთვის განკუთვნილ წერილში სახალხო დამცველი განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს იმ ცვლილებებზე, რომლებიც საქართველოს კონსტიტუციის მოქმედი რედაქციით განმტკიცებული ადამიანის ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების განვითარების, დაცვის და განხორციელების სტანდარტის შესუსტებას ისახავს მიზნად.
კომისიისთვის გაგზავნილ წერილში საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით უთითებს, რომ საქართველოს კონსტიტუციის ცვლილებების პროექტი არ ადგენს საკმარის საბაზისო გარანტიებს სოციალური უფლებების დასაცავად. გარდა იმისა, რომ ევროპის უმეტესი ქვეყნების კონსტიტუციებისგან განსხვავებით, სოციალური უფლებების შესახებ საქართველოს კონსტიტუციაში არსებული ჩანაწერი არასრულყოფილი და სუსტია, ქვეყნის ძირითად კანონში ამ კატეგორიის უფლებების ჩამონათვალი ძალზედ მწირია. ეს იმ პირობებში, როცა ქვეყანაში მწვავე სოციალურ-ეკონომიკური უთანასწორობა არსებობს. მდგომარეობის სირთულე ყოველ წელს აისახება საქართველოს სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშებში.
სახალხო დამცველი მიმართვაში გამოყოფს შრომითი უფლებების დაცვისთვის ქმედითი სახელმწიფო ზედამხედველობის მექანიზმის შექმნის საკითხს, რაც არ ასახულა კონსტიტუციის ცვლილებების პროექტში; ამასთან, შრომითი უფლების სხვადასხვა კომპონენტების ასახვის აუცილებლობაზეც ამახვილებს ყურადღებას.
წარმოდგენილი პროექტი გარკვეულწილად აუარესებს ადამიანის უფლებათა დაცვის არსებულ კონსტიტუციურ სტანდარტს. კერძოდ, კონსტიტუციის მოქმედი რედაქციის მეორე თავის 32-ე მუხლში არსებული ჩანაწერი, რომლის მიხედვით, საარსებო მინიმუმით უზრუნველყოფის პირობები განისაზღვრება კანონით, ხოლო სახელმწიფო ხელს უწყობს უმუშევრად დარჩენილ საქართველოს მოქალაქეს დასაქმებაში, ინაცვლებს ზოგად დებულებებში, რაც მას დეკლარაციულ მნიშვნელობას ანიჭებს და ზღუდავს ამ უფლებების რეალიზების საშუალებას. აღნიშნულის მსგავსად, კონსტიტუციის მეორე თავიდან ზოგად დებულებებში ინაცვლებს 39-ე მუხლის ჩანაწერიც. ამ მუხლის მიზანია უზრუნველყოს უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვა იმ შემთხვევაში თუ ეს პირდაპირ არ არის გათვალისწინებული კონსტიტუციით, მაგრამ გამომდინარეობს კონსტიტუციური პრინციპებიდან და ადამიანის უფლებების სფეროში სახელმწიფოს მიერ ნაკისრი საერთაშორისო ვალდებულებებიდან. საქართველოს სახალხო დამცველი ვენეციის კომისიისადმი მიმართვაში ხაზს უსვამს, რომ ადამიანის უფლებათა დაცვის მაღალი სტანდარტის უზრუნველსაყოფად მნიშვნელოვანია ზემოაღნიშნული ჩანაწერები დარჩეს საქართველოს კონსტიტუციის მეორე თავში.
წარმოდგენილი პროექტი, კონსტიტუციის მოქმედ რედაქციასთან შედარებით, ასუსტებს ადამიანის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის სტანდარტს რიგ სხვა უფლებებთან მიმართებითაც, რაზეც სახალხო დამცველი დეტალურად საუბრობს ვენეციის კომისიისთვის გაგზავნილ წერილში. აქედან განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს რელიგიის თავისუფლებისა და სეკულარიზმის საკითხები. კონსტიტუციის მოქმედი რედაქციის მე-9 და მე-19 მუხლებში განხორციელებული ცვლილებები რწმენისა და აღმსარებლობის თავისუფლებისა და სეკულარიზმის პრინციპების შესუსტებას უწყობს ხელს.
სახალხო დამცველი უარყოფითად აფასებს წარმოდგენილი პროექტის მიხედვით, ქორწინების ცნების, როგორც ქალისა და მამაკაცის კავშირის, კონსტიტუციით რეგულირებას. მსგავსი ჩანაწერი ხელს შეუწყობს ჰომოფობიური განწყობებისა და ლგბტ პირთა მიმართ ნეგატიური დამოკიდებულების გაზრდას.
სახალხო დამცველი ვენეციის კომისიის ყურადღებას ამახვილებს კონსტიტუციის ცვლილებების პროექტში ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის ისეთი მნიშვნელოვანი მექანიზმების გაუთვალისწინებლობაზე, როგორიცაა სამართალდამცავთა მიერ წამების და არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნის და საკონსტიტუციო სასამართლოს უფლებამოსილების გაფართოების საკითხები.
სახალხო დამცველი საფრთხის შემცველად მიიჩნევს, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატების საქართველოს პარლამენტისთვის წარდგენის უფლებამოსილების იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსთვის მინიჭებას. საბჭოს საქმიანობის მიმართ საზოგადოებაში არსებული საფუძვლიანი კრიტიკის გათვალისწინებით, წარმოდგენილი ცვლილება უარყოფითად აისახება სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობაზე და მის მიმართ საზოგადოებრივ ნდობაზე.
დაბოლოს, სახალხო დამცველი, საქართველოს სახალხო დამცველის საქმიანობის მარეგულირებელ მუხლში დაგეგმილ ცვლილებებს ინსტიტუტის მანდატის გაძლიერების ნაცვლად უფლებამოსილების შესუსტების მცდელობად აფასებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი იმედს გამოთქვამს, რომ კონსტიტუციის ცვლილებების პროექტთან დაკავშირებით წარმოდგენილი შენიშვნებისა და მოსაზრებების გათვალისწინება ხელს შეუწყობს პროექტის დახვეწას და ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის მყარი კონსტიტუციური გარანტიების შექმნას.

Public Defender Appeals to Venice Commission concerning Draft Constitutional Amendments of Georgia
Ucha Nanuashvili, Public Defender of Georgia, has addressed the Venice Commission with a request to consider the fundamental issues, which had not been taken into account within the framework of the State Constitutional Commission, during evaluating the draft constitutional amendments of Georgia. In addition, in the letter to the Venice Commission, the Public Defender focuses on the amendments aimed at weakening the standards of development, protection and implementation of fundamental human rights and freedoms enshrined in the current edition of the Constitution.
In the letter, the Public Defender underlines that the draft constitutional amendments do not provide for sufficient basic safeguards against violation of social rights. In addition to the fact that unlike the constitutions of most of the European countries, the passage of social rights in the current Constitution is incomplete and weak, the list of these rights is very scarce in the country’s main law. This is especially important given the acute socio-economic inequality in the country. Seriousness of the situation is described in the Public Defender's parliamentary reports every year.
The Public Defender also emphasizes the issue of establishment of an effective state supervision mechanism for the protection of labour rights, which has not been reflected in the draft constitutional amendments. He also focuses on the necessity of reflecting various components of labour rights.
The proposed draft law somehow worsens the existing constitutional human rights standards. In particular, the passage of Article 32 of the second chapter of the current Constitution, according to which, conditions for ensuring minimum standard of living shall be determined by law and the state shall help the unemployed find a job, has been moved to the general provisions, which made it of a declarative nature and limited the opportunities for realization of these rights. Likewise, Article 39 has also been moved from the second chapter to the general provisions. The aim of this Article is to ensure protection of rights and freedoms if they are not directly indicated in the Constitution but stem inherently from the principles of the Constitution and international obligations undertaken by the State in the field of human rights. In the letter to the Venice Commission, the Public Defender emphasizes that it is important the abovementioned passages to remain in the Constitution of Georgia in order to ensure high standards of human rights.
The proposed draft law on constitutional amendments, compared to the current edition of the Constitution, weakens the human rights standard in relation to a number of other rights, which is discussed in detail by the Public Defender in the letter. The issues of freedom of religion and secularism are particularly important. The amendments to Articles 9 and 19 contribute to weakening of the principles of freedom of belief and confession, and secularism.
The Public Defender disapproves the constitutional regulation of the notion of marriage as a union of a man and a woman, since it encourages homophobic and negative attitudes towards LGBT persons.
The Public Defender also focuses on the fact that the draft constitutional amendments do not provide for important mechanisms for the protection of human rights and freedoms, such as establishment of an independent mechanism for investigating the cases of torture and ill-treatment committed by law enforcement agencies and expansion of the authority of the Constitutional Court.
The Public Defender considers that granting the High Council of Justice the authority to submit Supreme Court judicial candidates to the Parliament contains dangers. In light of the substantiated criticism towards the activities of the Council of Justice, the proposed amendments may have negative impact on the independence of the judicial system and the public trust in it.
In the end, the Public Defender terms the amendments to the Article regulating the Public Defender’s activities as an attempt of weakening the mandate of the institution instead of strengthening it.
The Public Defender hopes that consideration of the abovementioned opinions on the constitutional amendments of Georgia will facilitate improvement of the proposed draft law and provision of solid constitutional guarantees for the protection of human rights and fundamental freedoms.