საქართველოს სახალხო დამცველის ვიზიტი ევროპის საბჭოში
2018 წლის 22-26 იანვარს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ოფიციალური ვიზიტით სტრასბურგში გაემგზავრა.ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ფარგლებში დაგეგმილია სახალხო დამცველის პრეზენტაცია თემაზე „ადამიანის უფლებები საქართველოში“.სახალხო დამცველი 2017 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით არსებულ ტენდენციებზე, განხორციელებულ ცვლილებებსა და გამოწვევებზე ისაუბრებს. პრეზენტაციას ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში ეროვნული დელეგაციების წევრები, ევროპის საბჭოში აკრედიტებული ელჩები და ევროპის საბჭოს სხვა ოფიციალური პირები დაესწრებიან.
ვიზიტის ფარგლებში ასევე, გათვალისწინებულია შეხვედრები ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებთან. კერძოდ, სახალხო დამცველი შეხვდება ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრეზიდენტს გუიდო რაიმონდს, ვენეციის კომისიის პრეზიდენტს ჯანი ბუკიკიოს, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარს ნილს მუჟნიეკსის, ადამიანის უფლებებისა და კანონის უზენაესობის დირექტორატის გენერალურ დირექტორს კრისტოს ჯაკომოპულოს, რასიზმისა და შეუწყნარებლობის წინააღმდეგ ევროპული კომისიის დირექტორს კლაუდია ლუჩიანის და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილებათა აღსრულების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილეს ფრედერიკ სუნდბერგს.
შეხვედრებზე სახალხო დამცველი განიხილავს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრებ პირთა უფლებების დაცვის მდგომარეობას, მართლმსაჯულების, არასათანადო მოპყრობის, თანასწორობის, პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობისა და გამოხატვის თავისუფლების კუთხით ქვეყანაში არსებულ ვითარებასა და გამოწვევებს. ასევე ისაუბრებს პენიტენციური სისტემის მიმდინარე რეფორმასა და დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნის აუცილებლობაზე.

Public Defender’s Visit to Council of Europe
On January 22-26, 2018, Public Defender Nino Lomjaria is paying an official visit to Strasbourg. Presentation of the Public Defender’s speech on “Human Rights in Georgia” is scheduled within the framework of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. The Public Defender will talk about human rights trends, challenges and the changes carried out in Georgia in 2017. The presentation will be attended by members of the national delegations to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, the ambassadors accredited in the Council of Europe and other officials of the Council of Europe.
Meetings are scheduled with representatives of the Council of Europe. In particular, the Public Defender will meet with Guido Raimondi, President of the European Court of Human Rights, Gianni Buquicchio, President of the Venice Commission, Nils Muiznieks, Council of Europe Commissioner for Human Rights, ChristosGiakoumopoulos, Director General of Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe, Claudia Luciani, Director of the EuropeanCommissionagainstRacism and Intolerance, andFrederikSundberg, Deputy Head of theDepartmentfor the Execution ofJudgments of the EuropeanCourt of Human Rights.
The Public Defender will discuss the rights situation of persons living in the occupied territories and along the dividing line, as well as the situations of justice, ill-treatment, equality, right to privacy and freedom of expression in Georgia and challenges in the mentioned fields. She will also talk about the ongoing reform in the penitentiary system and the necessity for establishing an independent investigative mechanism.