საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ დაგეგმილ აქციას დააკვირდება
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი დააკვირდება 2016 წლის 5 ოქტომბერს თბილისში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ დაგეგმილ აქციას. სახალხო დამცველის წარმომადგენლები ღონისძიების მიმდინარეობისას მონიტორინგს გაუწევენ შეკრებებისა და მანიფესტაციების უფლების დაცვას.
ამავდროულად იმ პირებს, რომლებიც მიიჩნევენ, რომ გახდნენ ადამიანის უფლებათა დარღვევის მსხვერპლნი ან თვითმხილველები, შეეძლებათ დაგვიკავშირდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის ცხელ ხაზზე – 14 81 (მუშაობს 24–საათიან რეჟიმში, მათ შორის, არასამუშაო დღეებსა და საათებში).
შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლება გარანტირებულია ეროვნული კანონმდებლობით – საქართველოს კონსტიტუციით, „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონით და მთელი რიგი საერთაშორისო აქტებით, მათ შორის, ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა შესახებ ევროპული კონვენციის მე-11 მუხლითა და სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტის 21-ე მუხლით.
სახელმწიფო ვალდებულია ხელი შეუწყოს შეკრებებისა და მანიფესტაციების უფლების სრულფასოვან განხორციელებას, დაიცვას მშვიდობიანი შეკრების მონაწილეები ნებისმიერი პიროვნებისგან ან ჯგუფისგან, რომელიც შეეცდება აქციისთვის ხელის შეშლას.

Public Defender's Office to Monitor Rally of United National Movement
The Public Defender's Office of Georgia will monitor the 5 October rally of the United National Movement in Tbilisi. In particular, representatives of the Public Defender’s Office will monitor the protection of freedom of assembly and manifestation.
At the same time, the individuals, who consider that they became victims or witnesses of human rights violations, will be able to contact the Public Defender's Office through a hotline - 14 81 (available for 24 hours a day, including the weekends and non-working hours).
The freedom of assembly and manifestation is guaranteed by the national legislation - the Constitution of Georgia, the Law on Assemblies and Manifestations and a number of international instruments, including Article 11 of the European Convention on Human Rights and Freedoms and Article 21 of the International Covenant on Civil and Political Rights.
The state is obliged to promote full realization of the right to assemblies and manifestations and protect participants of peaceful assemblies from any individual or a group that tries to impede the assembly.