სახალხო დაცველთან არსებული რელიგიათა საბჭოს განცხადება: ვგმობთ ძალადობას, არ მივესალმებით რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფის შესახებ კანონის ინიციატივიას
ჩვენ, რელიგიათა საბჭოში წარმოდგენილი რელიგიური გაერთიანებები, გამოვხატავთ უკიდურეს შეშფოთებას იმ მასობრივი ძალადობის გამო, რაც თბილისში, 5-6 ივლისს ვიხილეთ. ჰომოფობიური საბაბით, ასევე სიძულვილის სხვა გამოვლინების გამო, ნაცემია 50 - ზე მეტი ჟურნალისტი, ნაცემი არიან მოზარდები, ქალები, მძიმედ დაჭრეს უცხო ქვეყნის მოქალაქე. ამავდროულად, პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე ჩამოხსნეს და დახიეს ევროკავშირის დროშა.
ჩვენც, რელიგიური გაერთიანებების წარმომადგენლებს, ხშირად, ბევრად თუ ნაკლებად, განგვიცდია შეუწყნარებლობა, სიძულვილი, დისკრიმინაცია, უფლებათა შეზღუდვა, შეურაცხყოფა, ძალადობა. ჩვენ კარგად გვესმის, ადამიანის უფლებების დაცვის სურვილის გამო, რას ნიშნავს იყო დევნილი და შევიწროებული.
ამიტომ, თანადგომას ვუცხადებთ ამ მასობრივი ძალადობის შედეგად ყველა დაზარალებულს. ამგვარი რამ აღარასოდეს აღარ უნდა განმეორდეს. ძალადობა ანგრევს მშვიდობასა და თესავს ქაოსს.
ამავდროულად, 5 ივლისის ძალადობრივ აქციაზე გაჟღერდა ინიციატივა ეროვნული და რელიგიური გრძნობების შეურაცხყოფის ამკრძალავი კანონის მიღების აუცილებლობის შესახებ. რელიგიათა საბჭოს წევრები, ვეწინააღმდეგებით ამგვარი კანონის მიღებას. მიგვაჩნია, რომ ასეთი კანონი, ამ კუთხით გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა მძიმედ აისახება ჩვენი საზოგადოების განვითარებაზე.
რელიგიათა საბჭოს წევრები კიდევ ერთხელ გამოვხატავთ ჩვენს ღრმა შეშფოთებას რელიგიისა და მორალის სახელით მშვიდობიან ადამიანებზე ძალადობრივი თავდასხმებისა და შეურაცხყოფის გამო. მიგვაჩნია, რომ ძალადობის კულტივაცია დამღუპველია სახელმწიფოს, საზოგადოებისა და თითოეული ადამიანისთვის, მათ შორის - მოძალადისა და ძალადობის ინსპირატორისთვისაც.

Statement by Public Defender’s Council of Religions: We condemn violence, do not welcome the initiative relating to the law on insulting religious feelings
We, the religious associations represented in the Council of Religions, express our extreme concern over the mass violence we witnessed in Tbilisi on July 5-6. More than 50 journalists, juveniles and women were beaten and a foreign citizen was severely injured for homophobic reasons and other manifestations of hatred. At the same time, the EU flag was torn down near the Parliament building.
We, representatives of religious associations, have often, more or less, experienced intolerance, hatred, discrimination, restriction of rights, abuse, violence. We understand very well what it means to be persecuted and oppressed because of the desire to protect human rights.
Therefore, we express our support to all victims of mass violence. Things like this should never happen again. Violence destroys peace and sows chaos.
At the same time, at the violent rally on July 5, an intiative was voiced relating to the adoption of the law that bans insulting national and religious sentiments. Members of the Council of Religions oppose the adoption of such a law. We believe that such a law, restricting freedom of expression in this direction, will have a severe impact on the development of our society.
We, members of the Council of Religions once again express our deep concern over the violent attacks and insults against peaceful people in the name of religion and morality. We believe that the cultivation of violence is disastrous for the State, society and each individual, including the perpetrator and instigator of violence.