სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს განცხადება
სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო ეხმიანება საქართველოს პარლამენტის დიასპორის საკითხთა კომიტეტში გამართული შეხვედრის დროს დეპუტატების მიერ 2019 წლის 26 თებერვალს გაკეთებულ განცხადებებს.
სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო მიესალმება და ძალიან მნიშვნელოვნად აფასებს საქართველოს პარლამენტის წევრების და სხვა სახელმწიფო მოხელეების მიერ საზღვარგარეთ მცხოვრები ჩვენი თანამემამულეების განათლების, კულტურის და იდენტობისთვის დამახასიათებელ სხვა მნიშვნელოვან ელემენტებზე მზრუნველობის დაწყებას. მაგრამ ამავე დროს აღნიშნავს, რომ კომიტეტის სხდომაზე გამოთქმული ცალკეული გამონათქვამები (რაც მედიით გავრცელდა და პარლამენტის ვებ-გვერდზე განთავსდა), წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს მიერ ნაკისრ საერთაშორისო სამართლებრივ ნორმებთან და საქართველოს სახელმწიფოს მიერ სამოქალაქო ინტეგრაციის ხელშეწყობის მიზნით წლების განმავლობაში გაცხადებულ თანასწორუფლებიანობის პრინციპებთან, ინტეგრაციის პოლიტიკასთან და „სამოქალაქო თანასწორობისა და ინტეგრაციის ეროვნულ სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმასთან“.
სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო მიიჩნევს, რომ ჩვენი ქვეყნის სამოქალაქო ინტეგრაციის ხელშეწყობისთვის მნიშვნელოვანია სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებმა, პოლიტიკურმა ჯგუფებმა, საზოგადოებამ და მოქალაქეებმა სიღრმისეულად გაითავისონ ეთნიკური წარმოშობის მიუხედავად საქართველოს მოქალაქეთა თანასწორობისა და ინტეგრაციის აუცილებლობა და ამავდროულად ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლებმა სრულად მოახდინონ საქართველოს სახელმწიფოსთან თავისი მოქალაქეობრივი იდენტიფიკაცია. აღნიშნულის მიღწევას გარკვეულწილად ხელს უშლის ისეთი გამონათქვამები, რომელიც საქართველოს ეროვნულ უმცირესობებს განიხილავს, არა როგორც ჩვენი ქვეყნის თანასწორ და თანაბარუფლებიან მოქალაქეებს, რომელთა უფლებების დაცვაზე საქართველოს სახელმწიფოს აქვს აღებული სრული პასუხისმგებლობა, არამედ როგორც სხვა ქვეყნებთან ურთიერთობაში თუნდაც ძალიან პოზიტიური შედეგების მიღწევის ერთგვარ ინსტრუმენტს და ბარომეტრს, რომლის უფლებების დაცვის საკითხშიც, გარკვეულწილად უფლებათა ნაცვალგების პრინციპი შემოდის.
საქართველოს სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო მიიჩნევს, რომ საზღვარგარეთ მცხოვრები ჩვენი თანამოქალაქეების უფლებების დაცვის უფრო მაღალ სტანდარტებზე გადასვლა უნდა განხორციელდეს სართაშორისო სამართლის ნორმებზე დაყრდნობით.

Statement of the Public Defender’s Council of National Minorities
The Council of National Minorities of the Public Defender of Georgia is responding to the statements made by certain MPs at the meeting of the Parliamentary Committee on Diaspora Issues on 26 February 2019.
The Council of National Minorities welcomes the efforts of Members of Parliament and other officials in care of education, culture and identity-related important elements of our compatriots living abroad. However, at the same time, the Council believes that some statements made at the committee meeting (which were disseminated by the media and were posted on the Parliament’s website) contradict the international legal standards undertaken by Georgia, the country’s integration policy, national strategy and action plan of civil equality and integration, and the equality principles, commitment to which Georgia has declared years ago, which are aimed at promoting civil integration.
For the purpose of promoting civil integration in the country, the Council of National Minorities considers it important that representatives of state agencies, political parties, society and citizens deeply realize the necessity of equality and integration of Georgian citizens regardless of their ethnicity and that representatives of national minorities fully identify their citizenship with the state of Georgia. Achievement of the above is somewhat hindered by the statements treating the national minorities of Georgia not as equal citizens of our country, the rights of which are fully protected by the state, but somewhat as a tool and barometer of achieving even very positive results in relations with other countries, which kind of introduces the reciprocity principle for the protection of the rights of national minorities.
The Council of National Minorities of the Public Defender of Georgia believes that transition to higher standards of protection of the rights of our fellow citizens living abroad should be based on the norms of international law.