სახალხო დამცველმა ომბუდსმენების საერთაშორისო სიმპოზიუმში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა ომბუდსმენების საერთაშორისო სიმპოზიუმში მიიღო მონაწილეობა, რომელიც 2025 წლის 18 ივნისს აზერბაიჯანის ომბუდსმენის საბინა ალიევას ორგანიზებით ბაქოში გაიმართა. სიმპოზიუმის თემა იყო „კანონის უზენაესობის გაძლიერება: ომბუდსმენებისა და ეროვნული ადამიანის უფლებათა ინსტიტუტების როლი“.
მაღალი დონის შეხვედრაზე ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპული ქსელის (ENNHRI) წევრი აზია-აფრიკისა და აღმოსავლეთ ევროპის ომბუდსმენებმა კონსტიტუციური უფლებების აღსრულებისა და ყველასთვის თანაბარი უფლებების უზრუნველყოფის საკითხებზე ისაუბრეს; საერთაშორისო თანამშრომლობისა და ლტოლვილთა უფლებების დაცვის გამოწვევები და საუკეთესო პრაქტიკა განიხილეს.

Public Defender Participates in International Symposium of Ombudsmen
Public Defender of Georgia Levan Ioseliani participated in the International Symposium of Ombudsmen, which was held in Baku on June 18, 2025, organized by the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva. The theme of the symposium was “Strengthening the Rule of Law: The Role of Ombudsmen and National Human Rights Institutions”.
At the high-level meeting, ombudsmen from Asia, Africa and Eastern Europe, members of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI), discussed the issues of realizing constitutional rights and ensuring equal rights for all; they also discussed the challenges and best practices of international cooperation and protection of refugee rights.