სახალხო დამცველმა მუხროვანის სამხედრო ბაზა მოინახულა
2019 წლის 21 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ და სახალხო დამცველის მოადგილეებმა მუხროვანის სამხედრო ბაზა მოინახულეს და ინფრასტრუქტურული გარემოს გაეცნენ. სახალხო დამცველმა ჯარისკაცთა საცხოვრებელი ნაწილები, სველი წერტილები და სასადილო დაათვალიერა. ასევე ესაუბრა პოლიგონზე მყოფ სამხედრო მოსამსახურეებს.
ბაზაზე გამართულ შეხვედრაზე ნინო ლომჯარიამ სამხედრო მოსამსახურეებს სახალხო დამცველის მანდატი გააცნო, ისაუბრა აპარატის საქმიანობაზე სამხედრო მოსამსახურეთა უფლებების დაცვის მიმართულებით. ასევე განუმარტა, თუ რა შემთხვევაში და საკითხების გამო შეუძლიათ მათ მიმართონ ომბუდსმენს.
სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშის სპეციალურ თავში ყოველწლიურად აისახება სამხედრო მოსამსახურეთა უფლებების დაცვის მდგომარეობა და რეკომენდაციები. 2017 წლის ანგარიშში საუბარი იყო მუხროვანის ბაზაზე არსებულ ინფრასტრუქტურულ პრობლემებზე და დღეს სახალხო დამცველის ვიზიტის მიზანს სწორედ ამ პრობლემების აღმოფხვრისთვის მიმდინარე სამუშაოების გაცნობა წარმოადგენდა.
სახალხო დამცველი მიესალმება მუხროვანის სამხედრო ბაზაზე მიმდინარე დადებით ცვლილებებს და აღნიშნავს, რომ მუდმივად მიადევნებს თვალყურს მუხროვანსა და სხვა სამხედრო ბაზებზე არსებული პრობლემების მოგვარების პროცესს.

On 21 May 2019, the Public Defender of Georgia and the Deputies of the Public Defender visited the Mukhrovani military base and viewed the infrastructural environment. In particular, the Public Defender viewed the soldiers’ residential place, bathrooms and dining room and talked to the military servicemen.
Nino Lomjaria spoke about the mandate of the Public Defender and the efforts of the
Public Defender’s Office aimed at protecting the rights of the military personnel. She also named the situations and issues, due to which, the military personnel could address the Public Defender’s Office.
The special chapter of the Public Defender's parliamentary report annually reflects the rights situation of military servicemen and relevant recommendations. The infrastructural problems at the Mukhrovani base were indicated in the report 2017 and the goal of the Public Defender's visit today was exactly to receive information about the steps being taken for the elimination of these problems.
The Public Defender welcomed the positive changes at the Mukhrovani military base and noted that she would keep track of the efforts aimed at solving problems at the Mukhrovani and other military bases.