სახალხო დამცველმა ფშავ-ხევსურეთის სოფლებში მცხოვრები ბავშვებისთვის განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად პასუხისმგებელ უწყებებს რეაგირებისკენ მოუწოდა
2018 წლის 28 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ფშავ-ხევსურეთის სოფლებში მცხოვრები ბავშვებისთვის განათლების ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად პასუხისმგებელ უწყებებს დროული რეაგირების განხორციელებისკენ მოუწოდა.
მედიასაშუალებებში გავრცელებული ინფორმაციის[1] თანახმად, ფშავ-ხევსურეთის სოფლების - შატილის, ბარისახოს და მაღაროსკარის პანსიონებმა, სადაც 27 ბავშვი ცხოვრობდა და იღებდა სასკოლო განათლებას, სააღმზრდელო საქმიანობის სავალდებულო ლიცენზია ვერ მოიპოვეს. შესაბამისად, ამ დაწესებულებებმა ფუნქციონირება შეწყვიტა.
საქართველოს სახალხო დამცველის მოსაზრებით, ფშავ-ხევსურეთის სოფლებში პანსიონების ფუნქციონირების აუცილებლობას ის ფაქტი მიუთითებს, რომ სოფლების ნაწილში არ არის საჯარო სკოლები, ბავშვები კი, ათეულობით კილომეტრის გავლას ვერ ახერხებენ, განსაკუთრებით ზამთარში, დიდთოვლობისა და საგზაო პრობლემების მიზეზით. ამასთან, მნიშვნელოვანია, რომ ბავშვების განათლების უფლებაზე მისაწვდომობა უზრუნველყოფილი იყოს გეოგრაფიული, ინფრასტრუქტურული თუ სხვა ტიპის ბარიერების დაძლევის გზით.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრისა და დუშეთის მუნიციპალიტეტის მერისადმი გაგზავნილ მიმართვაში სახალხო დამცველი დაინტერესდა, თუ რა ღონისძიებები გატარდა სასწავლოს წლის დაწყებამდე, პანსიონებში არსებული პრობლემების გამოსასწორებლად და წინასწარ შეატყობინეს თუ არა ბავშვების ოჯახებს პანსიონების ფუნქციონირების შეწყვეტის შესახებ. ამასთან, მოუწოდა დროულად იქნას შესწავლილი საკითხი და გატარდეს ყველა შესაძლო ღონისძიება ბავშვების განათლების უფლების უზრუნველსაყოფად.

Public Defender Calls on Responsible Agencies to Take Measures to Ensure Access to Education for Children Living in Pshav-Khevsureti Villages
On 28 September 2018, the Public Defender of Georgia urged the responsible state agencies to take timely measures in order to ensure access to education for children living in the villages of Pshav-Khevsureti.
According to the media reports[1], the boarding schools of Pshav-Khevsureti villages - Shatili, Barisakho and Magharoskari, where 27 children had been living and studying, failed to obtain a mandatory license. Consequently, the schools stopped functioning.
According to the Public Defender of Georgia, the functioning of the boarding schools is necessary as there are no public schools in some of the villages, while children cannot go to schools located tens of kilometers away, especially in winter, due to heavy snowfall and road problems. It is important to overcome geographical, infrastructural and other barriers in order to ensure access to education.
In her address to the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the Dusheti Mayor, the Public Defender got interested in the measures taken before the beginning of a school year to address the problems in the boarding schools and weather the children's families were notified of the termination of the functioning of the boarding schools in advance. At the same time, she called on them to timely study the issue and take all available measures in order to protect the child’s right to education.