2019 წლის 19 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველმა ევროპის საბჭოს მინისტრთა კომიტეტს მორიგი კომუნიკაცია წარუდგინა.1
კომუნიკაცია ეხება იდენტობის ჯგუფის საქმეების (იდენტობა საქართველოს წინააღმდეგ, ბეღელური და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ და გლდანის კონგრეგაციის წევრები და სხვები საქართველოს წინააღმდეგ) აღსრულების მდგომარეობას. კერძოდ, ქვეყანაში არსებულ ჰომოფობიის, ტრანსფობიისა და ქსენოფობიის სისტემურ პრობლემას და ასევე, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიების კუთხით ქართულ კანონმდებლობასა და პრაქტიკაში არსებულ ხარვეზებს.
მინისტრთა კომიტეტი მიმდინარე წლის სექტემბერში დაგეგმილ სხდომაზე საქართველოს მიერ ნაკისრი ვალდებულების შესრულების საკითხს განიხილავს და სასამართლოს გადაწყვეტილების აღსრულების მიზნით გატარებულ ინდივიდუალურ და ზოგად ღონისძიებებს შეაფასებს.
სახალხო დამცველმა, როგორც ადამიანის უფლებათა დაცვის მონიტორინგის განმახორციელებელმა ეროვნულმა ინსტიტუტმა, კომუნიკაციის დოკუმენტით კიდევ ერთხელ გამოიყენა თავისი შესაძლებლობა და მინისტრთა კომიტეტს წარუდგინა ინფორმაცია არსებული ვითარების შესახებ. სახალხო დამცველის კომუნიკაციაში მიმოხილულია როგორც საკანონმდებლო, ისე პრაქტიკული ხასიათის სისტემური პრობლემები. ხაზი გაესვა ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა:
- ლგბტ+ თემის წინაშე არსებული გამოწვევები, მათ შორის შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლების რეალიზაციის კუთხით
- სექსუალური ორიენტაციისა და გენდერული იდენტობის საფუძველზე ჩადენილი დანაშაულების ეფექტიანი გამოძიების პრობლემა
- განსახვავებული რელიგიური ჯგუფებისა და ეთნიკური იდენტობის მქონე პირთა მიმართ არსებული მტრული გარემო
- საკანონმდებლო ცვლილებების ინიციატივები სისხლის სამართლისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსებში სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის ეფექტიანი გამოძიების უზრუნველსაყოფად; ასეთი ტიპის დანაშაულებზე სამართალდამცავთა რეაგირების საკითხი
ასევე, დოკუმენტში შეფასებულია რელიგიის საკითხთა სახელმწიფო სააგენტოსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვის დეპარტამენტის მუშაობა ზემოთ მოყვანილი სისტემური პრობლემების აღმოფხვრის კუთხით.
აღსანიშნავია, რომ მსგავსი კომუნიკაციის წარდგენის შესაძლებლობა სახალხო დამცველმა 2017 წელსაც გამოიყენა და კომიტეტს მიაწოდა ინფორმაცია იდენტობის ჯგუფის საქმეებზე მიღებული გადაწყვეტილების აღსრულებასთან დაკავშირებით.
1კომუნიკაცია მომზადდა გადაწყვეტილებებისა და მორიგებების აღსრულებაზე ზედამხედველობის შესახებ კომიტეტის წესების მე-9(2) მუხლის საფუძველზე.

Public Defender addressed another Communication to the Committee of Ministers of the Council of Europe
On August 19, 2019, Public Defender of Georgia addressed another Communication to the Committee of Ministers of the Council of Europe.1
Communication relates to the implementation of judgments on Identoba Group (Identoba vs. Georgia, Begeluri and others vs. Georgia and Members of Gldani Congregation and others vs. Georgia). Namely, it addresses systemic problem of homophobia, transphobia and xenophobia in the country, as well as gaps in the legislation of Georgia and its practice related to the effective investigation of hate crimes.
On its session planned in September, Committee of Minister will discuss fulfillment of its commitments by Georgia and examine its individual and general measures undertaken for the enforcement of court judgments.
As a National Human Rights Monitoring Institution, Public Defender once again utilized its opportunity to submit the Communication and presented to the Committee of Ministers relevant information on existing situation. The Communication reflects upon systemic challenges in legislation and practice. Following important issues are underlined in the Communication:
- Challenges facing LGBT+ community, including with regard to realization of the right to assembly and manifestation
- Problems of effective investigation of crimes committed on the ground of sexual orientation and gender identity
- Hostile environment against different religious groups and individuals of other ethnic identities
- Legislative initiatives in Criminal Code and Administrative Infringements Code to ensure effective investigation of hate crimes. Response toward such crimes by law-enforcement officials.
The document also reports on the work of the State Agency for Religious Issues and the Human Rights Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia while addressing the above systemic problems.
Public Defender applied the possibility of presenting such Communication in 2017 and submitted to the Committee information on enforcement of judgments on Identoba Group.
1 Communication was prepared according to Rule 9 (2) of Rules and Working Methods of the Committee of Ministers