სახალხო დამცველმა და სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი
2025 წლის 27 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა და სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა ზურაბ ხონელიძემ ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.
მემორანდუმის ფარგლებში სახალხო დამცველის აპარატი ხელს შეუწყობს უნივერსიტეტის სამართლის ფაკულტეტის სტუდენტებს განავითარონ პრაქტიკული უნარები.
მემორანდუმით გათვალისწინებული თანამშრომლობა ასევე, გულისხმობს ერთობლივი სემინარების, შეხვედრებისა და კონფერენციების ორგანიზებას, საერთო ინტერესების სფეროში შემავალი საკითხების კვლევასა და სასწავლო-საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელებას, მხარეთა მიერ ორგანიზებულ სასწავლო პროექტებსა და პროექტებში პროფესორების, ტრენერებისა და ექსპერტების ჩართულობას, ერთობლივი სასწავლო სახელმძღვანელოებისა და სხვა სახის პუბლიკაციების მომზადებასა და გამოქვეყნებაში მონაწილეობას.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველმა და სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა იმედი გამოთქვეს, რომ თანამშრომლობა ორმხრივად სასარგებლო იქნება და შემდგომში სოხუმის უნივერსიტეტის სტუდენტებს საშუალება ექნებათ განიმტკიცონ ცოდნა ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით, ხოლო კვალიფიციური რესურსი სახალხო დამცველის აპარატს თავისი საქმიანობის უკეთ წარმართვაში დაეხმარება.

Public Defender and Sukhumi State University Rector Sign Memorandum of Cooperation
On June 27, 2025, Public Defender Levan Ioseliani and Sokhumi State University Rector Zurab Khonelidze signed a Memorandum of Cooperation.
Within the framework of the Memorandum, the Public Defender's Office will support law students to develop practical skills.
The cooperation provided for by the Memorandum also includes the organization of joint seminars, meetings and conferences, research on issues of common interest and implementation of educational projects, involvement of professors, trainers and experts in educational projects organized by the parties, participation in the preparation and publication of joint textbooks and other publications.
The Public Defender and the Sokhumi State University Rector expressed hope that the cooperation will be mutually beneficial and that in the future, Sokhumi University students will have the opportunity to strengthen their knowledge in the field of human rights, while qualified resources will help the Public Defender's Office to better conduct its activities.