სახალხო დამცველმა ბათუმის N1 უფასო სასადილო დაათვალიერა
2020 წლის 19 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ბათუმის სოციალური სერვისების სააგენტოს N1 (უფასო) სასადილო მოინახულა, რომელიც ყოველდღიურად 1200-მდე ბენეფიციარს ემსახურება.
ნინო ლომჯარია გაეცნო სასადილოს ყოველდღიურ მენიუს, დაათვალიერა პროდუქტების შესანახი ადგილები, შეამოწმა საკვების დამზადების პირობები.
სახალხო დამცველის შეფასებით, უფასო სასადილოებში ინფრასტრუქტურასთან ერთად კვლავ პრობლემად რჩება მომლოდინეთა სიები და ხელმისაწვდომობა აღნიშნულ სერვისზე. ასევე, სასადილოში მომზადებული საკვები არ არის მორგებული სხვადასხვა კვებითი საჭიროების მქონე პირებზე, მათ შორის არც ბავშვთა საჭიროებებზე.
უნდა აღინიშნოს, რომ ბათუმში სოციალური სერვისების სააგენტოს 6 სასადილო მუშაობს და საშუალოდ 5000 ბენეფიციარს ემსახურება. უფასო სასადილოების სერვისით მხოლოდ ის მოქალაქეები სარგებლობენ, რომლებიც „სოციალურად დაუცველი ოჯახების იდენტიფიკაციის, სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასებისა და მონაცემთა ბაზის ფორმირების სახელმწიფო პროგრამაში“ მონაწილეობენ და მინიჭებული აქვთ 0-დან 65000 ჩათვლით სარეიტინგო ქულა.

On February 19, 2020, Public Defender Nino Lomjaria visited free canteen No 1 (free) of the Batumi Social Service Agency, which serves about 1200 beneficiaries daily.
Nino Lomjaria received information about the daily menu of the canteen, viewed the places where products are stored and checked the cooking conditions.
According to the Public Defender, the waiting lists and access to the service remain problematic, along with the infrastructure of free canteens. In addition, the food cooked in the canteens is not tailored to different nutritional needs of beneficiaries, including the needs of children.
It should be noted that 6 canteens of the Social Service Agency operate in Batumi and serve an average of 5 000 beneficiaries. Free canteens can be enjoyed only by the citizens enrolled in the state programme for identification of vulnerable families, assessment of their socio-economic situation and formation of database, the rating score of which ranges from 0 to 65 000.