სახალხო დამცველმა ახალი მოადგილე წარადგინა
2024 წლის 29 იანვარს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა სახალხო დამცველის აპარატის ახალი მოადგილე წარადგინა.
ირინე ჩიხლაძე კოორდინაციას და ზედამხედველობას გაუწევს სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტის, გენდერის დეპარტამენტის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დეპარტამენტის, თანასწორობის დეპარტამენტისა და რეგიონული სამმართველოს საქმიანობას.
ირინე ჩიხლაძე სახალხო დამცველის აპარატში შპს საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანიიდან მოვიდა, სადაც 2020-2024 წლებში ჯერ კომპანიის დირექტორის მრჩევლის, შემდეგ კი დონორი ორგანიზაციების მიერ დაფინანსებული პროექტების მართვის დეპარტამენტის უფროსის თანამდებობაზე მუშაობდა. იგი ამასთან ერთად, არის საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტის (სეუ) მოწვეული პროფესორი კონკურენციის სამართალსა და ევროპის სამართალში.
გერმანიაში ცხოვრების პერიოდში ირინე ჩიხლაძე მუშაობდა მიუნხენში (გერმანიაში) ბავარიის სადაზღვევო პალატის ტერორიზმთან და ფულის გათეთრებასთან ბრძოლის დეპარტამენტში, იყო გერმანიაში ქართველთა გაერთიანების გამგეობის წევრი, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიერ წარგზავნილი საქართველოს ახალგაზრდა ელჩი გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში.
ირინე ჩიხლაძე დღემდე არის ლუდვიგ მაქსიმილიანის სახელობის მიუნხენის უნივერსიტეტის (LMU) იურიდიული ფაკულტეტის დოქტორანტი, დამთავრებული აქვს ამავე უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის მაგისტრატურა. მინიჭებული აქვს ასევე, ივ. ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (თსუ) იურიდიული ფაკულტეტის ბაკალავრისა და მაგისტრის ხარისხები. მაგისტრატურის ფარგლებში გავლილი აქვს სასწავლო სემესტრი გერმანიის ზაარლანდის უნივერსიტეტში.
სხვადასხვა წლებში მუშაობდა გერმანიის ფედერალურ ანტიმონოპოლიურ სამსახურში (ბონში) და გერმანიის პარლამენტის ბიუროს აპარატში (ბერლინში); ასევე, სსიპ საქართველოს კონკურენციის სააგენტოში, საქართველოს პარლამენტის ბიუროს აპარატში, იუსტიციის სამინისტროსა და უზენაეს სასამართლოში.
არის ციფრული ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების მიმართულებით მოქმედი პროექტის TechGirls Georgia-ს ავტორი და მენეჯერი.

Irine Chikhladze will coordinate and supervise the activities of the Department of Children's Rights, Gender Department, Department of the Rights of Persons with Disabilities, Equality Department and Regional Division of the Public Defender's Office.
Irine Chikhladze came to the Public Defender’s Office from the United Water Supply Company of Georgia, where in 2020-2024 she worked first as an advisor to the director of the company, and then as the head of the project management department funded by donor organizations. In addition, she is a visiting professor of competition law and European law at the Georgian National University (SEU).
While living in Germany, Irine Chikhladze worked in Munich (Germany) at the Department of Combating Terrorism and Money Laundering, Bavarian Insurance Chamber. She was a member of the Board of the Association of Georgians in Germany, a young ambassador of Georgia to the Federal Republic of Germany sent by the Ministry of Foreign Affairs of Georgia.
Irine Chikhladze is still a doctoral student at the Ludwig Maximilian University of Munich (LMU), Faculty of Law, and has received Master's degree in law at the same university. She also has Bachelor's and Master's degrees of Javakhishvili Tbilisi State University (TSU), Faculty of Law. As part of her Master's degree, she has studied for one term at the Saarland University in Germany.
In different years, she worked in the German Federal Antimonopoly Service (in Bonn) and the Office of the German Parliamentary Bureau (in Berlin); She also worked in the Georgian Competition Agency, the Bureau of the Parliament of Georgia, the Ministry of Justice and the Supreme Court of Georgia.
She is the author and manager of TechGirls Georgia, a project in the direction of digital technologies and innovations.