სახალხო დამცველის რეკომენდაცია ბათუმში სახიფათო ნარჩენების მართვასთან დაკავშირებით
2020 წლის 28 დეკემბერს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთან და ეკონომიკის სამინისტროს ბათუმში, თამარის დასახლებაში, ყოფილი ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნის ტერიტორიაზე განთავსებულ სახიფათო ნარჩენებთან დაკავშირებით.
აღნიშნულ ტერიტორიაზე, რომლის მესაკუთრე ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროა, ღია წესით, თხრილებში 10 ტონაზე მეტი სახიფათო ნარჩენი უკვე ათწლეულებია განთავსებული. ამ ფორმით ნარჩენები საფრთხეს უქმნის როგორც ეკოლოგიას, ასევე ადამიანების უფლებას იცხოვრონ ჯანმრთელებისათვის უვნებელ გარემოში და სახელმწიფოს მხრიდან დროული და ეფექტური ღონისძიებების გატარებას მოითხოვს. მიუხედავად სახიფათო ნარჩენების მართვის თვალსაზრისით არსებული სირთულეებისა, სახალხო დამცველის შეფასებით გაუმართლებელია წლების განმავლობაში გრძელდებოდეს მოსახლეობის კანონიერი ინტერესების უგულებელყოფა.
პრობლემის მოსაგვარებლად სახალხო დამცველმა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს მიმართა რეკომენდაციებით:
• უმოკლეს ვადაში განახორციელოს ყველა საჭირო და ეფექტური ღონისძიება, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან კოორდინაციით, ბათუმში, თამარის დასახლებაში არსებულ მიწის ნაკვეთზე, სახიფათო ნარჩენების მართვისა და მისი განთავსებით გამოწვეული მძიმე ეკოლოგიური მდგომარეობის გამოსწორების მიზნით
• უზრუნველყოს თითოეულ დაგეგმილ და გადადგმულ ნაბიჯთან დაკავშირებით მოქალაქეთა დროული და ამომწურავი ინფორმირება.
საქართველოს სახალხო დამცველი აგრძელებს მისი კონსტიტუციური მანდატის ფარგლებში ადამიანის ჯანმრთელობისათვის უვნებელ გარემოში ცხოვრებისა და გარემოს დაცვის საკითხებზე მუშაობას.

Public Defender’s Recommendation on Hazardous Waste Management in Batumi
On December 28, 2020, the Public Defender addressed the Ministry of Finance and Economy of the Autonomous Republic of Adjara with a recommendation regarding the hazardous waste placed on the territory of the former oil refinery in Tamari settlement, Batumi.
More than 10 tons of hazardous waste has been openly placed in trenches in an area owned by the Ministry of Finance and Economy of the Autonomous Republic for decades. Waste in this form poses a threat to both the ecology and the right of people to live in a healthy environment and requires timely and effective measures to be taken by the State. Despite the difficulties related to hazardous waste management, the Public Defender considers it unjustified to neglect the legitimate interests of the population for years.
To solve this problem, the Public Defender addressed the Ministry of Finance and Economy of the Autonomous Republic of Adjara with recommendations:
• Take all necessary and effective measures in the shortest possible time, in coordination with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, in order to remedy the grave ecological situation caused by hazardous waste on the land plot in Tamari settlement, Batumi
• Provide timely and comprehensive information to citizens about all steps planned or taken.
The Public Defender of Georgia, within the framework of her constitutional mandate, continues to work on environmental issues and the right of citizens to live in a safe environment.