სახალხო დამცველის მოწვევით უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა შერჩევის პროცესს ეუთო/ოდირი დააკვირდება
საქართველოს სახალხო დამცველმა თხოვნით მიმართა ეუთო/ოდირს, მონიტორინგი გაუწიოს საქართველოში უზენაესი სასამართლოს 10 მოსამართლის ვაკანსიაზე მიმდინარე შერჩევის პროცესს. საკითხის მნიშვნელობის გათვალისწინებით, ეუთო/ოდირი გამოთქვამს მზადყოფნას დააკვირდეს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა არჩევის წესს და შეაფასოს პროცესი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად.
ეუთო/ოდირმა ფასდაუდებელი წვლილი შეიტანა ქვეყნის მართლმსაჯულების სისტემისათვის უაღრესად მნიშვნელოვან საკითხებში. ჯერ კიდევ 2019 წლის აპრილში, სახალხო დამცველის თხოვნით, ორგანიზაციამ მოამზადა სამართლებრივი მოსაზრება უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცედურის გაწერის მიზნით ინიცირებულ კანონპროექტზე, ამის შემდეგ კი მონიტორინგი გაუწია 20 ვაკანსიაზე მიმდინარე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცესს როგორც საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში, ასევე საქართველოს პარლამენტში. მონიტორინგის შედეგები ორგანიზაციამ ასახა ორ ანგარიშში, რომლებმაც მნიშვნელოვანი როლი ითამაშეს საკითხის გარშემო დისკუსიასა და პროცესის თანმდევი ხარვეზების წარმოჩენაში.
იმის გამო, რომ 2019 წელს მიმდინარე უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების შერჩევის პროცესი მწვავედ იყო გაკრიტიკებული, პარლამენტმა 2020 წლის სექტემბერში მიიღო ახალი საკანონმდებლო ნორმები (მათთან დაკავშირებით, ვენეციის კომისიამ წარმოადგინა შესაბამისი კრიტიკული შეფასებები, რომელთა საკანონმდებლო დონეზე შემდგომი ასახვა და გამოსწორება მნიშვნელოვანია). სწორედ ახალი ნორმების საფუძველზე, იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ შერჩევის პროცესი დაიწყო უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა 10 ვაკანსიაზე. მათგან 9 ვაკანსიაზე უკვე დასრულებულია საბუთების შეტანა, ხოლო 1 ვაკანსიაზე კი კვლავ მიმდინარეობს. პროცესს თავისი მანდატის ფარგლებში ზედამხედველობას გაუწევს საქართველოს სახალხო დამცველი.
ვინაიდან ეუთო/ოდირს უკვე შეფასებული აქვს წინა შერჩევის პროცესის მიმდინარეობა, ბუნებრივია უაღრესად მნიშვნელოვანია მათი დაკვირვების ქვეშ მოექცეს მიმდინარე პროცესიც, რათა საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად შეფასდეს ეს უმნიშვნელოვანესი საკითხი. ამ ეტაპისთვის ზუსტდება ეუთო/ოდირის მონიტორინგის განხორციელების უშუალო ფორმა და მეთოდები.

OSCE/ODIHR to Monitor Selection of Supreme Court judges at Public Defender’s Request
The Public Defender of Georgia requested the OSCEOffice for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) to monitor the selection of candidates for 10 judicial vacancies in the Supreme Court of Georgia. Given the importance of the issue, the OSCE/ODIHR expressed its readiness to monitor the selection of judges and to assess the process in accordance with international standards.
The OSCE/ODIHR made invaluable contribution to the issues critical for Georgia’s judicial system. Back in April 2019, at the request of the Public Defender, the organization drew up a legal opinion on the draft law relating to the procedure for the selection of Supreme Court judges and monitored the selection of 20 Supreme Court judicial candidates in the High Council of Justice and the Parliament. The monitoring results were reflected by the organization in two reports that played an important role in the discussion around the issue and identification of gaps in the process.
Due to the fact that the selection of Supreme Court judges was severely criticized in 2019, the Parliament adopted new legislative norms in September 2020 (the Venice Commission submitted critical assessments relating to the new norms as well, the consideration and reflection of which are important).
The High Council of Justice has started the selection of candidates for the 10 vacancies in the Supreme Court on the basis of these very new norms. Submission of applications has already been completed for 9 vacancies. The process will be overseen by the Public Defender of Georgia within her mandate.
Since the OSCE/ODIHR has already assessed the previous selection process, it is naturally extremely important that they monitor this process as well, in order to assess this crucial issue in accordance with international standards. The form and methods of the OSCE/ODIHR monitoring are being clarified at this stage.