სახალხო დამცველის მოადგილის მოხსენება მოსახლეობის და განვითარების საერთაშორისო კონფერენციაზე
2019 წლის 12-14 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე, საქართველოს დელეგაციასთან ერთად, მოსახლეობის და განვითარების საერთაშორისო კონფერენციას დაესწრო, რომლის მთავარი მიზანი მსოფლიოში სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის გაუმჯობესება იყო.
კონფერენციის ფარგლებში, მსოფლიო ლიდერები, სამოქალაქო საზოგადოების და კერძო სექტორის წარმომადგენლები კენიაში შეიკრიბნენ და კიდევ ერთხელ დაადასტურეს თავისი მზადყოფნა გადადგან ქმედითი ნაბიჯები, რათა 2030 წლისთვის დასრულდეს დედათა სიკვდილობა, დაუკმაყოფილებელი მოთხოვნა კონტრაცეფციაზე და ძალადობა ქალთა და გოგონათა მიმართ.
სიტყვით გამოსვლისას სახალხო დამცველის მოადგილემ ხაზი გაუსვა ნაირობის სამიტის მნიშვნელობას და როლს კეთილდღეობისა და ჯანმრთელობის ხელშეწყობის საქმეში. „დღეს ჩვენ შევიკრიბეთ რათა აღმოვფხვრათ გენდერული ნიშნით ძალადობა, დედათა სიკვდილიანობა და მივაღწიოთ ოჯახის დაგეგმვის სერვისების განვითარებას, სულ რაღაც 10 წელში. ზოგისთვის ეს შეიძლება ჟღერდეს როგორც შეუსრულებელი მისია, თუმცა თუ ჩვენ გავერთიანდებით აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, მიუღწეველი არაფერია“, - განაცხადა მან.
ეკატერინე სხილაძემ ასევე წარადგინა სახალხო დამცველის, როგორც ადამიანის უფლებადაცვითი ეროვნული ინსტიტუტის მიერ ნაკისრი ვალდებულებები. „სახალხო დამცველი იღებს ვალდებულებას, განახორციელოს სექსუალური და რეპროდუქციული ჯანმრთელობის და უფლებების ეფექტური მონიტორინგი და ადვოკატირება გაუწიოს შესაბამის რეკომენდაციებს. დახვეწოს გენდერული ნიშნით ძალადობის, ფემიციდის, გენიტალიების დასახიჩრების, ადრეულ ასაკში და ბავშვთა ქორწინების მონიტორინგის პროცესი და თავისი წვლილი შეიტანოს ქალთა და გოგოების მიმართ ძალადობის პრევენციის პროცესში. ასევე, ვიღებთ ვალდებულებას ხელი შევუწყოთ ახალგაზრდებისთვის მეგობრული სერვისების განვითარებას და მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებას.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს დელეგაციის წევრებს შორის იყვნენ: საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე ზაზა ბოხუა, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ადამიანის უფლებების სამდივნოს ხელმძღვანელი ნატალია ჯალიაშვილი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე პაატა შავიშვილი, გაეროს მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში საბინე მახლი, გაეროს მოსახლეობის ფონდის (UNFPA) საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელი ლელა ბაქრაძე, საფეხბურთო კლუბ „ლოკომოტივის“ ტექნიკური დირექტორი გიორგი ყიფიანი, მწერალი და საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი გიორგი კეკელიძე, მწერალი და ტელეწამყვანი ალექსანდრე ლორთქიფანიძე, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები და აქტივისტები.

Deputy Public Defender’s Report at International Conference on Population and Development
On November 12-14, 2019, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze, together with the Georgian delegation, attended the International Conference on Population and Development, the main goal of which was to improve sexual and reproductive health worldwide.
World leaders, representatives of civil society and private sector gathered in Kenya and reaffirmed their commitment to take actions to end violence against women and girls, unsatisfaied demand for contraception and maternal mortality by 2030.
In her address, the Deputy Public Defender emphasized the importance and role of the Nairobi summit in promoting well-being and health. “Today we have come together to eliminate gender-based violence and maternal mortality and to develop family planning services in just 10 years. For some, this may sound like an impossible mission, but if we unite our efforts, nothing will be unattainable,” she said.
Ekaterine Skhiladze also spoke about the commitments undertaken by the Public Defender as a national human rights institution. “The Public Defender is commited to effectively monitoring sexual and reproductive health and rights and advocating appropriate recommendations, as well as to refining the monitoring of gender-based violence, femicide, genital mutilation and early marriage and to contributing to the prevention of violence against women and girls. We are also committed to promoting the development of friendly services for the youth and raising public awareness.
It should be noted that the Georgian delegation included: Zaza Bokhua, Deputy Minister of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs; Natalia Jaliashvili, Head of the Government’s Human Rights Secretariat; Paata Shavishvili, Deputy Executive Director of the National Statistics Office; SabineMachl, UN Resident Coordinator in Georgia; Lela Bakradze, Head of the UNFPA Office in Georgia; Giorgi Kipiani, Technical Director of the Locomotive football club; Giorgi Kekelidze, writer and Director of the National Library of Georgia; Alexandre Lortkipanidze, writer and TV presenter; representatives of non-governmental organizations and activists.