სახალხო დამცველის მოადგილემ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის წევრი სახელმწიფოების კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა
2024 წლის 11-13 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ირინე ჩიხლაძემ მონაწილეობა მიიღო UN CRPD-ის წევრი სახელმწიფოების მე-17 კონფერენციაში, რომელიც ნიუ იორკში, გაეროს შტაბ-ბინაში გაიმართა.
11 ივნისს სიტყვით გამოსვლისას ირინე ჩიხლაძემ ყურადღება გაამახვილა შშმ პირთა უფლებების დაცვის მდგომარეობაზე და აღნიშნა, რომ შშმ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის განხორციელების მიმართულებით ქვეყანაში მიღწევებთან ერთად, არაერთი გამოწვევაა. მათ შორის, კვლავ არადამაკმაყოფილებელია გადაწყვეტილების მიღების პროცესში შშმ პირთა თანაბარი და არსებითი ჩართულობა და შშმ პირთა მისაწვდომობის უფლების რეალიზება, როგორც ფიზიკური გარემოს, ისე სერვისების, პროგრამების, ინფორმაციისა და კომუნიკაციის მისაწვდომობის თვალსაზრისით.
სახალხო დამცველის პოზიციის წარმოდგენისას ირინე ჩიხლაძემ ხაზი გაუსვა შშმ პირთა კომუნიკაციის ხელშეწყობის მიზნით ხელოვნური ინტელექტის დანერგვის მნიშვნელობას და ამ მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ საერთაშორისო თანამშრომლობის გააქტიურების აუცილებლობასა და „ხელოვნური ინტელექტისა და ადამიანის უფლებების, დემოკრატიისა და კანონის უზენაესობის შესახებ“ ევროპის საბჭოს ჩარჩო კონვენციის დროულად რატიფიცირების აუცილებლობაზე ისაუბრა.
თავის გამოსვლაში სახალხო დამცველის მოადგილემ ასევე ყურადღება დაუთმო შშმ პირთა დასაქმების უფლების რეალიზების კუთხით არსებულ უთანასწორო გარემოსა და ბარიერებს, როგორიცაა სტიგმა და სტერეოტიპული დამოკიდებულებები შშმ პირთა მიმართ, ფორმალური განათლების ნაკლებობა/არარსებობა, ნაკლები ინფორმირებულობა, როგორც დამსაქმებელთა, ისე დასაქმების მაძიებელ შშმ პირთა და ახალგაზრდებს შორის, მიუწვდომელი ფიზიკური გარემო და სამუშაო პირობები და სხვა.
12 ივნისის მრგვალი მაგიდის ფორმატში სარისკო და საგანგებო სიტუაციების დროს შშმ პირთა უფლებების დაცვის კუთხით არსებულ მდგომარეობაზე საუბრისას, სახალხო დამცველის მოადგილემ იმ უარყოფით გამოცდილებაზე გაამახვილა ყურადღება, რაც კოვიდ 19-ის პანდემიის დროს სახელმწიფოს მიერ შშმ პირებისთვის აღმოჩენილ მხარდაჭერას ახლდა თან.
თავისი გამოსვლის ბოლოს სახალხო დამცველის მოადგილე შეეხო „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ ახლადმიღებულ კანონს და იმ რისკებს, რასაც აღნიშნული აქტი შშმ პირთა უფლებების დაცვის კუთხით შეიძლება ქმნიდეს. ირინე ჩიხლაძემ აღნიშნა, რომ სახელმწიფომ უნდა გააუქმოს ყველა ის კანონმდებლობა და პრაქტიკა, რაც საფრთხეს უქმნის შშმ პირთა უფლებების სრულ რეალიზებას და შესაბამის საერთაშორისო თანამშრომლობას, რადგან ამ სფეროში მრავალი მიღწევა საერთაშორისო პარტნიორებისა და სახელმწიფოს ერთობლივი მუშაობის შედეგია.
კონფერენციის ფარგლებში სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა ასევე მონაწილეობა მიიღეს ჯანდაცვის სფეროში ხელოვნური ინტელექტის დანერგვის შესახებ გამართულ ღონისძიებაში. ასევე, შეხვდნენ ადამიანის უფლებების ეროვნული ინსტიტუტების გლობალური ალიანსისა (GANHRI) და ევროპული ქსელის (ENNHRI) წევრებს.
შშმ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის წევრი სახელმწიფოების კონფერენცია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის (CRPD) მონაწილე სახელმწიფოების წარმომადგენლებს აერთიანებს და პერიოდულად იკრიბება კონვენციის იმპლემენტაციასთან დაკავშირებული საკითხების განსახილველად. წლევანდელი შეხვედრა ხელოვნური ინტელექტის დანერგვის, შშმ პირთა დასაქმებისა და საგანგებო და სარისკო სიტუაციებში მათი უფლებების დაცვის საკითხებს ეხებოდა და წევრი სახელმწიფოების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და ადამიანის უფლებების დაცვის ეროვნული ინსტიტუტების მხრიდან პროცესში არსებულ მიღწევებსა და გამოწვევებზე ფოკუსირდებოდა.

Deputy Public Defender Participates in Conference of States Parties to UNCRPD
On June 11-13, 2024, Deputy Public Defender of Georgia Irine Chikhladze participated in the 17th Conference of States Parties to the UNCRPD, which was held at the UN headquarters in New York.
In her speech, on June 11, Irine Chikhladze drew attention to the state of protection of the rights of persons with disabilities and noted that, along with the achievements in the country in the direction of the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, there remain many challenges, including equal and substantial involvement of persons with disabilities in the decision-making process and realization of their right to accessibility, in terms of physical environment, services, programmes, information and communication.
While presenting the position of the Public Defender, Irine Chikhladze emphasized the importance of introducing artificial intelligence in order to promote the communication of persons with disabilities. She emphasized the need for the State to activate international cooperation in this direction, as well as the necessity to timely ratify the Council of Europe Framework Convention on Artificial Intelligence, Human Rights, Democracy and the Rule of Law.
The Deputy Public Defender also paid attention to the unequal environment and barriers faced by persons with disabilities in terms of realization of the right to work, such as stigma and stereotypical attitudes towards them, lack/absence of formal education, less awareness among employers, as well as among young people and persons with disabilities seeking employment, inaccessible physical environment and working conditions, etc.
During the June 12 round table format, speaking about the situation of the rights of persons with disabilities during risky and emergency situations, the Deputy Public Defender drew attention to the negative practice that accompanied the support provided by the State for persons with disabilities during the Covid-19 pandemic.
At the end of her speech, the Deputy Public Defender touched upon the newly adopted Law on Transparency of Foreign Influence and the risks that the said act may create in terms of protecting the rights of persons with disabilities. Irine Chikhladze noted that the State should abolish all those laws and practices that threaten the full realization of the rights of persons with disabilities and relevant international cooperation, as many achievements in this field are the result of the joint work of international partners and the State.
Within the framework of the conference, representatives of the Public Defender also took part in an event relating to the introduction of artificial intelligence in the field of health care. They also met members of the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) and the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI).
The Conference of States Parties to the United Nations Convention on the Rights of Persons with Disabilities brings together representatives of the States Parties to the CRPD and is held periodically to discuss issues related to the implementation of the Convention. This year's meeting concerned the introduction of artificial intelligence, employment of persons with disabilities and protection of their rights during emergency and risky situations. The States Parties, international organizations, civil society and national human rights institutions focused on the achievements and challenges in this process.