სახალხო დამცველის მოადგილე ევროსაბჭოს ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების დეპარტამენტის წარმომადგენლებს შეხვდა
2022 წლის 25 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე ევროსაბჭოს ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების დეპარტამენტის წარმომადგენლებს პავლო პუშკარსა და ქეთევან ცხომელიძეს შეხვდა.
შეხვედრაზე სახალხო დამცველის მიერ ე.წ. „RULE 9 კომუნიკაციის“ გაგზავნის საკითხი იქნა განხილული. ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნულ ინსტიტუტებსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს უფლება აქვთ მიმართონ ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტს და მიაწოდონ ინფორმაცია ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების თაობაზე.
ასევე, დადებითად აღინიშნა საქართველოს სახალხო დამცველის აქტიური ჩართულობა ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების პროცესში. 2018-2022 წლებში სახალხო დამცველმა 18 კომუნიკაცია წარადგინა ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების ნაწილში.
მხარეებმა სახალხო დამცველის აპარატისა და ევროსაბჭოს ევროსასამართლოს გადაწყვეტილებების აღსრულების დეპარტამენტის სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობებზეც ისაუბრეს.

Deputy Public Defender Meets with Representatives of Department for Execution of Judgments of European Court of Council of Europe
On November 25, 2022, the Deputy Public Defender of Georgia, Giorgi Burjanadze, met with Pavlo Pushkar and Ketevan Tskhomelidze, representatives of the Department for the Execution of Judgments of the European Court of the Council of Europe.
The possibility of the Public Defender to submit communications under RULE 9 was discussed at the meeting. National human rights institutions and non-governmental organizations have the right to address communications to the Committee of Ministers of the Council of Europe and provide information on the execution of judgments of the European Court.
The active involvement of the Public Defender of Georgia in the process of execution of judgements of the European Court was positively noted at the meeting. In 2018-2022, the Public Defender submitted 18 communications relating to the execution of judgements of the European Court.
The parties also discussed the opportunities of future cooperation between the Public Defender’s Office and the Department for the Execution of Judgments of the European Court of the Council of Europe.