სახალხო დამცველის განცხადება ომისა და თავდაცვის ძალების ვეტერანების დღესთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ვეტერანთა დღეს ულოცავს ყველა ვეტერანს და მადლობას უხდის მათ სამშობლოსთვის გაწეული სამსახურისა და თავდადებისთვის. ყოველი ვეტერანი მისი ღვაწლით მნიშვნელოვანია ქვეყნისთვის და წარმოადგენს მაგალითს მომავალი თაობებისათვის.
საქართველოს სახალხო დამცველი აქტიურ ყურადღებას აქცევს ვეტერანთა უფლებების დაცვას; ცდილობს ვეტერანებთან დაკავშირებით სხვადასხვა სახის ადამიანის უფლებების დარღვევების იდენტიფიცირებას და მათი გადაჭრის გზების მოძიებას.
2018 წლის საპარლამენტო ანგარიშში სახალხო დამცველი ისეთ მნიშვნელოვან საკითხს შეეხო, როგორიცაა ომისა და თავდაცვის ძალების ვეტერანებისათვის საშემოსავლო გადასახადის შეღავათის გაზრდა. საქართველოს პარლამენტმა, „2018 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დავის მდგომარეობის შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშის თაობაზე“ დადგენილებაში, გაითვალისწინა ჩვენი რეკომენდაცია და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მისი შესრულება დაავალა. აღნიშნულის მიუხედავად, სამწუხაროდ, ეს საკითხი ამ დრომდე არ გადაწყვეტილა.
ამავდროულად, საქართველოს მთავრობის მიერ 2019 წლის 14 მაისის N222 დადგენილებით განხორციელდა ცვლილებები და სუბსიდიით სარგებლობის შესაძლებლობა მიეცა ვეტერანის სტატუსის მქონე ყველა პირს. აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველი არაერთი წელი მიმართავდა საქართველოს მთავრობას ამ რეკომენდაციით და საკანონმდებლო ცვლილებები მას შემდეგ განხორციელდა, რაც საკითხი საკონსტიტუციო სასამართლოში გავასაჩივრეთ.
აქვე გვსურს გავამახვილოთ ყურადღება იმ ფაქტზე, რომ საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ოდენობა 2007 წლიდან დღემდე არ გაზრდილა. ომისა და თავდაცვის ძალების ვეტერანების შესახებ კანონის პირველადი ვერსიის მიხედვით, ვეტერანებისთვის გათვალისწინებული იყო მთელი რიგი სოციალური გარანტიები, რომელიც მათთვის ქმნიდა ღირსეულ პირობებს, თუმცა წლებთან ერთად გარანტიების ჩამონათვალი შემცირდა და მხოლოდ მინიმალური დახმარების პაკეტი დარჩა, რომელიც ვეტერანთა დღევანდელ საჭიროებებს არ პასუხობს.
საქართველოს სახალხო დამცველი, მისთვის მინიჭებული მანდატის ფარგლებში, აქტიურად აგრძელებს ვეტერანთა უფლებების დაცვაზე ზრუნვას.

Public Defender’s Statement on Day of Veterans of War and Defense Forces
The Public Defender of Georgia congratulates all veterans on the Veterans' Day and thanks them for their service and dedication to the homeland. Every veteran is important for the country and represents an example for future generations.
The Public Defender of Georgia pays particular attention to the protection of the rights of veterans; tries to identify various types of human rights violations related to veterans and to find solutions.
The Public Defender addressed an important issue such as increased tax benefits for veterans of war and defense forces in her parliamentary report in 2018. The Parliament of Georgia considered the recommendation and instructed the Ministry of Finance of Georgia to implement it in its Resolution on the Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia in 2018. Despite this, unfortunately, this issue has not been resolved so far.
In addition, the Government of Georgia made changes to the Resolution No 222 of May 14, 2019 and allowed all persons with veteran’s status to enjoy subsidies. It should be noted that the Public Defender has been addressing the Government of Georgia with the above recommendation for many years and the legislative changes were carried out after we appealed to the Constitutional Court.
We would also like to draw your attention to the fact that the amount of household subsidy has not increased since 2007. A number of social guarantees were provided for veterans in the initial edition of the Law on Veterans of War and Defense Forces, which created decent conditions for them, but the list of guarantees has decreased over the years and today veterans get only the minimum assistance package, which cannot meet their needs.
The Public Defender of Georgia will actively continue to protect the rights of veterans within her mandate.