სახალხო დამცველის განცხადება ბოლნისისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტებში გამოცხადებულ საკარანტინო რეჟიმთან დაკავშირებით
ბოლნისისა და მარნეულის მუნიციპალიტეტებში კორონა ვირუსის გავრცელების საპასუხოდ გამოცხადებულ სპეციალურ საკარანტინო რეჟიმთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველის აპარატი და ქვემო ქართლის ოფისი მობილიზებულნი არიან 24 საათიან რეჟიმში გაუწიონ კონსულტაცია და სამართლებრივი დახმარება ამ მუნიციპალიტეტებში მყოფ პირებს. მათ შორის, აზერბაიჯანულ და სომხურ ენებზე.
უპირველესად, უნდა აღინიშნოს, რომ მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე საკარანტინო რეჟიმი გამოცხადებულია საგანგებო მდგომარეობის ვადით და გულისხმობს მუნიციპალიტეტებთან მიმოსვლის სრულ აკრძალვას მათთვის, ვინც არ არის ამ მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე რეგისტრირებული ან ფაქტობრივად მაცხოვრებელი პირი. აკრძალულია მუნიციპალიტეტების შიგნით გადაადგილებაც, გარდა სამედიცინო მომსახურეობის მიღებისა და სურსათის შეძენის მიზნით.
სახალხო დამცველის აპარატი მუდმივ კონტაქტზეა ადგილობრივ ხელისუფლებასთან, სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებთან, რეგიონში მომუშავე ორგანიზაციებთან და მოსახლეობასთან. არსებული ინფორმაციით, ბოლნისსა და მარნეულში მშვიდი ვითარებაა, თუმცა, აზერბაიჯანულ ენაზე ინფორმაციის ნაკლებობის გამო, მოსახლეობას არ აქვს დეტალური ინფორმაცია შემოღებული წესების, დაავადების პრევენციისა თუ მათი მხრიდან გასატარებელი ღონისძიებების თაობაზე.
სახალხო დამცველის აპარატში შემოდის სატელეფონო ზარები და მოსახლეობა ინტერესდება ისეთი საკითხებით, როგორიცაა სოციალური პროგრამებით სარგებლობის წესი (სოციალური მუშაკის ვიზიტი, სოციალური აგენტის ვიზიტი ოჯახის მდგომარეობის შეფასებისთვის); ჯანმრთელობის დაცვის პროგრამებით სარგებლობის მიმართულებით არსებული მდგომარეობა (არის თუ არა ტუბერკულოზის, ც-ჰეპატიტის, დიალიზის, მეტადონის პროგრამებით სარგებლობაზე დაწესებული შეზღუდვები, როგორ მოხდება ბავშვების გეგმური აცრა და სხვა); შეუძლიათ თუ არა გადაადგილება ქალაქების შიდა ტერიტორიაზე, მაღაზიაში გასვლა და ა.შ.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ არავითარ შემთხვევაში არ უნდა შეფერხდეს ისეთი სამედიცინო პროგრამები, როგორიცაა დიალიზის, მეტადონის, ტუბერკულოზის, ც-ჰეპატიტის და სხვა პროგრამები, შესაბამისად, აუცილებელია აღნიშნული პროგრამებით მოსარგებლეთა უსაფრთხო გადაადგილება და მედიკამენტების საჭირო მარაგით უზრუნველყოფა.
მოსახლეობისათვის სწორად და გასაგებად მიწოდებულ ინფორმაციას აქვს უდიდესი მნიშვნელობა სიმშვიდის შესანარჩუნებლად და ვითარების დროულად გამოსასწორებლად. ამიტომ, ამ ეტაპზე განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მოსახლეობის ინფორმირება მათთვის გასაგებ ენაზე. მათ შორის ინფორმირებულობის გაზრდისათვის ისეთი საკომუნიკაციო საშუალების გამოყენება როგორიცაა ხმის გამაძლიერებელი, საინფორმაციო მასალების დისტანციური დარიგება, საჯარო განცხადებების თარგმანი მოსახლეობისათვის გასაგებ ენაზე და სხვა. მართებული იქნება ამ პროცესში ყველა შესაბამისი უწყების ჩართვა.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ თითოეულ პირს, იქნება ეს კარანტინის რეჟიმის შიგნით მყოფი თუ არა, ზედმიწევნით დაიცვან ინფექციის პრევენციის და კონტროლის დროებითი რეკომენდაციები. მარნეულში და ბოლნისში მყოფი პირები ნუ ეცდებით თვითნებურად დატოვოთ ქალაქები. ნუ ჩააყენებთ საფრთხეში საკუთარ თავს, ოჯახებს და გარეშე პირებს. ხელი შევუწყოთ ჯანდაცვის და სამართალდამცავი უწყებების წარმომადგენლებს თავიანთი მოვალეობის ეფექტურ შესრულებაში.
ამასთან, მოვუწოდებ მოსახლეობას მოერიდონ დისკრიმინაციულ და სტიგმების შემცველ განცხადებებს. ვირუსი არ ასხვავებს ადამიანებს არც ეთნიკური და არც რაიმე სხვა ნიშნით. მოვუწოდებ ჟურნალისტებს და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებს, მიაქციონ კიდევ უფრო მეტი ყურადღება თანასწორობის პრინციპებს და დასვან დამკვიდრებული სტერეოტიპების საწინააღმდეგო აქცენტები.
მტკიცედ ვარ დარწმუნებული, რომ მხოლოდ ერთად დგომით და ერთმანეთზე ზრუნვით გადავლახავთ ამ უაღრესად მძიმე გამოწვევას.
აქვე შევახსენებ მოსახლეობას, რომ დახმარების საჭიროების შემთხვევაში ნებისმიერ საკითხზე, 24 საათის განმავლობაში შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ საქართველოს სახალხო დამცველის ცხელ ხაზს ნომერზე - 1481; აზერბაიჯანულ ენაზე კონსულტაციისთვის შეგიძლიათ დაუკავშირდეთ აპარატის თანამშრომელს მურად გუსეინოვს ნომერზე - 591 70 10 73, ხოლო სომხურ ენაზე კონსულტაციისთვის ანდრანიკ ბაღდასარიანს ნომერზე - 595 80 78 44.

Public Defender's Statement on Quarantine Regime in Bolnisi and Marneuli Municipalities
In connection with the imposition of the special quarantine regime in response to the spread of the coronavirus in the municipalities of Bolnisi and Marneuli, the Public Defender's Office of Georgia and its Kvemo Kartli office are mobilized to provide consultations and legal assistance to the residents of these municipalities for 24 hours, including in the Azerbaijani and Armenian languages.
First of all, it should be noted that the quarantine regime was declared in the Marneuli and Bolnisi municipalities for a term of the state of emergency and implies a total ban on traffic for those who are not registered or do not actually reside in the municipalities. It is also forbidden to move within municipalities, except for the purpose of getting medical care or purchasing food.
The Public Defender's Office is in constant contact with local authorities, state agencies, organizations working in the region and the local population. According to the available information, the situation is calm in Bolnisi and Marneuli, although due to the lack of information in the Azerbaijani language, the population does not have detailed information on the imposed rules, disease prevention or the measures to be taken by them.
The Public Defender's Office receives phone calls from citizens about issues such as: the rule of the use of social programmes (the visit of a social worker, the visit of a social agent to assess the family situation); health care programmes (whether there are restrictions on TB, hepatitis C, dialysis, methadone programmes, children’s regular vaccination, etc.); whether they can move within the cities, go to shop, etc.
The Public Defender considers that medical programmes such as the dialysis, methadone, tuberculosis, hepatitis C and other programmes should not be hindered. Therefore, it is necessary to ensure safe movement of those using these programmes and to provide them with necessary supplies of medicines.
Provision of nformation to the population in a correct and understandable manner is of utmost importance for keeping them calm and addressing the situation on time. Therefore, it is especially important at this stage to provide information to the population in a language they understand. Inter alia, it is important to use communication tools such as the voice amplifier, remote distribution of information materials, translation of public statements, etc. It is recommended to involve all relevant agencies in this process.
Once again, we urge each person, whether within the quarantine or not, to adhere to the provisional recommendations aimed at infection prevention and control. We call on people in Marneuli and Bolnisi not try to leave the cities arbitrarily, not to endanger yourselves, your families and others, help health and law enforcement officials perform their duties effectively.
At the same time, I urge the population to refrain from making discriminatory and stigmatizing statements. The virus does not distinguish people according to ethnicity or any other characteristics. I call on journalists and officials to pay more attention to the principles of equality and to put emphasis against stereotypes.
I am firmly convinced that we can overcome this extremely difficult challenge only by standing together and caring for one another.
I would also like to remind the public that it you need assistance, you can call the Public Defender's hotline - 1481 - within 24 hours; for a consultation in the Azerbaijani language, contact the employee of the Public Defender’s Office, Murad Guseynov at: 591 70 10 73, or Andranik Baghdasaryan for a consultation in the Armenian language at: 595 80 78 44.