სახალხო დამცველის განცხადება ბაღდათის მუნიციპალიტეტში მომხდარ ტრაგედიასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია მწუხარებას გამოთქვამს ბაღდათის მუნიციპალიტეტში მომხდარი ტრაგედიის გამო და უსამძიმრებს გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს და ახლობლებს.
სამწუხაროდ, წლების განმავლობაში გადაუჭრელ პრობლემად რჩება ბავშვთა სიღარიბე და ცხოვრების არასათანადო დონე, რაც რიგ შემთხვევაში არასრულწლოვნების ჯანმრთელობას თუ სიცოცხლეს განსაკუთრებული რისკის ქვეშ აყენებს. ბავშვთა დაცვისა და სოციალური სისტემა ვერ უზრუნველყოფს არასრულწლოვნების დაცვას უკიდურესი სიღარიბისგან. ის პროგრამები, რომელსაც სახელმწიფო სთავაზობს სიღარიბეში მცხოვრებ ოჯახებს, არ არის ორიენტირებული შედეგზე, მათ ინდივიდუალურ საჭიროებებზე და დროულ პრევენციაზე, შესაბამისად, ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა ხშირ შემთხვევაში, წლების განმავლობაში არ იცვლება. ამჟამინდელი სოციალური პოლიტიკის პირობებში, სიღარიბეში მცხოვრებ ბავშვიან ოჯახებში პრობლემურია არასრულწლოვნების თუნდაც ელემენტარული საბაზისო საჭიროებების დაკმაყოფილებაც კი.
განსაკუთრებულ გამოწვევად რჩება სათანადო საცხოვრებლით დაკმაყოფილება. მუნიციპალურ დონეზე არ არსებობს ეფექტური, შედეგზე ორიენტირებული და მხარდამჭერი პროგრამები, რაც უკიდურესად მძიმე და საფრთხის შემცველ ინფრასტრუქტურულ პირობებში მცხოვრებ ბავშვიან ოჯახებს უსაფრთხო, სტაბილური საცხოვრებლით უზრუნველყოფის საშუალებას მისცემს.
ბავშვთა სიღარიბის კუთხით არსებულ გამოწვევებზე მიუთითებს გაეროს ბავშვთა ფონდის კვლევაც, რომლის თანახმადაც, საარსებო მინიმუმის ზღვარს ქვემოთ მცხოვრები ბავშვების რაოდენობა მნიშვნელოვნად გაიზარდა. ყოველი მეხუთე ბავშვი ისეთ შინამეურნეობაში ცხოვრობს, რომლის წევრთა მინიმალური მოთხოვნილებები დაკმაყოფილებული არ არის.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს სახელმწიფო უწყებებს, დროულად განახორციელონ ქვეყანაში არსებული სოციალური დაცვისა და ბავშვზე ზრუნვის სისტემის რეფორმა, რათა მაქსიმალურად იქნას გათვალისწინებული არსებული გამოწვევები, რისკები, საჭიროებები და უზრუნველყოფილი იყოს სიღარიბეში მცხოვრები ოჯახების ეფექტური, სტაბილური და შედეგზე ორიენტირებული დაცვა. ამ მიზნით, მნიშვნელოვანია შეფასდეს სიღარიბეში მცხოვრები ოჯახების ძირითადი საჭიროებები, გადაიხედოს სოციალური პროგრამების ეფექტურობა და მათი შესაბამისობა არსებულ საჭიროებებთან. აუცილებლობის შემთხვევაში, უნდა გაიზარდოს ადამიანური და ფინანსური რესურსები როგორც საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, ასევე, თვითმმართველობების დონეზე. ამასთან, მოცემულ პროცესში აქტიურად უნდა იქნას გათვალისწინებული როგორც სახელმწიფო უწყებების, ასევე სამოქალაქო სექტორის ჩართულობა და გამოცდილება.
სახალხო დამცელი აღნიშნულ პრობლემაზე მრავალი წელია საუბრობს საპარლამენტო თუ სპეციალურ ანგარიშებში. დღეს ნინო ლომჯარია კიდევ ერთხელ მიმართავს საქართველოს პარლამენტს, გააძლიეროს სახალხო დამცველის რეკომენდაციების შესრულებაზე ზედამხედველობა.

Public Defender Nino Lomjaria expresses her sorrow over the tragedy that occurred in the Baghdadi municipality and offers sympathy to the family members and relatives of the deceased.
Unfortunately, child poverty and inadequate living standards have remained unresolved problems for years, which in some cases endanger the health and life of children. The child protection and social system fails to protect children from extreme poverty. The programmes offered by the State to families living in poverty are not oriented to outcome, individual needs or timely prevention; therefore, the socio-economic situation of such families basically remain the same over the years. Under the current social policy, it is problematic to satisfy even the basic needs of children living in poor families.
Providing adequate housing is also a particular challenge. There are no effective, result-oriented support programmes at the municipal level that would provide safe, stable housing for the families living in extremely difficult and dangerous infrastructural conditions together with their children.
The problem of child poverty was highlighted in the UNICEF report as well, according to which, the number of children living under subsistence minimum has significantly increased. Every fifth child lives in a household, the minimum needs of which are not satisfied.
The Public Defender calls on the state agencies to timely reform the social and child care system in order to ensure the all challenges, risks and needs are taken into account and effective, stable and result-oriented protection is provided for the families living in poverty. To this end, it is important to assess the basic needs of such families, review effectiveness of social programmes and their relevance to the existing needs. If necessary, human and financial resources should be increased both at the level of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia and self-governments. In addition, the involvement and experience of both the state agencies and the civil sector should be actively considered in the given process.
The Public Defender has been referring to the above-mentioned problem in parliamentary and special reports for many years. Today, Nino Lomjaria once again calls on the Parliament of Georgia to strengthen oversight of the implementation of the Public Defender's recommendations.