სახალხო დამცველის განცხადება ანასტასია ზინოვკინას შესახებ
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველი ანასტასია ზინოვკინას საქმის შესახებ ინფორმაციას წარმოგიდგენთ.
სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა პატიმარი დაკავებიდან - 2024 წლის დეკემბრიდან - დღემდე 6-ჯერ მოინახულეს. ბოლოს, პატიმართან გასაუბრება პარასკევს, 31 ოქტომბერს შედგა.
სახალხო დამცველის აპარატმა, მსჯავრდებულის მიერ წარმოდგენილი საჩივრების შესაბამისად, სხვადასხვა დროს მიმართა შესაბამის სახელმწიფო უწყებებს: შინაგან საქმეთა სამინისტროს, პროკურატურას, პენიტენციურ სამსახურს.
ამასთან, სახალხო დამცველის აპარატი პატიმრის სამედიცინო მომსახურების საკითხს სწავლობს. ამ მიზნით, აპარატმა რამდენჯერმე გამოითხოვა სამედიცინო დოკუმენტაციის ასლები, რაც შესწავლილი იქნა აპარატში დასაქმებული ექიმის მიერ.
31 ოქტომბერს, პატიმართან გასაუბრების შემდეგ, იმავე დღეს, აპარატმა დამატებით გამოითხოვა კონკრეტული სამედიცინო მომსახურების ამსახველი დოკუმენტის ასლი. მოცემული დროისთვის, სახალხო დამცველი აგრძელებს პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობაზე მონიტორინგს აპარატში დასაქმებული, მაღალკვალიფიციური ექიმის ჩართულობით.
უნდა აღინიშნოს, რომ სახალხო დამცველი მოქმედებს დაკავებულ პირთა საუკეთესო ინტერესებიდან გამომდინარე და რამდენადაც ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია განეკუთვნება განსაკუთრებული კატეგორიის პერსონალური ინფორმაციას, აპარატის მიერ ინფორმაციის გასაჯაროება ხდება მხოლოდ თავისუფლებააღკვეთილი პირის თანხმობის შემთხვევაში.
აქვე საზოგადოებას ვაცნობებთ, რომ სახალხო დამცველის მანდატში არ შედის ბრალდებულის/მსჯავრდებულის განთავსების ადგილის განსაზღვრა, მათ შორის, სამედიცინო დაწესებულებაში გადაყვანა.

Public Defender's Statement on Anastasia Zinovkina
Given the high public interest, the Public Defender of Georgia presents information on the case of Anastasia Zinovkina.
Public Defender's representatives have visited the prisoner 6 times since her arrest – from December 2024 - to date. The last interview with the prisoner took place on Friday, October 31.
The Public Defender's Office, in accordance with the complaints submitted by the convict, has repeatedly addressed the relevant state agencies: the Ministry of Internal Affairs, the Prosecutor's Office and the Penitentiary Service.
In addition, the Public Defender's Office is studying the issue of the prisoner's medical care. For this purpose, the Office requested copies of medical documentation several times, which have been studied by a doctor employed by the Office.
On October 31, after interviewing the prisoner, the Office additionally requested a copy of the document reflecting the specific medical care. At this time, the Public Defender continues to monitor the prisoner’s health status with the involvement of a highly qualified doctor employed by the Office.
It should be noted that the Public Defender acts in the best interests of the detained persons and, since information about the health status belongs to a special category of personal information, the Office makes the information public only with the consent of the person deprived of liberty.
We would like to inform the public that the mandate of the Public Defender does not include determining the place of placement of the accused/convicted person, including his/her transfer to a medical institution.