სახალხო დამცველის განცხადება ამნისტიის კანონპროექტთან დაკავშირებით
2024 წლის 19 ივლისს საქართველოს პარლამენტმა ამნისტიის კანონპროექტი პირველი მოსმენით დაამტკიცა. საკომიტეტო განხილვაში სახალხო დამცველის აპარატიც მონაწილეობდა. სახალხო დამცველი მიესალმება პატიმრების მიმართ ადეკვატური და სამართლიანი საშეღავათო მექანიზმებისა და მიდგომების გატარებას. ამასთან იმედს ვიტოვებთ, რომ დაზღვეული იქნება საზოგადოებრივი უსაფრთხოების რისკებიც.
პირველ რიგში უნდა აღინიშნოს, რომ ამნისტია ეს არის ჰუმანური პოლიტიკური აქტი და სახალხო დამცველი, თავისი მანდატის გათვალისწინებით, ვერ მისცემს პარლამენტს კონკრეტულ რეკომენდაციებს თუ რა დანაშაულებისთვის ან რა ფარგლებში უნდა შეეხოს ამნისტია მსჯავრდებულ პირებს. მეორე მხრივ კი, პრინციპების დონეზე, სახალხო დამცველის აპარატმა თავისი ხედვა საქართველოს პარლამენტს სამი კონკრეტული მიმართულებით შესთავაზა. კერძოდ, სახალხო დამცველის რეკომენდაციაა:
- ამნისტიის აქტის განხილვის პროცესში მსჯელობა გაიმართოს უვადო თავისუფლებააღკვეთილ მსჯავრდებულებთან დაკავშირებით, რომელთაც მოხდილი აქვთ სასჯელის გონივრული ვადა და განხილულ იქნას მათ მიმართ ამნისტიის გავრცელების შესაძლებლობა, იმის გათვალისწინებითაც, რომ აღნიშნული კატეგორიის მსჯავრდებულებს 2012 წელს მიღებული საყოველთაო ამნისტიის აქტი მხოლოდ ფორმალურად შეეხოთ, პრაქტიკაში კი შეღავათით სარგებლობის შესაძლებლობა არ მიეცათ. ამავდროულად, შესაძლებელია შემუშავდეს დამატებითი პირობები, რომელიც მაქსიმალურად სამართლიანი და გონივრული პრინციპით შეძლებს დაადგინოს იმ პირთა წრე, რომელსაც შეიძლება შეეცვალოს უვადო თავისუფლების აღკვეთა ვადიანი თავისუფლების აღკვეთით;
- სახალხო დამცველი სთავაზობს პარლამენტს, რომ მეტად ლოიალური მიდგომა გაატაროს იმ პატიმრების მიმართ, რომელთაც ეხებათ ამნისტია, თუმცა დამატებით, ქრონიკული ან/და განუკურნებელი დაავადებები აქვთ;
- განსაკუთრებული სიფრთხილე იქნას გამოჩენილი ოჯახური ძალადობისთვის მსჯავრდებულთა გათავისუფლების პროცესში. კერძოდ, აუცილებელია მსხვერპლთა თანხმობების მიღების პროცესში დაცული იყოს მათი ინტერესები და უსაფრთხოება; და მათ შეძლონ თავისუფალი ნების გამოვლენა, ყოველგვარი იძულებისა და კანონსაწინააღმდეგო გავლენების გარეშე. მათ შორის, შესაძლებელია ამ პროცესში რელევანტური უწყებების ჩართულობა ან სასამართლოს წინაშე დაზარალებულთან გასაუბრება, რათა ერთი მხრივ, მოსამართლე დარწმუნდეს მსხვერპლის პოზიციაში და მეორე მხრივ, სასამართლომ შეძლოს დამცავი ორდერის ადეკვატური პირობების განსაზღვრა, რაც უზრუნველყოფს დაზარალებულის ეფექტიან დაცვას.
სახალხო დამცველი მზად არის დამატებითი სამუშაო შეხვედრა გამართოს კანონპროექტის ინიციატორებთან და ყველა დაინტერესებულ ჯგუფთან. ამასთან, მიესალმება პარლამენტის მიერ ამ მიმართულებით გაცხადებულ ნებას.
აქვე აღვნიშნავთ, რომ ბოლო დღეების მანძილზე საზოგადოების მხრიდან მაღალი ინტერესი იყო პენიტენციურ დაწესებულებებში ამნისტიის აქტთან დაკავშირებით არსებული ვითარების მიმართ. შესაბამისად, აპარატში პენიტენციური დაწესებულებებიდან შემოსული შეტყობინებების საფუძველზე, 2024 წლის 17 და 18 ივლისს, სახალხო დამცველის რწმუნებულები N2, N3, N5, N6, N8 და N14 პენიტენციურ დაწესებულებებში იმყოფებოდნენ.
ვიზიტების შედეგად აპარატისთვის ცნობილი გახდა, რომ ამ დაწესებულებებში ამნისტიის კანონის მოქმედების ფარგლების გაფართოების თხოვნით 8 მსჯავრდებული შიმშილობდა. 14 უვადო თავისუფლებააღკვეთილი პირი შიმშილობდა აგრეთვე N8 პენიტენციურ დაწესებულებაში, რომლებსაც ვიზიტის დროისთვის შიმშილობა უკვე შეწყვეტილი ჰქონდათ.
სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები სხვა პენიტენციურ დაწესებულებებშიც გააგრძელებენ პატიმრებთან შეხვედრებს.

Public Defender's Statement on Amnesty Bill
On July 19, 2024, the Parliament of Georgia passed an amnesty draft law in the first reading. The Public Defender’s Office also participated in the committee discussion. The Public Defender welcomes the implementation of adequate and fair mechanisms and approaches to prisoners. At the same time, we hope that public safety risks will also be insured.
First of all, it should be noted that amnesty is a human political act and the Public Defender, considering his mandate, cannot give concrete recommendations to the Parliament for what crimes or within what scope amnesty should apply to the convicted persons. On the other hand, at the level of principles, the Public Defender’s Office offered its vision to the Parliament of Georgia in three specific directions. In particular, the recommendation of the Public Defender is the following:
• In the process of considering the amnesty act, a discussion should be held regarding life-sentenced prisoners, who have served a reasonable part of their sentence, and the possibility of extending amnesty to them should be considered, taking into account that the general amnesty act passed in 2012 was only formally applied to the mentioned category of convicts, and in practice they did not have the opportunity to enjoy the benefits. At the same time, it is possible to develop additional conditions, which will make it possible to determine the circle of persons, whose life imprisonment can be replaced by fixed-term imprisonment, on the basis of the most fair and reasonable principle;
• The Public Defender proposes to the Parliament to take a more loyal approach towards prisoners, who are subject to amnesty, but in addition, have chronic and/or incurable diseases;
• Special care should be taken in the process of releasing those convicted of domestic violence. In particular, it is necessary to protect the interests and safety of the victims in the process of obtaining their consent; And they should be able to express their free will, without any coercion or illegal influence. Among them, it is possible to involve the relevant agencies in this process or interview the victim before the court, so that on the one hand, the judge can get convinced of the position of the victim and on the other hand, the court can determine the adequate conditions of the protective order, to ensure effective protection of the victim.
The Public Defender is ready to hold an additional working meeting with the initiators of the draft law and all interested groups. At the same time, he welcomes the will expressed by the Parliament in this direction.
We’d also like to note that in recent days there has been a high interest from the public regarding the current situation in penitentiary institutions relating to the amnesty act. Accordingly, based on the notifications received from the penitentiary establishments, on July 17 and 18, 2024, representatives of the Public Defender visited penitentiary establishments Nos. 2, 3, 5, 6, 8 and 14.
As a result of the visits, the Office learned that 8 convicts were on hunger strike with the request to expand the scope of the amnesty law. 14 life-sentenced prisoners in penitentiary establishment No. 8 had already stopped their hunger strike at the time of the visit.
Representatives of the Public Defender's Office will continue to meet with prisoners in other penitentiary institutions.