სახალხო დამცველის განცხადება აგვისტოს ომის მე-11 წლისთავთან დაკავშირებით
2008 წლის აგვისტოს ომი უმძიმესი დარტყმა იყო საქართველოს პოლიტიკური, ეკონომიკური და დემოკრატიული განვითარებისათვის. კონფლიქტმა ზიანი მიაყენა ასევე, ადამიანურ ურთიერთობებს. იქ სადაც 10 წლის წინ ინტენსიური მიმოსვლა და ვაჭრობა მიმდინარეობდა, მჭიდრო იყო ნათესაური და მეგობრული კავშირები, დღეს რუსეთის ფედერაციის მესაზღვრეები უკანონოდ აკავებენ და აჯარიმებენ ადამიანებს. 2014-2018 წლებში ქართული მხარის მიერ აღრიცხული იქბა საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებიდან 1700-მდე ადამიანის დაკავება/გატაცება.
მავთულხლართებისა და ღობეების გავლებამ, ე.წ. ბორდერიზაციის პროცესმა პირდაპირი ზიანი მიაყენა საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მდებარე 50-ზე მეტ სოფელს შიდა ქართლისა და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში. უკანონო დაკავებები, რუსეთის ფედერაციის ბაზებზე სამხედრო წვრთნები, სასმელი და სარწყავი წყლის პრობლემა, ოკუპირებულ ტერიტორიაზე დარჩენილი სასოფლო სამეურნეო მიწები და ამით გამოწვეული სიღარიბე, ეს პრობლემათა მოკლე ჩამონათვალია რომელთან გამკლავებაც ყოველდღიურ რეჟიმში უწევთ ადგილობრივებს.
განსაკუთრებით საგანგაშოა სიცოცხლის უფლების უკანონო ხელყოფის ფაქტები. აღნიშნულს ცხადყოფს 2014 წელს დავით ბაშარულის, 2016 წელს გიგა ოთხოზორიას, 2018 წელს არჩილ ტატუნაშვილის და 2019 წელს ირაკლი კვარაცხელიას მკვლელობები. ხაზგასასმელია ის ფაქტი, რომ ყველა მკვლელობაში უშუალო მონაწილე საოკუპაციო რეჟიმების წარმომადგენლები არიან.
წლიდან წლამდე უარესდება ჯანდაცვის და განათლების ხარისხი. განათლების უფლების რეალიზება აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას. 2015 წელს გალის რაიონში, ხოლო 2017 წელს ახალგორის მუნიციპალიტეტში მშობლიურ ენაზე განათლების მიღების შეზღუდვამ ეთნიკურად ქართველების უფლებრივი მდგომარეობა, მშობლიური ენის ცოდნა და ზოგადად განათლების ხარისხი მკვეთრად გააუარესა.
ჯანმრთელობის უფლების დაცვის თვალსაზრისით, კლინიკები აფხაზეთსა და ცხინვალში კადრებისა და თანამედროვე სამედიცინო ინფრასტრუქტურის ნაკლებობას განიცდიან. მოსახლეობის უმეტესობა სამედიცინო დახმარების მიღებას ოკუპირებული ტერიტორიების მიღმა ცდილობს. ისეთი მოწყვლადი ჯგუფები, როგორიცაა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები და სოციალურად დაუცველები ვერ სარგებლობენ საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე მოქალაქეებისათვის ხელმისაწვდომი სერვისებით, დე ფაქტო სტრუქტურების მიერ შეთავაზებული სერვისები კი, ხშირ შემთხვევაში არასაკმარისია.
აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებში ადგილი აქვს იქ მცხოვრები ქართველების დისკრიმინაციას ეთნიკურ ნიადაგზე, რაც ეთნიკური წმენდის მორიგი ტალღის საფრთხეს ქმნის. ეთნიკურ ქართველებს სთხოვენ აიღონ ბინადრობის მოწმობა, რაც თავის მხრივ უზღუდავს მათ სხვადასხვა სოციალურ, ეკონომიკური თუ პოლიტიკური უფლებებით სარგებლობას.
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე წლებია უხეშად ირღვევა საკუთრების უფლება. 2008 წლის ომის დროს და მას შემდეგ მიზანმიმართულად განადგურდა ეთნიკური ქართველების ასობით სახლი ან მოხდა მათი უკანონოდ გასხვისება. 2019 წლის აპრილში ოკუპირებული აფხაზეთის რეგიონში მოხდა ე.წ. „კანონპროექტის“ ინიცირება, რომელიც 1992-1993 წლების საბრძოლო მოქმედებებში აფხაზეთის ე.წ. „დამოუკიდებლობის“ წინააღმდეგ მებრძოლი პირების ოჯახის წევრებისთვისაც კი კრძალავს ქონების მემკვიდრეობით მიღების უფლებას.
ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებების კუთხით არსებული მძიმე მდგომარეობა განსაკუთრებით შემაშფოთებელია იმ ფონზე, როდესაც ადამიანის უფლებათა საკითხებზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციებს არ ეძლევათ იქ შესვლის საშუალება.
საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს ყველა მხარეს დაიწყონ შინაარსობრივი და შედეგზე ორიენტირებული დიალოგი კონფლიქტებით დაზარალებული მოსახლეობის სოციალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად, მათი ღირსებისა და უფლებების დასაცავად და დაპირისპირებულ საზოგადოებებს შორის დამოკიდებულებების შესაცვლელად. შესაბამისად, სახალხო დამცველი მიესალმება საქართველოს მთავრობის ნებისმიერ ინიციატივას, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრები მოსახლეობის უფლებების დაცვას და კონფლიქტებით დაშორიშორებულ მოსახლეობას შორის ნდობის აღდგენას ისახავს მიზნად.
- 1990-იანი წლებისა და 2008 წლის კონფლიქტების შედეგად, ნახევარ მილიონზე მეტი ჩვენი მოქალაქე დაზარალდა. დღეის მონაცემებით, საქართველოში რეგისტრირებულ დევნილთა რაოდენობა 282 485-ზე მეტია. აქედან, 26 888-ზე მეტი პირი (დაახლოებით 9 081 ოჯახი) 2008 წლის მოვლენების შედეგად ცხინვალის რეგიონიდან გახდა ქვეყნის შიგნით ადგილნაცვალი პირი.

Statement of the Public Defender on the 11th Anniversary of the August War
The August 2008 war was the hardest hit to Georgia's political, economic and democratic development. The conflict has also damaged human relations. The border guards of the Russian Federation illegally detain and fine people in the regions with which we had intensive trade, close relations and friendly ties 10 years ago. In 2014-2018, the Georgian side recorded the detention/abduction of up to 1 700 people from the villages adjacent to the occupation line.
Erection of barbed wires and fences and the so-called borderization have directly affected more than 50 villages in the Shida Kartli and Samegrelo-Zemo Svaneti regions in the Georgia-controlled territories. Illegal arrests, military exercises at the Russian bases, problems of drinking and irrigation water, agricultural land remaining on the occupied territories and the resulting poverty are a short list of problems that locals have to deal with on a daily basis.
Particularly alarming are the cases of illegal violation of the right to life, the examples of which were the murders of Davit Basharuli in 2014, Giga Otkhozoria in 2016, Archil Tatunashvili in 2018 and Irakli Kvaratskhelia in 2019. It should be noted that the occupation regimes are directly involved in all the killings.
The quality of health and education is deteriorating year by year. Realization of the right to education in the occupied territories of Abkhazia and South Ossetia faces many challenges. Restrictions imposed on the right to get education in the mother tongue in the Gali district in 2015 and in the Akhalgori municipality in 2017 dramatically worsened the rights situation of ethnic Georgians, their knowledge of mother tongue and the quality of education in general.
In terms of protection of the right to health, clinics in Abkhazia and Tskhinvali lack staff and modern medical infrastructure. Majority of population seeks medical care beyond the occupied territories. Vulnerable groups, such as persons with disabilities and socially disadvantaged people, do not have access to services available to citizens in the Georgia-controlled area, while the services offered by de facto structures are often inadequate.
Georgians living in Abkhazia and the Tskhinvali region are discriminated on ethnic grounds, which creates the threat of another wave of ethnic cleansing. Ethnic Georgians are requested to obtain a residence permit, which deprives them of various social, economic or political rights.
The property rights have been grossly violated in the occupied territories for years. Hundreds of houses of ethnic Georgians were deliberately destroyed or illegally given to others during and after the 2008 war. The so-called bill was drafted in the occupied region of Abkhazia in April 2019, which deprives even members of the families fighting for the so-called “independence” of Abkhazia in the 1992-1993 hostilities of the right to inherit property.
The grave human rights situation in the occupied territories is particularly worrisome given that international human rights organizations have no access to the regions.
The Public Defender of Georgia calls on all parties to engage in meaningful and result-oriented dialogue to improve the social situation of conflict-affected population, to protect their dignity and rights and to change attitudes among the opposing communities. Accordingly, the Public Defender welcomes any initiative of the Government of Georgia aimed at protecting the rights of the residents of the occupied territories and restoring trust between the conflict-affected populations.
- More than half a million of our citizens have been affected by the conflicts of the 1990s and 2008. As of today, the number of IDPs in Georgia is more than 282 485. More than 26 888 out of them (approximately 9 081 families) were internally displaced from the Tskhinvali region as a result of the 2008 events.