სახალხო დამცველის აპარატი ფინეთის გამოცდილებას გაეცნო მიგრანტთა და თავშესაფრის მაძიებელთა დაცვისა და ადამიანის უფლებათა განათლების კუთხით
2018 წლის 5-8 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის წარმომადგენლები მიგრანტთა, თავშესაფრის მაძიებელთა და საერთაშორისო დაცვის მქონე პირთა საკითხებზე გამოცდილების გაზიარების მიზნით, ჰელსინკში, ფინეთის ომბუდსმენების ინსტიტუტების წარმომადგენლებს შეხვდნენ. ვიზიტის მიზანი იყო ასევე ადამიანის უფლებების განათლების მიმართულებით ფინური გამოცდილების გაზიარება.
ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრები გაიმართა ფინეთის საპარლამენტო, გენდერული თანასწორობისა და ანტი-დისკრიმინაციის ომბუდსმენებთან, ადამიანის უფლებათა დაცვის ცენტრთან და მიგრანტთა და ლტოლვილთა უფლებებზე მომუშავე სხვა ორგანიზაციებთან. სახალხო დამცველის წარმომადგენლები ასევე, გაეცნენ ფინეთის იუსტიციის, ეკონომიკის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და იმიგრაციის სამსახურის საქმიანობას და მოინახულეს ჰელსინკის თავშესაფრის მაძიებელთა მიმღები ცენტრი.
ეკონომიკის სამინისტროს წარმომადგენელსა და სოციალურ მუშაკებთან გამართულ შეხვედრაზე დეტალურად განიხილეს ფინეთში მოქმედი ინტეგრაციის პროგრამები და შესაძლებლობები, რომელიც ლტოლვილს საშუალებას აძლევს ევროპაში ერთ-ერთი საუკეთესო ჯანდაცვისა და სოციალური პროგრამებით ისარგებლოს და მოახდინოს საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზაცია.
სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ ფინელ კოლეგებს საქართველოს სახალხო დამცველის ზოგადი საქმიანობა, პრიორიტეტები და გამოწვევები გააცნო. სახალხო დამცველის მოადგილემ გიორგი ბურჯანაძემ ისაუბრა ადამიანის უფლებათა განათლების მნიშვნელობასა და სახალხო დამცველის როლზე ამ მიმართულებით საქმიანობის გაუმჯობესების კუთხით; ხაზი გაუსვა ევროპის ქვეყნებში არსებულ საუკეთესო პრაქტიკას და მისი გაზიარების მნიშვნელობას.
გაიმართა შეხვედრები „ამნესტი ინტერნეშენელის“, ლტოლვილთა დახმარების ცენტრის, ქალთა მულტიკულტურულ ორგანიზაცია „მონიკასა“ და ფინეთის ლტოლვილთა საბჭოს წარმომადგენელთან.
სასწავლო ვიზიტში სახალხო დამცველის მოადგილებთან ერთად მონაწილეობას იღებდნენ სახალხო დამცველის ადამიანის უფლებათა აკადემიის უფროსი მედეა გუგეშაშვილი, მთავარი მრჩეველი მიგრაციის, რეპატრიაციისა და საერთაშორისო დაცვის მქონე პირთა უფლებების საკითხებში თამთა პაპუაშვილი და სამოქალაქო, პოლიტიკური, ეკონომიკური, სოციალური და კულტურული უფლებების დაცვის დეპარტამენტის მთავარი სპეციალისტი ნინო სულამანიძე.
სასწავლო ვიზიტი ნაწილობრივ განხორციელდა „სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერა თავშესაფრის მაძიებელთა და საერთაშორისო დაცვის მქონე პირთა მდგომარეობის შესწავლაში“ პროექტის ფარგლებში, სამხრეთ კავკასიაში გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენლობის ფინანსური მხარდაჭერით.

Public Defender's Office Shares Finland’s Experience in Protecting Migrants and Asylum-Seekers and Human Rights Education
On 5-8 November 2018, representatives of the Public Defender of Georgia met with representatives of the ombudsmen’s institutions of Finland in Helsinki. The aim of the visit was to share their experience in relation to migrants, asylum-seekers and internationally protected persons, as well as in the field of human rights education.
Within the framework of the visit, meetings were held with the Parliamentary, Gender Equality and Anti-Discrimination Ombudsmen, representatives of the Human Rights Center and other organizations working on the rights of migrants and refugees. Representatives of the Public Defender of Georgia also received information about the activities of Finland's Ministries of Justice, Economic Affairs and Internal Affairs and the Immigration Service, and visited the Helsinki center for asylum seekers.
The integration programmes and opportunities available in Finland, which enable refugees to enjoy one of the best health care and social programmes in Europe and to realize their capabilities, were dsicussed at the meeting with a representative of the Ministry of Economic Affairs and social workers.
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, briefed the Finnish colleagues of the general activities, priorities and challenges of the Public Defender of Georgia. Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze spoke about the importance of human rights education and the Public Defender’s role in this direction. He emphasized the best practices of the European countries and the importance of sharing the practices.
Meetings were also held with Amnesty International, Refugee Advice Center, Refugee Council and women's multicultural organization - Monica.
Apart from the Deputies of the Public Defender, Medea Gugeshashvili, Head of the Human Rights Academy of the Public Defender of Georgia, Tamta Papuashvili, Senior Advisor on Migration, Repatriation and the Rights of Internationally Protected Persons, and Nino Sulamanidze, a specialist of the Department of Civil, Political, Economic, Social and Cultural Rights, took part in the study visit.
The visit was partially implemented within the framework of the "Support to the Public Defender's Office in Studying the Situation of Asylum Seekers and Internaionally Protected Persons” project with the financial support of the Regional Representation of the UN High Commissioner for Refugees in the South Caucasus.