სახალხო დამცველი უარყოფითად აფასებს პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების შეწყვეტასთან დაკავშირებულ ცვლილებებს
სახალხო დამცველი უარყოფითად აფასებს პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების შეწყვეტასთან დაკავშირებულ ცვლილებებს, რომელსაც საქართველოს პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს.
ინიცირებული კანონპროექტის მიხედვით, იმ პარტიებს, რომლებიც არ აითვისებენ მათთვის განკუთვნილი პარლამენტის წევრის მანდატს ან მანდატების ნახევარს, არ მიეცემათ საბიუჯეტო დაფინანსება. გარდა ამისა, ასეთ პარტიებს აღარ გამოეყოფათ უფასო საეთერო დრო წინასაარჩევნო პერიოდში.
საქართველოს კონსტიტუცია ადამიანის ძირითად უფლებებს მიაკუთვნებს გაერთიანების თავისუფლებასა (22-ე მუხლი) და პოლიტიკური პარტიების თავისუფლებას (23-ე მუხლი). კონსტიტუციის 34-ე მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით, ადამიანის ძირითადი უფლებები, მათი შინაარსის გათვალისწინებით, ვრცელდება აგრეთვე იურიდიულ პირებზე. პოლიტიკური პარტია იურიდიული პირია, კონსტიტუციით დაცული სუბიექტია, სარგებლობს კონსტიტუციაში მითითებული უფლებებითა და თავისუფლებებით, რომელთა დაცვაც სახალხო დამცველის ზედამხედველობის ქვეშ ექცევა.
აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველს უკვე შეფასებული აქვს მსგავსი საკანონმდებლო ცვლილებები ადამიანის უფლებების ჭრილში. კერძოდ, 2008 წლის I ნახევრის ანგარიშში, სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ პარლამენტში შესვლაზე უარის თქმის გამო ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიებისათვის საბიუჯეტო დაფინანსების შეწყვეტა სერიოზულ დარტყმას აყენებდა ქვეყანაში გაერთიანების თავისუფლებას და კანონში შეტანილ შესაბამის ცვლილებას პარტიების მიმართ გამოყენებულ სანქციად აფასებდა.[1] აღნიშნული შეფასებები დღესაც აქტუალურია.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ მოქმედი კანონი[2] განსაზღვრავს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პარტიებისათვის თანხის გამოყოფის მიზანს. კერძოდ, ესაა პარტიების საქმიანობის ფინანსური მხარდაჭერა და პარტიული სისტემის განვითარება. ბუნებრივია, პარტიები საქმიანობას პარლამენტს მიღმაც ახორციელებენ. საქართველოს კონსტიტუციის მე-3 მუხლის მიხედვით, პოლიტიკური პარტიების არსებობის ერთ-ერთი მიზანია ხალხის პოლიტიკური ნების ჩამოყალიბება. „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონით გათვალისწინებული საბიუჯეტო დაფინანსების უშუალო მიზანი არ არის პარტიების საპარლამენტო საქმიანობის მხარდაჭერა.[3] ამ უკანასკნელისათვის აუცილებელი ხარჯები, პარლამენტის რეგლამენტის თანახმად, გათვალისწინებულია კონკრეტულად საქართველოს პარლამენტის ბიუჯეტით და ბუნებრივია, რომ პარლამენტში არშესვლის გადაწყვეტილებით პარტიები სწორედ პარლამენტის ბიუჯეტით გათვალისწინებულ ფინანსურ რესურსსა და პრივილეგიებზე ამბობენ უარს (ხელფასები, ფრაქციებისათვის გამოყოფილი თანხები და სხვა). პარტიების ამ გადაწყვეტილების შედეგების დამატებით გავრცელება მათ მიერ საბიუჯეტო დაფინანსების მიღებაზე აცდენილია პოლიტიკური პარტიების დაფინანსების კანონმდებლობის მიზნებს და მთელ რიგ უფლებრივ გარანტიებთან მოდის წინააღმდეგობაში.
ინიცირებული ცვლილებები პოლიტიკური პარტიების თავისუფლებასთან ერთად მათ საკუთრების უფლებასაც ზღუდავს. მოქმედი კანონის შესაბამისად, ოპოზიციურ პარტიებს დაკმაყოფილებული აქვთ მათთვის წაყენებული ყველა მოთხოვნა - მიღებული აქვთ ამომრჩეველთა ნამდვილი ხმების 1% მაინც და წარდგენილი აქვთ წერილობითი თანხმობა, რაც საბიუჯეტო დაფინანსების მისაღებადაა საჭირო. ევროსასამართლოს განმარტებით, „საკუთრება“ მოიცავს მოთხოვნებსაც, ხოლო ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია იცავს ლეგიტიმურ მოლოდინს მათი შესრულების თაობაზე. ინიცირებული კანონპროექტი მიზნად ისახავს უკვე დამდგარი მოთხოვნის გაუქმებას ოპოზიციური პარტიებისათვის, რაც საკუთრების შეზღუდვად უნდა იქნეს მიჩნეული. იგივე შეეხება პოლიტიკური პარტიებისათვის უფასო საეთერო დროით სარგებლობის შესაძლებლობის გაუქმებასაც.
მნიშვნელოვანია, რომ საარჩევნო კანონმდებლობა, მათ შორის პარტიების დაფინანსებასთან თუ უფასო საეთერო დროის გამოყოფასთან დაკავშირებული რეგულაციები პარტიებს შორის იყოს შეთანხმებული და არ იყოს მხოლოდ ერთი სუბიექტის მიერ ექსკლუზიურად განსაზღვრული. სწორედ საარჩევნო რეფორმის ინკლუზიურად განხორციელება იყო კიდეც ეუთო/ოდირის უპირველესი რეკომენდაცია,[4] რომლის შესასრულებლადაც პარტიებს შორის დიალოგის საფუძველზე მიმდინარე წლის ივლისში საარჩევნო რეფორმა განხორციელდა, მათ შორის პარტიების დაფინანსების ნაწილში. აღსანიშნავია, რომ კონკრეტული ნორმა, რომლის ერთგვარი რევიზიაც არის დაგეგმილი, სულ რამდენიმე დღის წინ, 4 დეკემბრიდან ამოქმედდა.
სახალხო დამცველი მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს არ მიიღოს წარმოდგენილი ცვლილებები, რადგან ის არღვევს პოლიტიკური პარტიებისათვის საქართველოს კანონმდებლობით უზრუნველყოფილ უფლებრივ გარანტიებს.
[1] საქართველოს სახალხო დამცველის საანგარიშო მოხსენება საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ, 2008 წლის I ნახევარი, გვ.60-63.
[2] 30-ე მუხლის პირველი პუნქტი.
[3] საქართველოს კანონმდებლობით, საბიუჯეტო დაფინანსების გაცემა ყოველთვის არ არის დამოკიდებული საპარლამენტო ადგილების მოპოვებაზე. მაგალითად, 2024 წლის არჩევნებისათვის პარლამენტში მოსახვედრად პარტიებს 5%-იანი ბარიერის გადალახვა მოეთხოვებათ, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსების მისაღებად ამომრჩეველთა ხმების 1%-ის მიღებაა საკმარისი.

Public Defender Negatively Assesses Changes Relating to Termination of Funding for Political Parties
The Public Defender of Georgia negatively assesses the changes relating to the termination of funding for political parties, which will be considered by the Parliament of Georgia in an expedited manner.
According to the bill, the parties that do not use the parliamentary mandates gained, or half of the mandates, will not receive funding from the budget. In addition, such parties will no longer be able to enjoy free airtime in the pre-election period.
According to the Constitution of Georgia, fundamental human rights include the freedom of association (Article 22) and freedom of political party (Article 23). According to the first paragraph of Article 34 of the Constitution, fundamental human rights, depending on their content, also apply to legal entities. A political party is a legal entity, a subject protected by the Constitution, enjoying the rights and freedoms enshrined in the Constitution, the protection of which shall be supervised by the Public Defender.
It should be noted that the Public Defender has already assessed similar legislative changes in the context of human rights. In particular, in the report of the first half of 2008, the Public Defender considered that the termination of funding for opposition political parties due to their refusal to enter the Parliament was a serious blow to freedom of association in the country and assessed the relevant amendment to the law as a sanction against parties.[1] These assessments are still relevant today.
The Law on Political Associations of Citizens[2] defines the purpose of allocation of funds to parties from the state budget. In particular, the purpose is the financial support for the activities of the parties and the development of the party system. Naturally, parties carry out their activities outside the Parliament as well. According to Article 3 of the Constitution of Georgia, one of the purposes of the existence of political parties is to form the political will of people. It is not the direct purpose of funding provided for in the Law on Political Associations of Citizens to support the parliamentary activities of the parties.[3] The necessary expenses for the latter, according to the Rules of Procedure of the Parliament, are specifically provided for in the budget of the Parliament of Georgia and it is natural that the parties lose the financial resources and privileges provided for in the budget of the Parliament if they decide not to enter the Parliament (salaries, funds allocated for factions, etc.). However, the termination of funding from the budget is contrary to the objectives of legislation regulating the funding for political parties and a number of legal guarantees.
The proposed amendments restrict political parties’ ownership rights as well, along with their freedom. According to the currently applied law, the opposition parties have met all the requirements - they received at least 1% of the real votes of voters and submitted written consent required to receive funding from the budget.
According to the European Court, "ownership" includes requirements as well, while the European Convention on Human Rights upholds the legitimate expectation that they will be met. The proposed bill aims to abolish the already established requirement for opposition parties, which should be termed as a restriction of ownership. The same applies to the abolition of free airtime for political parties.
It is important that electoral legislation, including regulations on party funding and free airtime, be agreed between the parties instead of being exclusively defined by one entity. Inclusive implementation of electoral reform was the major recommendation of OSCE/ODIHR.[4] Electoral reform was carried out for the implementation of the above, including in the direction of party funding, on the basis of a dialogue between parties in July 2020. It should be noted that a specific norm, which is planned to be revised, came into force just a few days ago, on December 4.
The Public Defender calls on the Parliament of Georgia not to adopt the proposed amendments, as they violate the guarantees provided for political parties in Georgian legislation.
[1] Report of the Public Defender of Georgia on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia, 1st half of 2008, pp.60-63.
[2] The first paragraph of Article 30.
[3] Under Georgian law, allocation of funding from the budget does not always depend on parliamentary seats. For example, for the 2024 elections, parties will be required to cross the 5% threshold to enter the Parliament of Georgia, but only 1% of votes will be enough for receiving funding from the state budget.