სახალხო დამცველი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებს შეხვდა
2022 წლის 15 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში პროტესტის მონაწილე სტუდენტებს, უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას და უნივერსიტეტის კანცლერს შეხვდა.
სტუდენტები უკვე ერთი თვეა უნივერსიტეტის ადმინისტრაციისგან რამდენიმე მოთხოვნის დაკმაყოფილებას, მათ შორის, გამოცდების დისტანციურად ჩაბარების უფლებას და სტუდენტური საცხოვრებლის ხელმისაწვდომობას ითხოვენ.
„მთავარი მოთხოვნა და პრობლემა სტუდენტური საცხოვრებელია. დღესდღეობით თბილისში ორი სტუდენტური საცხოვრებელი გვაქვს, ერთი შედარებით ახალი და კეთილმოწყობილი ლისის ტბასთან მდებარეობს, თუმცა, მასში თავისუფალი ადგილების რაოდენობა შეზღუდულია და საცხოვრისზე არსებულ მოთხოვნას ვერ აკმაყოფილებს. მეორე არის ბაგებში, სადაც საცხოვრებელი გარემო ღირსების შემლახავი და სიცოცხლისთვის საფრთხის შემცველია. 21-ე საუკუნეში იქ საერთოდ არ შეიძლება ვინმე ცხოვრობდეს და არც უნივერსიტეტი არ უნდა სთავაზობდეს სტუდენტებს მსგავს პირობებში ცხოვრებას“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა.
სახალხო დამცველმა ხაზგასმით განაცხადა, რომ სტუდენტები არ ითხოვენ შეღავათებს გამოცდებში. ისინი ითხოვენ შეღავათებს მათი სოციალური მდგომარეობის გათვალისწინებით, რომ უნივერსიტეტში სწავლა და საგამოცდო პროცესი მოერგოს იმ მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ პირობებს, რაც აქვს თითოეულ მათგანს. მითუმეტეს, რომ ათასობით სტუდენტს მხოლოდ იმის გამო აქვს შეჩერებული სტატუსი, რომ სწავლის საფასური ვერ გადაიხადეს.
სახალხო დამცველმა უნივერსიტეტის კანცლერთან შეხვედრაზე სტუდენტებთან დიალოგის მნიშვნელობაზე ისაუბრა, ხაზი გაუსვა უნივერსიტეტის პოლიტიკის სტუდენტის საჭიროებაზე მორგების აუცილებლობას და დაპირისპირებულ მხარეებს შორის მედიაციისთვის მზადყოფნა გამოთქვა.
„ვთხოვ უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობას და განათლების სამინისტროს, სერიოზულად მოეკიდონ საკითხებს, გულთან მიიტანონ ათასობით სტუდენტის გასაჭირი. პირველ რიგში უნდა დაიწყოს გულწრფელი საუბრები სტუდენტებთან. ასევე, ვფიქრობ, უნივერსიტეტმა გრძელვადიან პერსპექტივაში, აუცილებლად უნდა გადაჭრას სტუდენტური საერთო საცხოვრებლების პრობლემა“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა შეხვედრის დასასრულს.
უნივერსიტეტის კანცლერმა განაცხადა, რომ ადმინისტრაცია აუცილებლად გააგრძელებს სტუდენტებთან შეხვედრებსა და მოლაპარაკებებს და ინტენსიურად იმუშავებს პრობლემების გადაჭრისთვის გზების მოსაძიებლად.

On June 15, 2022, Public Defender Nino Lomjaria met with the chancellor, administration and students of the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, who have been holding protests for a month now.
Students have several demands, including the right to take exams remotely and the availability of dormitories.
"Dormitories are the main demand and problem of the students. We have two student dormitories in Tbilisi, the relatively new and well-equipped one is located near Lisi Lake; however, the number of free places is limited there and it cannot accommodate all the students. Another dormitory is located in Bagebi, where the living environment is degrading and life-threatening. No one should be living there in the 21st century and no university should offer students to live in similar conditions," the Public Defender said.
Nino Lomjaria stressed that students do not ask for benefits in exams. They ask for assistance due to their social status, so that the studies and examinations could be adapted to their difficult socio-economic conditions, especially since thousands of them have their status suspended just because they failed to pay their tuition.
At the meeting with the university chancellor, the Public Defender spoke about the importance of dialogue with students, stressed the need to adapt university policy to the student's needs and expressed readiness for mediation between the opposing parties.
"I ask the university administration and the Ministry of Education to take the issues seriously, to consider the problems of thousands of students. First they need to start honest conversations with students. I also think that the university must solve the problem of dormitories in the long run," the Public Defender said at the end of the meeting.
The chancellor said that the administration will definitely continue meetings and talks with students and will work intensively to find solutions to the problems.