სახალხო დამცველი შიდა ქართლის რეგიონის სოფლების მოსწავლეებს შეხვდა
2019 წლის 17 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია და სახალხო დამცველის მოადგილე გიორგი ბურჯანაძე სკოლის მოსწავლეებს შეხვდნენ და ადამიანის უფლებების სწავლების მნიშვნელობაზე და ამ პროცესში სახალხო დამცველის როლზე, მის საქმიანობასა და მანდატზე ესაუბრნენ.
სახალხო დამცველმა ადამიანის უფლებების დაცვის თვალსაზრისით მუდმივად მზარდი საფრთხეები და გამოწვევები მიმოიხილა; აპარატის მიერ ადამიანის უფლებათა დარღვევის შესახებ ინფორმაციის მიღების ფორმები, რეაგირება და რეკომენდაციების შესრულებაზე მეთვალყურეობის საკითხები და აპარატისადმი მომართვიანობის მექანიზმი გააცნო.
შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს ბავშვთა უფლებებზე, სკოლების ინფრასტრუქტურაზე, ჰიგიენისა და სანიტარული ნორმების დაცვაზე. ისაუბრეს სახელმძღვანელოებში სტიგმის, სტერეოტიპებისა და პროზელიტიზმისგან გათავისუფლების აუცილებლობაზე და სამოქალაქო განათლების დონის ამაღლების მნიშვნელობაზე, რათა დღევანდელ ბავშვებს ხვალ სწორი წარმოდგენა ქონდეთ ადამიანის უფლებების სიკეთეებზე და სამოქალაქო პრინციპებისა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის მქონე ადამიანებად გაიზარდონ.
ასევე ისაუბრეს იმ შეზღუდვებზე და უფლებადარღვევებზე, რასაც ყოველდღიურად განიცდიან კონფლიქტურ რეგიონებში და გამყოფი ხაზის მიმდებარედ მცხოვრები ბავშვები; ადრეული ქორწინების მავნე პრაქტიკასა და მის აღმოსაფხვრელად სახელმწიფოსა და საზოგადოების ერთობლივ ძალისხმევაზე. აქვე გააცნეს არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის ცალკეული მიმართულებები.
მოსწავლეები დაინტერესდნენ გახმაურებული საქმეებით, მათ შორის, მწვანე სკოლის ყოფილი მოსწავლის თვითმკვლელობის მცდელობის, გახშირებული აქციებითა და ამ მიმართულებით გამოხატვის თავისუფლების საკითხებით.
ღონისძიება გორში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაცია საზოგადოება „ბილიკის“ ორგანიზებით გაიმართა და მასში მონაწილეობა მიიღეს შიდა ქართლის რეგიონის სოფლების 13 საჯარო სკოლის 25 მოსწავლემ.
შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს ასევე სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებების დეპარტამენტის თანამშრომელმა მარიამ ბოჭორიშვილმა და ადამიანის უფლებათა სწავლების დეპარტამენტის უფროსმა გვანცა დავითაშვილმა.

Public Defender Meets with Schoolchildren of Shida Kartli Villages
On 17 December 2019, Public Defender Nino Lomjaria and Deputy Public Defender Giorgi Burjanadze met with schoolchildren to discuss the importance and role of human rights education, as well as the activities and mandate of the Public Defender in this process.
The Public Defender discussed the constantly increasing dangers and challenges relating to the protection of human rights, the forms of receiving information about human rights violations and responding to them, as well as supervision of implantation of Public Defender’s recommendations and the mechanism of applying to the Public Defender’s Office.
Special attention was paid to children's rights, school infrastructure, hygiene and sanitation, as well as the necessity that textbooks be free from stigma, stereotypes and proselytism and the importance of raising the level of civic education so that children could form a correct opinion about ​​the benefits of human rights and be able to grow up as citizens with civic principles and civic responsibility.
They also talked about the restrictions and violations that children face in conflict regions and near the dividing line on a daily basis; the harmful practices of early marriage and joint efforts of the State and society to eliminate them; certain directions of the Juvenile Justice Code.
Students showed interest in high-profile cases, including the suicide attempt by a former Green School student, frequent rallies and the issue of freedom of expression.
The event was organized by Biliki, a non-governmental organization in the city of Gori, and was attended by 25 students from 13 public schools of the villages of Shida Kartli region.
The meeting was also attended by Mariam Bochorishvili, an employee of the Department of Children’s Rights at the Public Defender's Office, and Gvantsa Davitashvili, Head of the Department of Human Rights Education.