სახალხო დამცველი სახელმწიფო თანამდებობის პირებს არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მიმართებით საერთაშორისო დემოკრატიული სტანდარტების დაცვისკენ მოუწოდებს
ბოლო პერიოდში ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირების მხრიდან გაკეთდა არაერთი განცხადება, რომელიც მიზნად ისახავდა საქართველოს დემოკრატიული განვითარებისთვის უმნიშვნელოვანესი საკითხების, კორუფციის პრევენციის, ადამიანის უფლებების დაცვის, სახელმწიფო ინსტიტუტების საქმიანობის და არჩევნების მონიტორინგის მიმართულებით მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მათი ხელმძღვანელი პირების დისკრედიტაციას.
საქართველოს სახალხო დამცველს სურს შეახსენოს ხელისუფლებას ის საერთაშორისო ვალდებულებები, რასაც გაერო, ეუთო, ევროპის საბჭო და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციები სახელმწიფოებს უწესებენ ადამიანის უფლებების დამცველების საქმიანობის ხელშესაწყობად.
გაეროს 1998 წლის დეკლარაცია ადამიანის უფლებათა დამცველების თაობაზე აღიარებს ორგანიზაციებისა და ინდივიდების უფლებას, სახელმწიფო უწყებების წინაშე მწვავედ და კრიტიკულად დააყენონ საკითხები, რაც ხელს უშლის ადამიანის უფლებების რეალიზაციას და გააპროტესტონ ამ თვალსაზრისით სახელმწიფოს პოლიტიკა. სახელმწიფოს კი უწესებს ვალდებულებას, დაიცვან ინდივიდები ნებისმიერი ზეწოლის, მტრული განწყობებისა და დისკრიმინაციისგან მათი დეკლარაციით აღიარებული საქმიანობის გამო.
უფლებადამცველების შესახებ სახელმძღვანელო პრინციპებით, ეუთო ხაზგასმით მიუთითებს სახელმწიფო ინსტიტუტებს და თანამდებობის პირებს, თავი შეიკავონ ისეთი მოქმედებებისაგან, რომელიც ადამიანის უფლებათა დამცველებზე პიროვნული თავდასხმების, ცილისმწამებლური, შეურაცხმყოფელი კამპანიების და მათი საქმიანობის დისკრედიტაციისაკენ არის მიმართული. ეუთო მოუწოდებს სახელმწიფო ინსტიტუტების წარმომადგენლებს, არა თუ თავად მოახდინონ რაიმე სახის ზეწოლა ადამიანის უფლებათა დამცველებზე, არამედ გადადგან პროაქტიული ნაბიჯები უფლებადამცველების სტიგმატიზების წინააღმდეგ; აღიარონ ასეთი ორგანიზაციების და პირების მნიშვნელობა დემოკრატიული სახელმწიფოსთვის და შესაბამისად, გააძლიერონ მათი ლეგიტიმაცია.
ზემოაღნიშნული ვალდებულებების მიუხედავად, ხელისუფლების წარმომადგენლები საქართველოში არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობას ადარებდნენ ფაშისტურ ორგანიზაციებს; მიმდინარეობდა აქტიური და ორგანიზებული კამპანია სოციალურ მედიაში და საჯაროდ მითითება თითქოსდა მათ დანაშაულებრივ ფაქტებთან კავშირებზე. საქართველოს სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ ამგვარი დამოკიდებულება დაუშვებელია და საფრთხეს უქმნის საქართველოში დემოკრატიული განვითარების პროცესს.
საქართველოს სახალხო დამცველი მხარდაჭერას უცხადებს ყველა იმ ორგანიზაციას და მათ წარმომადგენელს, რომლებიც მრავალი წელია საქართველოში მუხლჩაუხრელად მუშაობენ ადამიანის უფლებების დაცვის მაღალი სტანდარტის დასამკვიდრებლად და მოუწოდებს ხელისუფლებას, იხელმძღვანელოს საერთაშორისოდ აღიარებული დემოკრატიული სტანდარტებით.
აღსანიშნავია, რომ სახალხო დამცველი 23-25 ოქტომბერს საბერძნეთის დედაქალაქ ათენში მონაწილეობას იღებს საერთაშორისო კონფერენციაში, რომლის თემატიკაც პირდაპირ ეხმიანება არასამთავრობო სექტორსა და ხელისუფლებას შორის ურთიერთობებს. სახალხო დამცველის კონფერენციაზე სიტყვით გამოსვლაში ყურადღებას საქართველოში არასამთავრობო სექტორის საქმიანობის გამოწვევებზე გაამახვილებს და კოლეგებთან ერთად განიხილავს ომბუდსმენის ინსტიტუტების როლს მათი მხარდაჭერის და გაძლიერების თვალსაზრისით.

Public Defender Calls on State Officials to Observe International Democratic Standards in relation to NGOs
Certain high officials of Georgia have recently made a number of statements aimed at discrediting the leaders of non-governmental organizations working in the most important areas for the democratic development of Georgia, such as monitoring of elections and performance of state institutions, prevention of corruption and protection of human rights.
The Public Defender of Georgia reminds the authorities of the international obligations imposed by the United Nations, the OSCE, the Council of Europe and other international organizations on states to promote the activities of human rights defenders.
The United Nations Declaration on Human Rights Defenders adopted in 1998 recognizes the right of everyone, individually and in association with others, to submit to governmental bodies and agencies criticism regarding the issues that may hinder realization of human rights and to protest against any such state policy. The Declaration obliges states to ensure the protection of individuals against any pressure, retaliation and discrimination as a consequence of his or her legitimate exercise of the rights referred to in the Declaration.
According to the OSCE Guidelines on the Protection of Human Rights Defenders, states and officials have an obligation to refrain from any acts aimed at defamation and insulting campaigns, discredit and personal attacks against human rights defenders and their activities. The OSCE calls on representatives of state institutions not to exert any pressure on human rights defenders but to take proactive steps against their stigmatization and to recognize the importance of human rights organizations and human rights defenders for a democratic state and therefore, to enhance their legitimacy.
Despite the above-mentioned obligations, representatives of the Georgian authorities compared the NGO's activities in Georgia to fascist organizations; active and organized campaign was conducted in the social media and open indications were made at their alleged links with offences. The Public Defender of Georgia considers that such an attitude is inadmissible and threatens the process of democratic development in Georgia.
The Public Defender of Georgia expresses her support to all the organizations, which have been devotedly working for years to establish high standards of human rights in Georgia and calls on the Government to be guided by the internationally recognized democratic standards.
It should be noted that the Public Defender is participating in an international conference in Athens, Greece, on October 23-25. The theme of the conference is directly related to the relations between NGOs and governments. In her speech, the Public Defender will focus on the challenges faced by the NGO sector in Georgia and will discuss the role of ombudperson’s institution in supporting and strengthening their activities.