სახალხო დამცველი საქართველოს აზერბაიჯანელ თანამოქალაქეებს ნოვრუზ ბაირამს ულოცავს
„მინდა, მივულოცო ყველა ჩვენს თანამოქალაქეს, რომლებიც დღეს ზეიმობენ ნოვრუზ ბაირამს - გაზაფხულის შემოსვლის, დღისა და ღამის გათანაბრების და დედამიწის გამოცოცხლების ლამაზ დღესასწაულს. მე დღეს მთელი გულით ვუერთდები ამ ზეიმს. სასიკეთო ცვლილებები და წარმატებები მოეტანოს ამ დღესასწაულს თითოეული ჩვენგანის ცხოვრებაში“, – საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია.
2009 წლის 28 სექტემბერს იუნესკოს სამიტზე ნოვრუზი კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის სიაში შეიტანეს. 2010 წელს გაეროს გენერალურმა ასამბლეამ ნოვრუზი საერთაშორისო დღედ აღიარა და ამავე წლიდან იგი საქართველოშიც სახალხო დღესასწაულად გამოცხადდა.

Public Defender Congratulates Azeri Citizens of Georgia on Novruz Bayrami
"I would like to congratulate all our fellow citizens who are today celebrating Novruz Bayrami - a beautiful holiday marking the coming of Spring, equinox and revival of the earth. I am joining this celebration with all my heart. May this holiday bring good changes and success in the life of each of us, "- Public Defender Nino Lomjaria said.
Novruz was put on the list of intangible cultural heritage of humanity at the UNESCO summit of 28 September 2009. Novruz was declared an international day by the UN General Assembly and a public holiday by Georgia in 2010.