სახალხო დამცველი პარლამენტის წინ შეკრებილ შუქრუთის მოსახლეობას შეხვდა
25 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ შეკრებილ შუქრუთის მაცხოვრებლებს შეხვდა და პირადად მოისმინა მათი მოთხოვნები. სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ აპარატი აქციის მონაწილეთაგან შესაბამისი დოკუმენტაციის შემოტანისთანავე დაიწყებს მათ მიმართ უფლებადარღვევის შემთხვევების, მათ შორის, სავარაუდო უკანონო გათავისუფლებისა თუ შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის ფაქტების შესწავლას. აქციის მონაწილეები სახალხო დამცველს განცხადებისა და შესაბამისი საბუთების წარდგენას დაპირდნენ.
სოფელ შუქრუთის მაცხოვრებლები უკვე რამდენიმე თვეა კომპანია „ჯორჯიან მანგანეზის“ წინააღმდეგ გამოსვლებს მართავენ. სექტემბრიდან შეკრებამ თბილისში, საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ გადმოინაცვლა. სახალხო დამცველი პროტესტის გაჟღერების დღიდან ადევნებს თვალს მოვლენებს, ასევე, აპარატის წარმომადგენლებს რამდენჯერმე ჰქონდათ კომუნიკაცია ადვოკატთან და აქციის მონაწილეებსაც შეხვდნენ როგორც შუქრუთში, ასევე თბილისში.
მაღალი საჯარო ინტერესის და საზოგადოების ინფორმირების მიზნით სახალხო დამცველის აპარატმა ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით 3 ძირითადი მიმართულება გამოკვეთა: 1. შეკრების მონაწილეებისათვის კარვის გაშლის უფლება, 2. მაცხოვრებელთათვის ფულადი კომპენსაციის გაცემის საკითხი, 3. თანასწორობის და სამართლიანი სასამართლოს უფლებების შესაძლო დარღვევა.
შეკრების მონაწილეებისათვის კარვის გაშლის უფლებასთან დაკავშირებით სახალხო დამცველს წლების განმავლობაში არაერთი საჯარო განცხადება აქვს გაკეთებული. ასევე, განცხადებით გამოეხმაურა იგი პარლამენტის შენობის წინ სოფელ შუქრუთის მაცხოვრებელთა შეკრებას, სადაც ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დროებითი კონსტრუქციების განთავსება შეკრების თავისუფლებით არის დაცული და ამ უფლების ჩამორთმევა გაუმართლებელია იმ შემთხვევაში, თუ კარვის განთავსების შედეგად, ადგილი არ აქვს შენობის შესასვლელის ბლოკირებას ან სატრანსპორტო მოძრაობის შეფერხებას. თავის განცხადებაში სახალხო დამცველმა კიდევ ერთხელ მოუწოდა სამართალდამცავებს - არ მოხდეს მონაწილეთა შეკრების უფლების შეზღუდვა.
რაც შეეხება ფულადი კომპენსაციის საკითხს, სახალხო დამცველს არ გააჩნია უფლებამოსილება შეისწავლოს და შეაფასოს ფიზიკურ პირებსა და კერძო კომპანიას შორის დადებული შეთანხმება კომპანიის საქმიანობით გამოწვეული ზიანის, მისი მასშტაბის, კომპენსაციების ოდენობის ან გაცემის წესთან დაკავშირებით. აღნიშნული საკითხი სცდება სახალხო დამცველისათვის კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებამოსილების ფარგლებს და სახალხო დამცველი მოკლებულია სამართლებრივი რეაგირების მოხდენის შესაძლებლობას. ეს საკითხი სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებმა, პროტესტის დაწყებისთანავე განუმარტეს აქციაში მონაწილე შუქრუთელებს.
მესამე საკითხი, რომლის შესწავლისა და რეაგირების საშუალებაც სახალხო დამცველს აქვს, ეხება თანასწორობის და სამართლიანი სასამართლოს უფლებების შესაძლო დარღვევას. აქციაში მონაწილე სოფელ შუქრუთის მაცხოვრებლებთან შეხვედრაზე სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლებმა განმარტეს, რომ თუ ისინი მიიჩნევენ რომ (გარდა ფულადი კომპენსაციის საკითხებისა) მათ მიმართ ადგილი აქვს პროცესუალურ დარღვევებს სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების პროცესში, ან კომპანიის მხრიდან იკვეთება შესაძლო დისკრიმინაცია - აუცილებლად მომართონ სახალხო დამცველის აპარატს, რაც აპარატს შესაძლებლობას მისცემს დაიწყოს საქმისწარმოება და შეისწავლოს შესაძლო უფლებადარღვევის საკითხები. 24 სექტემბრის მდგომარეობით ასეთი მომართვა აპარატში არ ფიქსირდება.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, სახალხო დამცველი დამატებით შეისწავლის სოფელ შუქრუთში გარემოს დაცვასთან დაკავშირებულ საკითხებს და შესწავლის შედეგებს საპარლამენტო ანგარიშში ასახავს. ამასთან, ამ საკითხის შესწავლა არ უკავშირდება კონკრეტული პირების უფლებადარღვევის და პროტესტისთემატიკას.

Public Defender Meets Residents of Shukruti Protesting in front of Parliament Building
On September 25, Public Defender Levan Ioseliani met the residents of Shukruti gathered in front of the Parliament building of Georgia and personally listened to their demands. The Public Defender noted that his Office would start studying the cases of rights violations against them, including alleged cases of illegal dismissal or restriction of freedom of assembly, as soon as relevant documentation is submitted by the participants in the protests. The residents of Shukruti promised to submit an application and relevant documents to the Public Defender.
The residents of the village of Shukruti have been protesting against the Georgian Manganese company for several months now. From September, the protests moved to Tbilisi, in front of the Parliament of Georgia. The Public Defender has been following the events since the protest was announced, and representatives of the Office have had several communications with the lawyer and met with the protesters both in Shukruti and Tbilisi.
Due to high public interest and for the purpose of informing the public, the Public Defender’s Office outlined three main directions of human rights: 1. The right of the protesters to put up a tent, 2. The issue of giving monetary compensation to the residents, 3. Alleged violation of the right of equality and the right to a fair trial.
The Public Defender has made several public statements over the years regarding the demonstrators’ right to put up a tent. He released a statement relating to the assembly of the residents of Shukruti as well, in which he emphasized that the erection of temporary constructions was protected by freedom of assembly and the deprivation of this right was unjustified if the placement of the the tent did not block the entrance to the building or impede traffic. In the statement, the Public Defender once again called on the law enforcement officers not to restrict the right to assembly.
As for the issue of monetary compensation, the Public Defender does not have the authority to examine or evaluate the agreement concluded between individuals and a private company regarding the damage caused by the company's activities, its extent, the amount of compensation or the manner of issuing it. The mentioned issue goes beyond the scope of the authority granted to the Public Defender by legislation and the Public Defender is deprived of the opportunity to make a legal response. Representatives of the Public Defender's Office explained this issue to the residents of Shukruti right after the protests were launched.
The third issue, which the Public Defender has the opportunity to study and respond to, concerns the alleged violation of the rights to equality and a fair trial. At the meeting with the residents of the village of Shukruti, representatives of the Public Defender's Office explained that if they believed that (in addition to monetary compensation issues) there were procedural violations against them in the process of investigating a criminal case, or if there was alleged discrimination on the part of the company, they had to contact the Public Defender's Office, which would allow the Office to start proceedings and study the issues of alleged rights violations. As of September 24, no such request has been received by the Office.
In addition to the above, the Public Defender will additionally study the issues related to environmental protection in the village of Shukruti and will present the results of the study in a parliamentary report. The study of this issue is not related to the protests or violation of the rights of specific persons.